$
מט"ח וסחורות

המשבר ביוון

המשבר ביוון הפיל את הנפט ב-7.7% - לשפל של 3 חודשים

החוזה על נפט מסוג WTI ננעל ברמה של 52.5 דולר לחבית. עוד ברקע למסחר: ההסכם המתגבש בין איראן למעצמות סביב סוגיית הגרעין

שי סלינס 21:5006.07.15

תגובה חריפה להתפתחויות ביוון בשוק הסחורות העולמי. הנפט מסוג WTI ננעל הערב (ב') בירידה של 7.7% לרמה של 52.5 דולר לחבית - שפל של שלושה חודשים. הנפט מסוג ברנט ירד ב-6.3% וננעל על 56.5 דולר לחבית.

אפילו הזהב שנחשב למפלט בזמן משבר רשם היום ירידות של עד 1% ונסחר ברמה של 1,164 דולר לאונקיה, אך לבסוף עלה ב-0.8% ונקבע על 1,173.2 דולר לאונקיה.

 

לפי ראש מחלקת סחורות בסוסייטה ג'נרל הפסיכולוגיה היא ששולטת בתנודיות בשוק. "יותר מכל השינויים הגיאופוליטים בעולם, מה שמשפיע יותר מכל על המשקיעים בסחורות הוא בעיקר הפסיכולוגיה של השוק", אמר מייקל וויטנר.

 

אל נקודת השפל שלו מאז המשבר הכלכלי הגדול של 2008 הגיע הנפט מסוג WTI במרץ האחרון אז נסחרה חבית הנפט במחיר של 43.46 דולר לחבית.

 

 

קידוח נפט ימי קידוח נפט ימי צילום: בלומברג

 

אלקס תורנדייק (Alex Thorndike) שסוחר במתכות יקרות בסינדי התייחס לירידה של 10 דולר במחיר הזהב בשבוע האחרון - למרות הטלטלה ביוון. "זה מאכזב מאוד. ציפינו שהמשקיעים יעברו לשוק המתכות היקרות - אך זה לא קרה".

 

גורם נוסף המשפיע על המסחר בסחורות קשור להסכם המתגבש בין יצרנית הנפט למעצמות סביב סוגיית הגרעין. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר אתמול כי ארצות הברית ושאר המעצמות לא יתפשרו על הסכם רע עם איראן בסוגיית תוכניתה הגרעינית השנויה במחלוקת. קרי נשא את הדברים מחוץ למלון "פאלה קובורג" בווינה, שבו נערכות השיחות בין הרפובליקה האיסלאמית לבין שש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x