$
בורסת ת"א

אי.די.בי סקפטית: "השגת אישורים לעסקת סלקום תהיה מאתגרת"

בעלת השליטה בחברת הסלולר שסיכמה על רכישת גולן טלקום מציפה את החששות לתגובת רשות ההגבלים: "אין ודאות כי ההסכם יאושר"

תומר גנון 17:2705.11.15

"אין כל ודאות כי ההסכם יאושר על ידי הרגולטורים הישראליים, ולפי הערכת סלקום השגת אישורים אלה תהיה מאתגרת וכן אין כל ודאות לגבי ביצוע העסקה". כך הודיעה היום (ה') אי.די.בי פתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין.

 

הודעת אי.די.בי פתוח היא בהמשך להודעת חברת הסלולר הנכדה סלקום, על חתימת ההסכם לרכישת גולן טלקום תמורת 1.17 מיליארד שקל (סכום שעולה ל-1.6 מיליארד שקל כאשר מכלילים בו את החוב של גולן טלקום כלפי סלקום, חוב שיימחק כחלק מהעסקה).  הודעת סלקום אישרה את חשיפת "כלכליסט" - לפיה הסכם הרכישה בין החברות כבר נחתם.

 

מנוסח ההודעה של אי.די.בי עולה, כי החשש הגדול של סלקום בעניין המיזוג הוא רשות ההגבלים העסקיים. "סלקום אינה יכולה הבטיח מה תהא השפעתה של רכישת גולן על הסביבה התחרותית הקיימת בשוק", נכתב בהודעה. החשש, לדברי מומחים בתחום ההגבלים, נובע מכך שהרשות אינה נוטה לאשר מיזוגים שבהם מתחרה גדול בשוק רוכש את ה"מאבריק" – המתחרה הקטן שמחולל את התחרות ומושך את המחירים מטה.

 

 

 

ניר שטרן מנכ"ל סלקום ניר שטרן מנכ"ל סלקום צילום: סיון פרג', בועז אופנהיים

 

מלבד רשות ההגבלים, קושי נוסף לסלקום לאשר את העסקה צפוי מול הועדה לצמצום הריכוזיות. לגולן טלקום הוקצו רישיונות ותדרים שהם זכות השייכת למדינה. על פי חוק הריכוזיות, העברה או הקצאה של נכסי מדינה, דבר שעקרונית אמור לקרות בעסקת סלקום-גולן טלקום, מחייבת את הרגולטור הרלוונטי (משרד התקשורת במקרה זה) להיוועץ בועדה לצמצום הריכוזיות. בועדה חברים הממונה על ההגבלים, נציג המועצה הלאומית לכלכלה, וכן מנכ"ל משרד האוצר. כפי שהודיע היום שר האוצר, משה כחלון, והממונה על התקציבים, אמיר לוי, משרד האוצר מתנגד לעסקה.

 

חוות הדעת של הוועדה לצמצום הריכוזיות אינה מחייבת את הרגולטור הרלוונטי. עם זאת, על פי חוק היא תתפרסם בפומבי מה שבאופן טבעי עשוי ליצור לחץ על משרד התקשורת. קשה לראות אותו מאשר עסקה שנציג משרד רוה"מ, רשות ההגבלים ומשרד האוצר מתנגדים לה. זאת, כמובן אם העסקה לא תעצר כבר אצל הממונה על ההגבלים העסקיים לבדו שיקבע שהיא תפגע בתחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x