שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה אישרה את מתווה נויבך להקצאת המניות אחרי ההפרטה

לפי המתווה החדש, הבנקים יקבלו 70% ממניות הבורסה, במקום 80% לפי המתווה המקורי. חלקם של בתי ההשקעות יעמוד על 30%

רעות שפיגלמן 16:3230.07.15

האסיפה הכללית של הבורסה בת"א אישרה את מתווה הפשרה של היו"ר אמנון נויבך להקצאת המניות אחרי ההפרטה.

 

המתווה עצמו צפוי להעניק את נתח הבעלות העיקרי לבנקים בהיקף של 70%. חברי הבורסה שאינם בנקים התנגדו בתחילת החודש למתווה המקורי שביקש לקצות לבנקים 80% ואחד מבתי ההשקעות, IBI אף הציע מודל משלו שיקצה לכל חבר חלק שוויוני כך שחלקם של הבנקים יעמוד על 46%. מתווה הפשרה מבטיח כעת לבתי ההשקעות נתח של 30% במקום 20%. חלקו של הבנק הבינלאומי נותר הגדול ביותר עם נתח של 16.6% , זאת לעומת נתח של 19% במודל המקורי.

 

לקבלת מתווה הפשרה קדמו הדיונים שהתקיימו במהלך יולי בין נציגים מטעם חברי הבורסה שאינם בנקים - החש"בים, לבין חברי הבנקים חברי הבורסה, בהשתתפותו של נויבך. שינוי מבנה הבעלות בבורסה בת"א הוא חלק מהליך השינוי המבני שכולל גם הקצאת מניות לחברי הבורסה והפיכתה לתאגיד למטרות רווח, בדומה לבורסות בעולם, זאת לעומת מבנה הבורסה קיים כיום שהוא במבנה של קואופרטיב.

 

המחלוקת סביב הקצאת המניות היא המשך ישיר של מלחמת הכוחות שמנוהלת כבר כמה שנים בין הבנקים לבין חברי הבורסה שאינם בנקים בטענה שהבנקים נוגסים ברווחיהם של בתי ההשקעות בשל היקפי ההון העצמי שלהם ובשל הרגולציה שמיטיבה עמם ומבססת את מעמדם בעולם הברוקראז'. על אף שאופן ההצבעה של כל חבר איננו מפורסם, ל"כלכליסט" נודע שרוב מוחלט של החברים הצביעו בעד מנגנון החלוקה.

 

מנגנון החלוקה שאושר הוא פשרה של שני מתווים שעמדו על הפרק בתחילת החודש.המתווה המקורי שהציע בתחילת החודש אמנון נויבך, יו"ר הבורסה, ביקש להקצות לחברי הבורסה, הבנקים ולבתי ההשקעות שאינם בנקים (חש"בים) חלק בבעלות על הבורסה בהתאם לפרמטרים שהוגדרו מראש כאשר מרבית המשקל ניתן על פי תרומת החבר להכנסות הבורסה ולמחזור.

 

 צילום: בלומברג

 

המודל של נויבך למעשה העניק את מרבית המשקל לבנקים- 80%. מנגד, בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה בבורסה בתחילת החודש בית ההשקעות IBI הציג באופן מפתיע מתווה משלו שביקש להקצות לכל חבר חלק שיוויוני בבעלות, מכיוון שהבורסה פועלת במבנה של קואופרטיב כיום. המודל של IBI העניק לכל חבר משקל של 3.85% ביחס ל-26 חברי בורסה, מה שהקצה לכל הבנקים משקל של 46% לעומת משקל של 80% במתווה של נויבך.

 

במסגרת הסדר הפשרה גם הסכימו עקרונית חברי הבורסה לתכנית תגמול הוני לעובדי הבורסה שתכלול מימוש של אופציות למניות, בדומה לתוכניות תגמול הקיימות בחברות ציבוריות. טרם הוחלטו הפרטים של תוכנית התגמול, מחיר המימוש ומשך הזמן של התוכנית אולם חברי הבורסה הסכימו לכך שבמידה ו-250 עובדי הבורסה יממשו אופציות למניות, משמעות הדבר היא שחלקם בבעלות של הבנקים ובתי השקעות יקטן. בשבוע שעבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בבורסה בת"א על רקע שינוי מבנה הבעלות והעובדים דרשו לקבל בין 8%-10% ממניות הבורסה. עלות שכרו של עובד בבורסה בת"א היא מהגבוהות כיום במשק ועומדת בממוצע על כמעט 50 אלף שקל לחודש.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x