$
בורסת ת"א

מניות ת"א 100: הרווח עומד במקום, ההכנסות נחתכות

הרווח הנקי המצרפי של המניות במדד רשם ברבעון השני עלייה של 27% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - אך ירידה של 4% בהשוואה לרבעון הראשון. בשני המקרים, ההכנסות ירדו ב-11%. שווי הוגן: "בחינה מעמיקה ולאורך זמן מצביעה על מגמה מדאיגה של שחיקת ההכנסות"

מיקי גרינפלד 11:2007.09.15

הרווח הנקי המצרפי של החברות במדד ת"א 100 עלה ב-27% ברבעון השני של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד אולם ירד בכ- 4% לעומת הרבעון הקודם. כך עולה מסיכום תוצאות הרבעון השני של השנה, אשר בוצע במחלקת המחקר של חברת שווי הוגן, המתמחה ביעוץ כלכלי, ניהול סיכונים פיננסיים והערכות שווי מקצועיות ובלתי תלויות.  

על פי הסקירה של שווי הוגן, נרשמה במהלך הרבעון השני ירידה של כ- 11% בהכנסות של החברות במדד, הן לעומת התקופה המקבילה אשתקד והן לעומת הרבעון הקודם - "בהמשך למגמה השלילית שנרשמה בהכנסות החברות לאורך שלוש וחצי השנים האחרונות", על פי שווי הוגן.

 

 

מדד תל אביב 100 רשם במהלך הרבעון השני ירידה של כ- 3.3%, אולם במהלך שניים עשר החודשים החולפים נמדדה עלייה של כ- 14.5% במדד, כאשר במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות נצפתה מגמה דומה לזו שנרשמה ברמת הרווחיות של החברות, עם עלייה של כ- 44% במדד.

 

"למרות התמונה האופטימית המצטיירת מסיכום רווחי הרבעון השני, בחינה מעמיקה של תוצאות החברות לאורך זמן מצביעה על מגמה מדאיגה של שחיקת ההכנסות" אמר רו"ח אלי אל על, מנכ"ל חברת שווי הוגן. "ירידה של כ- 31% נמדדה לאורך שלוש וחצי השנים האחרונות בהכנסות המצרפיות של החברות במדד ת"א 100, זאת בזמן שהמדד זינק בכ- 44%".

 

 

"תוצאותיה של פירמה בודדת, המצביעות על ירידה עקבית בהכנסות לאורך שנים, צריכה להידלק אצל המשקיעים נורת אזהרה וכך גם כאשר בוחנים את תוצאותיהן המצרפיות של כלל החברות במדד" אמר אל-על.

 

"אמנם במהלך התקופה נרשם זינוק של כ- 80% ברווח הנקי של החברות, בין היתר, כתוצאה מהליכי התייעלות וכן עסקאות M&A אשר הביאו לשיפור ברמה התפעולית, אולם, השיפור ברווחיות נתמך במידה ניכרת בהורדות הריבית אשר בוצעו לאורך התקופה והוזילו בצורה מהותית את עלויות המימון של החברות. כעת, הריבית נמצאת ברמת שפל ואיננה צפויה להמשיך עוד במגמת הירידה", הוסיף עוד מנכ"ל שווי הוגן.

 

 

החברות הבולטות

בבחינת ביצועי הרבעון השני של השנה בקרב החברות במדד ת"א 100 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, עולה כי בשורה התחתונה, בראש טבלת העולות נמצאות קבוצת דלק של תשובה, אשר רשמה את העלייה הגדולה ביותר ברווח הנקי, למרות ירידה של כ- 3.3 מיליארד שקל בהכנסות - אשר נבעה בעיקר משינויים בהצגה החשבונאית של נכסי הקבוצה.

 

פריגו הובילה בשורה העליונה עם עליה של כ-1.9 מיליארד שקל בהכנסות, עלייה מעט חזקה יותר מזו שרשמה המתחרה, טבע, עם גידול של כ-1.4 מיליארד שקל בסך ההכנסות.

 

למרות הגידול אשר רשמו ענקיות התרופות בשורה העליונה, הן אף התבלטו בין עשר החברות אשר רשמו את הירידה הגדולה ביותר בסך הרווח הנקי, כאשר טבע ממוקמת בראש הטבלה, עם ירידה של כ- 534 מיליון שקל ברווח הנקי, ופריגו במקום הרביעי עם ירידה של כ- 238 מיליון שקל ברווח הנקי.

 

 

אלי אל על, מנכ"ל שווי הוגן אלי אל על, מנכ"ל שווי הוגן צילום: דני שביט

בטל שלח
    לכל התגובות
    x