$
בורסת ת"א

מנכ"ל אלרגן: "זו עסקה באחד המכפילים הכי גבוהים בתעשייה"

ברנט סאונדרס הגיב על מכירת החטיבה הגנרית של החברה לטבע, שהופכת כעת לאחת מחברות הפארמה הגדולות בעולם. מנהל החטיבה הגנרית של טבע כיהן כמנכ"ל וכנשיא אלרגן עד לפני שנה וחצי

ניר צליק 08:4728.07.15

"זו אחת העסקאות במכפילים הטובים ביותר מבחינת מכירת נכסים בתעשייה שלנו אי פעם", אמר מנכ"ל אלרגן (Allergan) ברנט סאונדרס אתמול. "מדובר במכפיל 17 על הרווח התפעולי התזרימי של 2012, וככל שמניית טבע תעלה, המכפיל הזה יעלה מאחר שאנחנו מקבלים מניות".

 

אלרגן, החברה שממנה רוכשת טבע את החטיבה הגנרית, היא אחת החברות הגדולות בעולם בתחום הפארמה. היא רשומה באירלנד ונסחרת כיום בבורסה בניו יורק בשווי של 124 מיליארד דולר. אלרגן היא הישות השורדת מעסקה שנערכה במרץ, אז רכשה אותה חברת התרופות אקטביס תמורת כ־70.5 מיליארד דולר, והחליטה להשאיר את שמה של אלרגן מתנוסס על גבי החברה הציבורית. אקטביס התעניינה בפעילויות של החברה בתחום תרופות המקור, ועל כן היא מוכרת כעת את הפעילות הגנרית לטבע. המכירה תקל עליה את נטל החוב שלקחה לשם השלמת עסקת הרכישה, שעומד כעת על 44.3 מיליארד דולר.

 

החטיבה הגנרית של אלרגן פועלת בעיקר בבריטניה, ברוסיה ובפולין, אך השוק המרכזי שלה הוא כמובן ארה"ב. מכירות החטיבה בארה"ב עומדות על מעל ל־4 מיליארד דולר בשנה, מתוך כלל מכירות החברה, שעומדות על 6.7 מיליארד דולר.

 

 

זה לא המפגש הראשון של טבע עם אקטביס. בשנת 2007, כשטבע התמודדה על רכישת החטיבה הגנרית של חברת התרופות האמריקאית מרק, אקטביס היתה גם היא בין המתמודדות. בסופו של דבר החטיבה נמכרה למיילן תמורת 6.6 מיליארד דולר. החטיבה הגנרית של אלרגן מעסיקה כ־10,000 עובדים, ואלו יצטרפו ל־43 אלף העובדים של טבע.

 

עסקי הגנריקה של אלרגן הוקמו משרשרת של רכישות בשנים האחרונות. המסע החל ב־2007, אז רכשה ווטסון את Arrow בתמורה לכ־1.75 מיליארד דולר. בנובמבר 2012 רכשה ווטסון את אקטביס ב־4.25 מיליארד יורו ושינתה את שם החברה המאוחדת לאקטביס. באוקטובר 2013 רכשה אקטביס את וורנר צ'ילקוט האירית ב־8.5 מיליארד דולר, וגם נרשמה באירלנד. ביולי 2014 חיזקה אקטביס דווקא את תחום תרופות המקור כשרכשה את פורסט לאבד ב־25 מיליארד דולר (תחום זה יישאר באלרגן).

 

בינואר 2015 התרחשה העסקה האחרונה, כשאקטביס רכשה את אלרגן בכ־70 מיליארד דולר והרחיבה את המיקוד שלה בתרופות מקור, בהן תרופות בתחום בריאות העיניים, מחלות עור ועוד. בעקבות כך החליטה החברה להסב את פעילות הגנריקה לטבע.

 

סיגורדור אולפסון, המכהן כיום כמנהל הפעילות הגנרית של טבע, כיהן כנשיא אקטביס בשנים 2014–2012 ומכיר את החברה על בורייה. אולפסון כיהן במגוון תפקידים באקטביס מאז 2003 - בין השנים 2008–2010 הוא שימש כמנכ"ל החברה, ובין השנים 2010–2012 כיהן כסגן הנשיא לפעילות הגנרית. על פי הערכות, אולפסון הוא זה שדחף לרכישתה של מיילן, וככל הנראה הוא גם הדמות הדומיננטית מאחורי ההצעה לרכישת הפעילות הגנרית של אלרגן, שהיא בעצם אקטביס.

 

את הרבעון הראשון של השנה סיכמה אלרגן עם מכירות של כ־4.2 מיליארד דולר. מתוכן, היקף המכירות של החטיבה הגנרית הסתכמו ב־1.78 מיליארד דולר - שיפור של 7% לעומת השנה הקודמת. החטיבה הגנרית רשמה רווח נקי של כ־659 מיליון דולר ושיעור הרווחיות שלה עומד על 37% - גבוה בהרבה משיעור הרווחיות של טבע בעסקיה הגנריים - כ־31%. היקף המכירות של החטיבה הגנרית של אלרגן עמד על 6.7 מיליארד דולר ב־2014.

 

אחד החלקים המעניינים בעסקה הנוכחית היא הפעילות של אלרגן הגנרית בתחום התרופות שנמכרות מעבר למדף, שבו היא צופה מכירות של מעל ל־500 מיליון דולר ב־2015. בשנה החולפת הסתכם היקף המכירות בתחום זה בכ־400 מיליון דולר. בתחום זה היא מתחרה ישירות בפריגו, שאותה טבע לא רצתה לרכוש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x