$
שווקי חו"ל

המשקיע שהשתלט על העוגייה של אוראו

ביל אקמן נכנס להשקעת ענק של 5 מיליארד דולר במונדלז, אחת מחברות המזון הארוז הגדולות בעולם המייצרת את עוגיות אוראו. אקמן קרא לקיצוץ מהיר בעלויות ולבחינת אפשרות של מכירה לאחת המתחרות

מיקי גרינפלד 11:3306.08.15

המשקיע האקטיביסט ביל (וויליאם) אקמן נכנס להשקעה גדולה במונחים היסטוריים בענקית המזון הבינלאומית מונדלז (Mondelez International), המוכרת במיוחד כיצרנית עוגיות אוראו (Oreo) והקרקרים של ריץ (Ritz).  

אקמן (Ackman) השקיע 5.5 מיליארד דולר במניות ואופציות של מונדלז והגיע להשקעה של 7.5% בחברה, עם אופצייה להגדלת האחזקה בהמשך הדרך. הצעד של אקמן, על פי הוול סטריט ג'ורנל, הנו צעד מקדים בלבד, לקראת לחץ על הנהלת החברה לפעול למכירתה או למיזוגה עם ענקית מזון מתחרה - מהלך שישנה את מפת תעשיית המזון האמריקאית.

 

קרן הגידור של אקמן שביצעה את ההשקעה, פרשין סקוור קפיטל (Pershing Square Capital Management). בהודעתה נאמר שבקרן מאמינים כי מונדלז צריכה לפעול לגידול מהיר בהכנסות ולקיצוץ משמעותי בעלויות, או כחלופה למכור את עצמה לאחת המתחרות.

 

"אנו מברכים על כניסתה של פרשין סקוור להשקעה בחברה שלנו, ואנו מתכוונים להמשיך להתמקד במימוש האסטרטגיה שלנו ובמאמצים לרשום רווחים לטובת כל בעלי המניות שלנו", מסר דובר החברה בתגובה.  

 

ההשקעה של אקמן היא אחת הגדולות אי פעם שנעשו על ידי משקיע אקטיביסט. מונדלז היא אחת מחברות המזון באריזות הגדולה בעולם - עם מכירות שנתיות של כ-35 מיליארד דולר. 

 

בשנת 2013 הפרידה החברה במהלך של ספין אוף את קבוצת המזון קראפט פודס (Kraft Foods) שלאחרונה מוזגה עם היינז בחיבור שיצר ענקית מזון חדשה - קראפט היינז (Kraft Heinz).

 

מונדלז נסחרת בנאסד"ק בשווי שוק של כ-74 מיליארד דולר, ועל פי הוול סטריט ג'ורנל יש מעט מאד חברות בשוק המזון שיכולות לרכוש חברה בסדר גודל הזה - אחת מהן היא אותה קראפט היינז, ששווי השוק שלה עומד על 97.6 מיליארד דולר.

 

ביל אקמן ביל אקמן צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x