$
שווקי חו"ל

נעילה חיובית בוול סטריט; מובילאיי זינקה ב-5.1% אחרי העלאת המלצה

דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-0.2%, נאסד"ק טיפס ב-0.3%; מחיר הנפט התחזק ב-2.2% ונקבע על 52.78 דולר לחבית; נשיא הפד של שיקגו קורא לעיכוב העלאת הריבית לאמצע 2016, על רקע המשברים האחרונים ביוון ובסין. מניית סייבר ארק זינקה ב-4.1%

כתבי שוק ההון 23:0609.07.15

דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה ובניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי האנג סנג שנגחאי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

בכתיבת הכתבה משתתפים מיקי גרינפלד, שי סלינס וגיל קליאן

 

23:00 - נעילת מסחר בבורסות ניו יורק

 

המסחר בבורסות ניו יורק ננעל הערב (ה') בעליות שערים. דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-0.2%, נאסד"ק טיפס ב-0.3%. ממשלת יוון אישרה את חבילת הרפורמות שבכוונתה לבצע על מנת לקבל חילוץ שלישי במספר מאירופה.

 

22:10 - נקבע מחיר לנפט

 

החוזים על הנפט למסירה בחודש אוגוסט זינקו היום בבורסות הסחורות של ניו יורק בשיעור של 2.2% ומחירה של חבית נפט נקבע על 52.78 דולר.

 

21:05 - נקבע מחיר לזהב

 

החוזים למסירת זהב באוגוסט ירדו היום ב-0.4% ונקבעו על 1,159 דולר לאונקיה, בבורסות הסחורות של ניו יורק. זאת לאחר שבמהלך הלילה ירדו כבר למחיר של 1,156 דולר לאונקיה. אתמול נקבע המחיר על 1,163 דולר, לאחר צניחה של 20 דולר ביום שלישי.

 

20:40 - מניית מובילאיי מזנקת אחרי העלאת המלצה

 

מניית מובילאיי מזנקת בשעה זו לאחר העלאת המלצה מרוברט ביירד - שהעלתה את ההמלצה למניית חברת מערכות הרכב ל"תשואת יתר" מ"נייטרלי" והקפיצה את מחיר היעד למניית מובילאיי מ-47 דולר ל-73 דולר.

 

ישראליות נוספות שבולטות עם עליות בשעה זו - טבע שעולה ב-3% וסייבר ארקשמוסיפה 3.8%.

 

זיו אבירם מנכ"ל מובילאיי זיו אבירם מנכ"ל מובילאיי צילום: אוראל כהן

 

20:00 - נשיא הפד של שיקגו: העלאת ריבית באמצע 2016

 

למרות ההערכות כי העלאת הריבית של הפד תגיע עוד השנה, אמר היום נשיא הפד של שיקגו, צ'רלס אוונס, כי יש לעכב את העלאת הריבית לאמצע 2016. לפי אוונס, לא מתקיימים כיום התנאים הכלכליים להעלאת ריבית. נראה כי המניע מאחורי דבריו של אוונס היו המשברים האחרונים בשווקים - על רקע משבר החוב היווני וכן קריסת הבורסה בשנגחאי.

 

"אני לא מבין למה אנחנו ממהרים להעלות ריבית עם כל הסיכונים שלפנינו", אמר אוונס לכתבים הבוקר. "לא יזיק לנו לחכות עוד קצת", הוסיף.

 

18:50 - האופטימיות חזרה לאירופה

 

הבורסות באירופה חתמו את יום המסחר בעליות חדות - דאקס הגרמני קפץ ב-2.5%, פוטסי הבריטי הוסיף 1.4%, קאק הצרפתי עלה ב-2.6%. בספרד עלה מדד איבקס ב-2.8% והבורסה במילאנו המריאה ב-3.5%. הבורסה ביוון עדיין סגורה, אבל אינדיקציה למומנטום החיובי גם שם ניתן למצוא במניית הבנק הגדול ביותר ביוון - NBG - מניה שנסחרת בוול סטריט ורושמת בשעה זו זינוק של 18.8%.

 

18:30 - מכירות חלשות לרשת קוסטקו

 

רשת קוסטקו פירסמה את נתון המכירות שלה לחודש יוני, שהראה ירידה של 1% במכירות בחנויות זהות. החנויות של קמעונאית הענק בארה"ב בלבד הראו עלייה של 3% במכירות בחנויות זהות - ולדברי החברה, כאשר מנטרלים את השפעות מחירי הדלק והדולר, המכירות שלה הרשת עלו ב-6%.

 

קוסטקו קוסטקו צילום: בלומברג

 

17:35 - פפסיקו עברה את התחזיות ברבעון

 

ענקית המשקאות והחטיפים פפסיקו דיווחה על תוצאות כספיות רבעוניות טובות מהצפוי. יצרנית משקאות פפסי וחטיפי פריטו ליי דיווחה על מכירות של 15.9 מיליארד דולר, ירידה של 5.7% בעיקר בגלל הדולר החזק, ועל רווח מתואם של 1.32 דולר למניה. בשני הפרמטרים עברה החברה את התחזיות המוקדמות.

 

פפסיקו, בדומה לקוקה קולההמתחרה, נאלצת להתמודד עם צרכן שמחפש אלטרנטיבות בריאות יותר למשקאות קלים ממותקים. למרות זאת, הצליחה פפסיקו להגדיל את מכירות המשקאות שלה, בין השאר בגלל העלאת מחיר בשווקים הבינלאומיים.

 

17:25 - עסקת ענק לפרוקטר אנד גמבל

 

ענקית מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבלדיווחה על מכירת חטיבת הקוסמטיקה שלה תמורת 12.5 מיליארד דולר לחברת Coty. עבור הרוכשת, מדובר בעסקה שתכפיל את המחזור שלה, וכן תעביר לרשותה מותגים מובילים כמו מותג מוצרי השיער וולה (Wella).

 

מטה פרוקטר אנד גמבל באוהיו מטה פרוקטר אנד גמבל באוהיו צילום: בלומברג

 

16:35 - ירוק כהה בפתיחת המסחר בניו יורק

 

נאסד"ק קופץ ב-1.4%, S&P 500 מוסיף 0.8% לערכו ודאו ג'ונס עולה ב-0.5%. באירופה, עליות שערים של מעל ל-2% במדדים המובילים.

 

15:30 - נתווני תעסוקה חלשים לארה"ב, קרן המטבע חותכת תחזיות

 

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון עמדו על 297 אלף, לעומת צפי ל-275 תביעות ראשוניות.

 

במקביל קרן המטבע הבינלאומית חתכה את תחזית הצמיחה העולמית בשני עשיריות האחוז לרמה של 3.3%. במקביל הורידה הקרן את תחזית הצמיחה של ארה"ב ב-0.6% לרמה של 2.5% - קצת מעל קצב הצמיחה של ארה"ב ברבעון הראשון שעמד על 2.4%.

 

14:00 - צפי לעליות בפתיחת המסחר בניו יורק

 

החוזים העתידיים בניו יורק נסחרים בעליות שערים של 1% עדיין בצל הפסקת המסחר אתמול בבורסת NYSE ולאחר העליות החדות שנרשמו היום בבורסה בסין.

 

אתמול לאחר המסחר פתחה אלקואהבאופן בלתי רשמי את עונת הדו"חות לרבעון השני של השנה. יצרנית האלומיניום דיווחה על רווח נקי של 140 מיליון דולר שהם 10 סנט למניה ברבעון, לעומת רווח נקי של 138 מיליון דולר שהם 12 סנט למניה בתקופה המקבילה לפני שנה. המכירות הסתכמו ב-5.9 מיליארד דולר. האנליסטים ציפו מאלקואה לדווח על הכנסות של 5.8 מיליארד דולר.

 

במקביל הבנק המרכזי בבריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.5%.

 

10:10 - בורסת סין ביום הטוב ביותר מאז 2009

 

רוב בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים. המדד המרכזי בשנגחאי טיפס ב-5.8% וניקיי ביפן עלה ב-0.6%. באירופה, צפי ליום נוסף של עליות

 

9:25 - הונג קונג ושנגחאי טסות למעלה

 

לאחר המעבר של המדדים בשנגחאי והונג קונג לעליות, כשעתיים לאחר פתיחת המסחר, המגמה החיובית הפכה לעליות חדות, שהופכות בשעה זו לזינוק חזק למעלה: שנגחאי קופץ ב-6.8%, האנג סנג ב-4.6%. ניקיי עבר בשעה האחרונה ממינוס 1.5% לצד הפלוס וננעלה בעלייה של 0.3%.

 

8:50 - ויש את אלה שלא רואים איך הממשל עוצר את זה

 

טריק צ'ובנק, האסטרטג הראשי של חברת ניהול הנכסים סילברקאסט (Silvercast Asset Management), מרצה באוניברסיטת קולומביה ופרופסור לשעבר באוניברסיטת טסינגואה שבבייג'ינג, אומר בראיון ל"כלכליסט" שההתרחשויות בבורסות סין משקפות את המדיניות הכלכלית של הממשלה, אבל בהחלט לא את הצד המוצלח שלה.התרסקות השוק הסיני היא סימפטום של בעיות הכלכלה ולא הסיבה".

 

"הייתה בועה גם ב־2007 והיא התפוצצה. בניגוד להיום, הממשלה הסינית לא התערבה. אנשים נפגעו והפסידו כסף, אבל הממשלה נתנה לזה לקרות ולא קרתה שום קטסטרופה. לכן, הסיפור הגדול עכשיו הוא לא שהמדדים נופלים, אלא שהממשלה מתערבת והיא לא מצליחה למנוע את הנפילה הזו, אפילו שהיא הפסיקה את המסחר ב־70% מהמניות. במובן מסוים היא מנסים לעשות דבר שאין סיכוי שהיא תצליח בו — הסינים אמרו שהם מכניסים לבורסה 120 מיליארד יואן. מחזורי המסחר שם הם בערך 2 טריליון יואן. ברור שהם לא יצליחו להפוך את המגמה", אומר צ'ובנק.

 

 

 צילום: איי אף פי

 

7:50 - פסגות מאמינים בנסיונות הבלימה של ממשל הסיני

 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות: "לסין יש יתרון אחד גדול וברור שעשוי לשמור על המשק ממשבר והוא ממשל יוניטרי. בכל מדינה אחרת, בועה בממדים של זו שהתנפחה בסין היתה מביאה כמעט באופן ודאי למשבר עמוק. בסין יש לממשל את הכוח והכלים לנטר, לנהל ולהשפיע באופן ישיר על הוצאת האוויר מהבועה. מהלכי הממשל בתקופה האחרונה וביניהם הפחתות הריבית, עצירת ההנפקות החדשות, הזרמות האשראי והנזילות לברוקרים המקומיים, הגבלות היקף המסחר ועוד מוכחים כי זה בדיוק מה שמנסה הממשל לעשות.

 

בהסתמך על השליטה שהוכיח הממשל עד כה בכלכלה (ומי שחושב אחרת מוזמן לומר את זה לראש ממשלת סין) ומכיוון שהבועה היא תוצאה של השקעות מקומיות באופן כמעט בלעדי, אנו מעריכים שבסופו של דבר הממשל יצליח להשתלט על הלחץ שמגיע מהשווקים. בתרחיש כזה, מדדי המניות המקומיים (שנחאי ושנזן) ימשיכו כנראה לרדת בשל העובדה שהם עדיין יקרים מאוד אבל מדד ההנג סנג, אליו חשופים גם הרוב המוחלט של המשקיעים הזרים בסין, ממשיך להיות מעניין להשקעה".

 

7:40 - נתוני אינפלציה בסין

 

מדד המחירים לצרכן נותר ביוני ללא שינוי, לאחר ירידה של 0.2% במאי. האינפלציה השנתית עעמדה ביוני על 1.4%, מול -1.2% במאי ומעט מעל תחזית הכלכלנים שעמדה על 1.3%. 

 

מדד המחירים ליצרן נפל ביוני ב-0.4% בהשוואה למאי, לאחר ירידה חודשית של 0.1% במאי בהשוואה לחודש הקודם. בחישוב שנתי רשם המדד ביוני ירידה של 4.8%, כשהצפי עמד על ירידה של 4.6%. בחודש מאי עמדה הירידה השנתית על 4.6%. . 

 

7:25 - הממשל הסיני בצעדים חריפים נוספים לבלימת הנפילות בבורסות

 

לאחר שורה של צעדים שנועדו לבלום את הצניחה בבורסות מכריז הלילה הממשל על מהלכים דרמטיים נוספים: הצעד הדרמטי מכולם - איסור על בעלי עניין המחזיקים בלמעלה מ-5% בחברות לממש את אחזקתם ולמכור נתח מהמניות בחצי השנה הקרובה. נגד בעלי מניות שיפרו את ההוראה יופעלו סנקציות חמורות מצד רשות ני"ע בסין. במקביל, מחזיקי נתח משמעותי בבנקים יתחייבו לשמור או להגדיל את אחזקותיהם בגופים אלה.

 

בנוסף, הבנק המרכזי של סין (People's Bank of China) יספק הלוואות נוספות לחברה הממשלתית שמבצעת רכישות לתמיכה בשוק (China Securities Financing Corporation); רשות ני"ע תפעיל סנקציות נגד משקיעים שיקטינו את אחזקותיהם בחצי השנה הקרובה; המשטרה תפתח בחקירה נגד משקיעים שינצלו את המצב לפעולות שורט "זדוניות".

 

7:30 - תנודתיות חזקה באסיה

 

לאחר הצלילה במדדים אתמול, בורסות אסיה רושמות יום תנודתי חזק שנפתח בירידות חדות, רשם התאוששות בהמשך וכשחלק מהמדדים עוברים לעליות. בשעה זו רושם מדד שנגחאי עלייה של 1.3% (לאחר שבחלקו המוקדם של המסחר הגיע לירידה של למעלה מ-3%), האנג סנג מטפס ב-3.4%, ומנגד ניקיי יורד ב-1.3%.

 

בורסה שנגחאי בורסה שנגחאי צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x