בורסת ת"א

פורטיסימו רכשה את פישמן הנדסה ב־160 מיליון דולר

קרן ההשקעות רכשה את יצרנית החלפים לרכב לפי ההון העצמי שלה. המרוויחים הגדולים מהעסקה: קרן טנא ולאומי פרטנרס

גולן חזני 07:2116.09.15

נחתמה העסקה לרכישת פישמן הנדסה בידי קרן ההשקעות פורטיסימו בתמורה ל־160 מיליון דולר. המשא ומתן על העסקה פורסם לראשונה ב"כלכליסט" ביולי. מדובר בהשקעה הראשונה של הקרן הרביעית שגייסה פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן, בהיקף של 470 מיליון דולר.

 

המשא ומתן בין פורטיסימו לקרן טנא, בעלת המניות הגדולה בפישמן הנדסה, ארך כחצי שנה. פישמן הנדסה שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, או בשמה החדש פישמן טכנולוגיות תרמיות, נושאת חוב של 50 מיליון דולר לבנקים, שייכלל בעסקה. בעלי המניות הגדולים הם קבוצה בראשות קרן טנא, לאומי פרטנרס ומוסדיים נוספים המחזיקים בכ־54% ממניות החברה לצד מרדכי פישמן ואילנית כהן (27%) וקרן המנוף אוריגו (19%), המנוהלת על ידי גבי טרבלסי. מחיר העסקה נקבע על פי ההון העצמי של החברה. ב־2014 רשמה פישמן הנדסה הכנסות של 65 מיליון דולר ורווח תפעולי בניכוי פחת, הפחתות והוצאות מימון (EBITDA) של 25 מיליון דולר. הרווח הנקי שלה נאמד ב־12 מיליון דולר, וההון העצמי שלה עמד על 160 מיליון דולר.

 

 פישמן טכנולוגיות נחשבת לאחת החברות הגדולות בישראל בתחום ייצור חלפים לתעשיית הרכב. כפי שנחשף ב"כלכליסט" בנובמבר 2013, בעלי המניות של החברה שכרו את בנק רוטשילד להובלת תהליך המכירה במחיר של כ־200 מיליון דולר. גורמים בתעשייה אמרו אז כי מדובר במחיר גבוה שלא ברור אם יתקבל. בנק רוטשילד ניהל מגעים בעיקר עם קרנות זרות, אבל גם עם קרנות מקומיות כמו ויולה, פימי וסקיי. גם קרן אייפקס ניהלה משא ומתן לרכישתה של פישמן טכנולוגיות בתחילת השנה, אבל החליטה לסגת.

 

פישמן הנדסה נוסדה ב־1958 בידי יוסף פישמן. ב־2010 רכשו קרן טנא וקבוצת מוסדיים את השליטה (66%) בה תמורת 35 מיליון דולר ולפי שווי של 55 מיליון דולר לחברה. באוגוסט 2012 השקיעה אוריגו 20 מיליון דולר בהקצאת מניות שהעניקו לה 19% מהחברה לפי שווי 105 מיליון דולר. עם השקעתה דיללה אוריגו את בעלי המניות הקיימים לאחזקותיהם הנוכחיות. מאז 2009 חילקה פישמן דיבידנדים בהיקף של 70 מיליון דולר, כך שקרן טנא והמוסדיים כבר החזירו לעצמם את ההשקעה בחברה, והסכום שיקבלו (כ־87 מיליון דולר) יהיה למעשה רווח. משפחת פישמן תקבל 43 מיליון דולר ואוריגו תקבל 30 מיליון דולר.

 

קרן פורטיסימו יוצגה בעסקה על ידי עו"ד חיים פרידלנד ממשרד גורניצקי ושות'; את קרן טנא ייצגו עוה"ד יואב דנקנר וויוה גייר ממשרד ארדינסט בן נתן. את אוריגו ייצג עו"ד רונן בהרב ממשרד פרייס בהרב ואת משפחת פישמן ייצג משרד עוה"ד ארנון שגב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x