$
בורסת ת"א

"אם נפתח את לווייתן מהר, האיום המצרי לא יהיה גדול"

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, מודה שהוא מודאג מתגלית הגז במצרים אבל מנסה בכל זאת להרגיע. להערכתו, היקפו האמיתי של המאגר החדש שהתגלה נמוך ב־30% מההערכות, ובכל מקרה ישראל יכולה להקדים בפיתוח מאגר לווייתן

אורן פרוינד 07:5401.09.15

"אין ספק שרמת הסיכון שלנו עלתה בעקבות הגילוי במצרים, אולם אנו לא מתכוונים לשנות כרגע כלום במדיניות שלנו. כל המומחים שלנו אומרים שמצרים לא תייצא גז בשבע השנים הקרובות, ולכן אם נפתח את מאגר לווייתן כמה שיותר מהר אני לא חושב שהאיום יהיה כה גדול עלינו".

 

כך אמר אתמול אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק בשיחה עם "כלכליסט" בנוגע לגילוי מאגר הגז מול חופי מצרים ביום ראשון האחרון, שהביא אתמול לירידה חדה של כ־12% בשווייה של דלק בבורסה בתל אביב.

 

"על מאגר תמר (מאגר שמספק גז לישראל, היחיד שפעיל כיום - א"פ) אני לא רואה איום בכלל. האיום יכל להיות יותר על מאגר לווייתן, אולם רק בטווח הארוך. מה שכן, אני חושב שאנחנו נקדים אותם (את המצרים - א"פ) בפיתוח ולכן נוכל להקטין את הנזק".

 

ברטפלד התייחס להתבטאות של מנכ"ל חברת האנרגיה האיטלקית אי.אן.איי ((eni, שאמר אתמול לרויטרס כי כל הגז שנמצא במאגר במצרים ישמש את המדינה רק לצריכה עצמית.

 

 

לדברי ברטפלד, "הוא לא אמר את זה לא מכיוון שהוא מתחשב בנו הישראלים, אלא משום שזה החוק במצרים. מצרים סבלה זמן רב ממחסור חמור בגז, ולכן החוק שם אומר כי כל הפקה של גז חייבת להישאר במצרים. אולם אנו בהחלט מבינים כי ייתכן שלאור הגילוי, החוק הזה עשוי להשתנות".

 

ברטפלד התייחס גם לגודל המאגר שנמצא במצרים. על פי ממצאים ראשוניים, המאגר מכיל סדר גודל של 30 TCF (טריליון רגל מעוקבת), וזאת בהשוואה ל־21.9 TCF בלווייתן ו־10.9 TCF בתמר.

 

אסי ברטפלד אסי ברטפלד צילום: בלומברג

 

ברטפלד סבור כי היקפו האמיתי של המאגר שהתגלה במצרים קטן יותר מהדיווחים בתקשורת. "מה שפרסמו, אתה צריך להוריד 30% משם. לפי הערכות שלנו מדובר בשדה בגודל של לווייתן ולא יותר מזה. אבל בוא נודה באמת, למצרים יש עתודות גז גדולות מאוד וידענו את זה לא מאתמול. הבעיה שלהם זה הפיתוח והבעיה הזו נשארה. בדרך כלל אף חברה לא מפתחת שדות בגודל כזה לבד. תמיד מכניסים שותפים וזה ייקח להם זמן".

 

ולכן הוא אומר שהוא חושב ש"אם נצליח לפתח את מאגר לווייתן מהר ונמנע מהם יצוא, הפגיעה שלנו תהיה מינורית. אתה צריך להבין שאנחנו לא היינו אמורים לספק גז לשוק המצרי. תמר אמור לייצא כבר עכשיו ולווייתן בעתיד הלא רחוק, תלוי בהחלטה של הממשלה. אנו מחכים לראות כעת לאן הרוח נושבת בממשלה לגבי מתווה הגז".

 

ברטפלד מחכה, אבל נדמה שהמשקיעים בבורסה פחות סובלניים ממנו והתגלית המצרית השפיעה עליהם מאוד.

 

מניות חברות הגז והנפט הישראליות קרסו אתמול במחזורי ענק בבורסה. מדד ת"א נפט וגז רשם אתמול צניחה חופשית של 12.8%.

 

את הנפילה הגדולה ביותר רשמה רציו, שמחזיקה ב־15% מהזכויות במאגר לוויתן, שקרסה ב־23.2%. וזאת משום שרציו היא היחידה מבין השותפויות שמחזיקה אך ורק במאגר לוויתן, שפיתוחו נמצא כרגע בסכנה, ולכן היא זו רשמה את הירידה החדה ביותר.

 

אבנר צללה ב־15.9%, ישראמקו ירדה ב־8.8%, דלק קידוחים החסירה 15.1% משוויה, דלק אנרגיה צללה ב־17.4%, וקבוצת דלק איבדה 11.9%.

 

משום כך אבנר, קבוצת דלק ורציו ריכזו את מחזורי המסחר הגבוהים ביותר בבורסה אתמול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x