בורסת ת"א

אסם מציגה תוצאות חלשות למחצית הראשונה של 2015

קיפאון במכירות ועלייה חדה בהוצאות המימון מובילים את אסם לירידות של 10% בשורת הרווח ברבעון השני ושל 3% בסיכום המחצית הראשונה של השנה

נורית קדוש 08:5030.08.15

קיפאון במכירות לצד עליה בהוצאות מימון הובילו את אסם לחתום את הרבעון השני והמחצית הראשונה בירידה של 10% ו-3% בהתאמה ברווח הנקי.  

מכירות קבוצת אסם במחצית הראשונה - המנטרלת את השפעת עיתוי חג הפסח - הסתכמו ב-2.09 מיליארד שקל, בדומה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

 בנטרול השפעת חוק המזון היתה שורת המכירות רושמת גידול קל של 1.2%. החוק חייב את הספקים להמיר תשלומים ששולמו בעבר לקמעונאים ונרשמו בהוצאות מכירה להנחות שמקטינות את המכירות נטו.

 

המכירות לשוק המקומי בששת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ב-1.75 מיליארד שקל ושיקפו ירידה של 0.2%, כתוצאה מיישומו לראשונה של חוק המזון החל מינואר 2015.  בנטרול השפעה זו המכירות לשוק המקומי היו גדלות בשיעור של 1.3%.

 

לצד הקפאון בשוק המקומי, גם מכירות הקבוצה בחו"ל במחצית הראשונה של השנה צמחו ב- 0.6% בלבד. הגידול במכירות בחו"ל הושג כתוצאה מעליה במכירות בארה"ב אשר קוזזה בחלקה כתוצאה מירידה במכירות לאירופה, שהושפעה בעיקר מהיחלשות היורו.

 

אסם הציגה עלייה קלה ביותר של 0.4% ברווח התפעולי שהסתכם במחצית ב- 263.2 מיליון שקל והיווה 12.5% מהמכירות. לשיפור הקל ברווח התפעולי תרמה מירידה של 7.6% בהוצאות מכירה שיווק והפצה שהסתכמו במחצית הראשונה ב-443 מיליון שקל.

 

הירידה בהוצאות המכירה נובעת, מהתחלת ישומו של חוק המזון האמור, מתחילת השנה. החוק הוריד את הוצאות המכירה והשיווק לטובת הגדלת הנחות ומבצעים הנכללים במכירות נטו.

 

זינוק חד בעלויות המימון של הקבוצה בששת החודשים הראשונים של השנה ל-9.1 מיליון שקל, מול  מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, שחקו את הרווח הנקי של אסם ב-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד - וזה הסתכם ב-191.8 מיליון שקל.

 

הזינוק בהוצאות המימון נבע בעיקר מכך שבשנה שעבר נכללו הכנסות מימון בגין החזרי חוב מרשויות שנשאו ריבית והצמדה שהקטינו את הוצאות המימון של שנה קודמת.

 

ביחס להשפעת המשבר ברשת מגה מציינת אסם כי בהתאם למדיניות הקבוצה, לפיה היא נוהגת לבטח את מרבית חובות לקוחותיה בישראל, החוב של מגה לאסם ביום פנייתה לבית המשפט בבקשה לאשר הסדר חוב מבוטח במלואו בביטוח אשראי - למעט מרכיב של השתתפות עצמית אשר לגביו כבר בוצעו הפרשות בתקופות קודמות. לאור זאת, לא היה צורך להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים ברבעון השני בגין מגה.

 

איציק צאיג איציק צאיג צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x