שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הנפט יחזור ל-80 דולר רק בשנת 2020

הסוכנות חוזה כי המחירים יתאוששו באיטיות במהלך השנים הקרובות. BP: הנפט ינוע סביב 60 דולר לחבית בשלוש השנים הקרובות

שירות כלכליסט 11:1010.11.15

מחירי הנפט, שעומדים כיום על 44 דולר לחבית, ישובו ויתאוששו באיטיות ויגיעו עד לרמה של 80 דולר לחבית בשנת 2020 - כך לפי תחזית עדכנית שמפרסמת סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). הסוכנות, שכבר שהזהירה מפני הקיצוצים המשמעותיים בהשקעות מעריכה, כי "לאחר מכן צפויות עליות נוספות במחירים". 

עוד נטען בתחזית, כי עד שנת 2020 העלייה בביקושים תתחזק גם כן באיטיות, ותוסיף בממוצע 900 אלף חביות ביום. אם כי עד 2040 הביקוש יעלה בהדרגה לרמה של 103.5 מיליון חביות ביום, זאת לעומת 94.5 מיליון חביות ביום ב-2015. עם זאת, בסוכנות האנרגיה מעריכים כי בארה"ב, באיחוד האירופי וגם ביפן יחוו ירידה בביקוש של 10 מיליון חביות ביום עד 2040.

 

מיכליות נפט. עלייה איטית בביקושים מיכליות נפט. עלייה איטית בביקושים צילום: בלומברג

 

בשוק הנפט עוקבים מקרוב אחר הדו"חות של סוכנות האנרגיה, זאת בהתחשב בירידה הנוכחית במחירים, על רקע היצע עודף וירידה בביקוש. בסוכנות ציינו כי במקרה שמחירי הנפט יישארו נמוכים לתקופה ארוכה יותר - אז המחיר יחוג סביב 50 דולר לחבית עד סוף 2020, ורק לאחר מכן יעלה בהדרגה לרמה של 85 דולר לחבית ב-2040.

 

במקביל, חברת הנפט BP פרסמה תחזית משל עצמה, לפיה מחירי הנפט ינועו סביב ה-60 דולר לחבית בשלוש השנים הקרובות לפחות, מכיוון שההיצע ממשיך לגבור על הביקוש. מייקל טאונשנד, מנהל BP במזרח התיכון אמר במסיבת עיתונאים באבו דאבי, כי "במונחים של היצע וביקוש אנחנו לא חושבים שהביקוש יעלה לפני סוף השנה הבאה. אך גם כשזה יקרה, עוד יצטרכו לסיים את המלאי, וזה יכול להימשך שנתיים נוספות". הוא הוסיף, כי התחזית לא לוקחת בחשבון שינויים פוליטיים כמו החזרה הפוטנציאלית של הנפט האיראני לשוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x