בורסת ת"א

מחצית שנה קשה לשטראוס: המכירות ירדו ב-3.9% והסתכמו ב-3.76 מיליארד שקל

הרווח הנקי ירד ב-20.6% והסתכם ב-176 מיליון שקל. בנטרול שערי מטבע והשפעת חוק המזון, מציגה הקבוצה צמיחה מזערית של 1.3% במכירות. המנכ"ל גדי לסין: החברה מבצעת מהלכי התייעלות

נורית קדוש 08:1120.08.15

קבוצת שטראוס פרסמה הבוקר (ה') את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה ולמחצית השנה הראשונה, ומהם עולה כי את המחצית הראשונה של השנה חתמה עם ירידה של 3.9% במכירות שהסתכמו ב-3.76 מיליארד שקל לצד ירידה חדה יותר של 20.6% ברווח הנקי שהסתכם ב-176 מיליון שקל. בנטרול שערי מטבע והשפעת חוק המזון, מציגה הקבוצה צמיחה מזערית של 1.3% במכירות.

 

פעילות הקבוצה בישראל הסתכמה ב-1.98 מיליארד שקל, שמשקפים ירידה של 4.3% במחצית הראשונה השנה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. כאמור, בעקבות כניסתו לתוקף של חוק המזון בתחילת השנה, סווגו עלויות מסויימות כהנחות המנוכות משורת המכירות, בניגוד לשנים קודמות שבהן סווגו כחלק מהוצאות המכירה והשיווק. אלא שגם בנטרול שינוי זה, ספגה שטראוס בישראל ירידה במכירות במחצית הראשונה של השנה, אם כי בשיעור מתון יותר של 2.4%.

מה דעתך על מניית שטראוס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בעקבות הגעתה של מגה לחדלות פרעון לפני כחודשיים, אשר הוביל להסדר חוב שבמסגרתו נדרשו הספקים הגדולים ובהם שטראוס לדחות 30% מחובה של הרשת כלפיהם למשך שנתיים. כתוצאה מכך, כללה שטראוס הפרשה לחובות מסופקים בגובה 13 מיליון שקל לפני מס.

 

הירידה במכירות חילחלה לשורת הרווח הגולמי של הקבוצה שירד במחצית השנה ב-9% והסתכם ב-1.4 מיליארד שקל. הירידה ברווח הגולמי מוסברת בעיקר בהשפעה שלילית של עלות קפה ירוק ושחיקה של שערי מטבע שונים ביחס לדולר שבו נרכש הקפה. השחיקה באה לידי ביטוי גם בשיעור הרווח הגולמי מהמכירות שהסתכם ב-37.6% לעומת 39.7% במחצית הראשונה אשתקד.

 

מפעל של שטראוס קפה ברוסיה מפעל של שטראוס קפה ברוסיה

 

שטראוס התמודדה במחצית הראשונה של השנה גם עם שחיקת הרווח התפעולי שירד ב-17.9% והסתכם ב-309 מיליון שקל. הקיטון ברווח התפעולי נבע בעיקר מירידה ברווח התפעולי של תחום הקפה וכן מהפעלה של המרכז הלוגיסטי החדש של החברה בשוהם במקביל לישן שבצריפין. גם הריקול שביצעה החברה בארה״ב לחומוס מתוצרתה, הביא לירידה ברווח התפעולי.

 

הרווחיות התפעולית נשחקה ל-8.2% מהמכירות לעומת 9.6% אשתקד. את התקופה חתמה שטראוס כאמור עם ירידה של 20.6% ברווח הנקי שהסתכם ב-176 מיליון שקל.

 

מנכ"ל שטראוס: מבצעים מהלכי התייעלות

 

גדי לסין, נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס מסר עם פרסום הדוחות, כי "שילוב בין אירועים מאקרו-כלכליים במספר חברות ובמספר גאוגרפיות, לבין מספר אירועים נקודתיים (איסוף אריזות חומוס מתוצרתה של סברה, הסדר חוב עם רשת מגה קמעונאות, והפרשה לירידת ערך בסרביה) ובהשוואה לרבעון מקביל חזק, הביאו לשחיקה ברווח התפעולי והנקי של הקבוצה. הקבוצה מבצעת מהלכי התייעלות בכל שרשרת הערך, לרבות הייצור, שרשרת האספקה וצמצום הוצאות המטה. במקביל, הקבוצה ממשיכה במהלך ההתרחבות הגלובלית, לרבות השלמה של מהלך הארגון מחדש של המיזם האייר שטראוס מים בסין והמשך פיתוח המותג TRES, תחתיו פועלת השותפות בברזיל בסגמנט מכונות וקפסולות קפה ומשקאות חמים אחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x