$
שווקי חו"ל

דיווחים בארה"ב: פייזר ואלרגן במגעים למיזוג ענק

חיבור בין שתי החברות ייצור את קבוצת הפארמה הגדולה בארה"ב - ואת אחת החברות הגדולות הנסחרות בשוק האמריקאי. טבע הישראלית הודיעה לפני 4 חודשים על רכישת חטיבת הגנריקה של אלרגן

מיקי גרינפלד 07:5529.10.15

ענקיות הפארמה פייזר ואלרגן מנהלות מגעים למיזוג בין השתיים. כך על פי דיווחים בתקשורת בארה"ב.  

אלרגן נסחרת בניו יורק בשווי שוק של 113 מיליארד דולר ופייזר בשווי של 216 מיליארד דולר, כך שחיבור ביניהן צפוי לייצר קבוצת פארמה ענקית בשווי של כמעט 330 מיליארד דולר. רק אפל, מיקרוסופט, אקסון מוביל ואלפבית נסחרות בשווי שוק גדול יותר נכון להיום.

 

מה דעתך על מניית PFIZER:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

החברה המשותפת, ככל שתקום, תהפוך לחברת הפארמה הגדולה בארה"ב מבחינת שווי שוק, ותעקוף את המובילה הנוכחית, ג'ונסון אנד ג'ונסון, הנסחרת בשווי של 275 מיליארד דולר - אם כי האחרונה אינה חברת תרופות מובהקת כשחלק גדול מעסקיה הוא פעילות דראג סטור.

 

כחברת תרופות מובהקת, פייזר היא הגדולה ביותר בארה"ב. אלרגן הפכה במרץ האחרון, בעקבות רכישת אקטאביס (Actavis) לחברת הפארמה השלישית בגודלה בשוק האמריקאי.

 

מדובר במהלך שני של פייזר לרכישת ענק, לאחר שבשנה שעברה כשלה בניסיון לרכוש את החברה האנגלו שוודית אסטרה זנקה, לאחר שהגישה כמה הצעות - שנדחו כולן על ידי הנהגת אסטרה זנקה.  

 

אחד המניעים של פייזר במהלך שנכשל היה רצון להעתיק את המטה לאירופה, בניסיון להינות ממשטר מסוי נוח יותר. רכישת אלרגן, שגם היא חברה אירופאית, שמוקד עסקיה בדבלין, יעניק לפייזר רווח דומה.

 

"לחברה בגודל של פייזר, רכישה כזו היא הדרך היחידה שלך לגדול באופן מהותי. כך שהשאלה כרגע היא אם לא המהלך הזה מה האפשרויות שנותרו לה, ואם לא עכשיו אז אימתי", אמר בתגובה לידיעות ספטן ברוזאק (Stephen Brozak), אנליסט ב-WBB Securities.

 

על פי הערכות גורמים בשוק, העסקה (הפוטנציאלית) לא צפויה להשפיע על המהלך של טבעואלרגן. לפני כ-4 חודשים הודיעה טבע על רכישת החטיבה הגנרית (לא החטיבה שפייזר רוצה) של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר, כאשר 33.75 מיליארד דולר ישולם במזומן והיתרה, 6.75 מיליארד דולר, תשולם במניות.

 

כדי לממן את רכישת אלרגן, טבע חתמה על הסכמי הלוואות גישור בסכום של 33.75 מיליארד דולר מעשרה בנקים למשך כשנתיים. אחת מההלוואות, בהיקף של 27 מיליארד דולר, היא ללא ביטחונות. ההסכמים מאפשרים לטבע להמשיך ולתפקד בטווח זמן זה מבלי לסכן את עסקיה. הלוואות הגישור מול הבנקים כוללת גם הלוואת גישור שתמומן מהנפקת המניות המתוכננת.

  

מנכ"ל אלרגן ברנט סונדרס ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל אלרגן ברנט סונדרס ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן צילום: בלומברג, ראובן קפוצ'ינסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x