$
שווקי חו"ל

הקריסה בסין: המדינה משעה הנפקות וקוראת לציבור "לא לאבד את הראש"

הרשויות בסין עצרו אדם שלפי החשד הפיץ שמועות ברשתות חברתיות שאנשים בבייג'ינג קופצים מבניינים בתגובה לקריסה בשוק המניות

בלומברג 11:1305.07.15

סין משעה הנפקות ציבוריות ראשונות (IPO), מקימה קרן לייצוב השוק וקוראת למשקיעים לא להיכנס לפאניקה, זאת בניסיון לחזק את שוק המניות שלה, שחווה את הירידה החדה ביותר בשלושת השבועות האחרונים מאז 1992.

 

על פי מסמכים שהוגשו לרשות ני"ע בסין, 10 חברות השעו הנפקות מתוכננות בבורסת שנגחאי ו-18 משעות תוכניות דומות בשנזן. המגזין הפיננסי Caijing דיווח כי ההחלטה התקבלה בפגישה של הקבינט הסיני, כשרשות ני"ע תהיה אחראית לאכוף אותה. שעות ספורות לפני כן, 21 חברות ברוקראג' גדולות במדינה התחייבו להעביר מיליארדי דולרים להקמת קרן חילוץ לשוק המניות. החברות ישקיעו סכום המקביל ל-15% מהנכסים שלהן לשם כך.

 

במקביל, בעיתון פיפל'ס דיילי, המשמש כשופר הרשמי של מפלגת השלטון, קראו למשקיעים להישאר רגועים, בטענה שמהלכים לייצוב השוק אורכים זמן. "במהלך התהליך הזה המשקיעים חייבים להישאר בטוחים וסבלניים, ולא לאבד את הראש ולהתבלבל בגלל החרדה והפאניקה", נכתב בעיתון.

 

בנוסף, הרשויות בסין עצרו אדם שלפי החשד הפיץ שמועות שאנשים בבייג'ינג קופצים מבניינים בתגובה לקריסה בשוק המניות, כך דיווחה הטלוויזיה במדינה. העצור בן ה-29 ששם משפחתו הוא טיאן, מוחזק במעצר בשל "התנהגות פרועה", נטען בטלוויזיה.

 

על פי ההאשמות, טיאן פרסם ביום שישי במדיה החברתית ש"בגלל הקריסה בשוק המניות, אנשים קפצו מבניינים הרובע הפיננסי של בייג'ינג". לא היה ניתן למצוא את הפוסט הבעייתי ביום ראשון, אך ייתכן כי כבר נמחק על ידי הצנזורים, ששולטים ביד רמה בפרסומים במדיה החברתית בסין.  

 

סין סין צילום: בלומברג

 

מדד שנגחאי המשולב נפל ביום שישי ב-5.8% לרמה של 3,686.92 נקודות, כך ששיעור הירידה מאז ה-12 ביוני עמד על 29%. באותה תקופה נמחקו משוק המניות הסיני למעלה מ-2.8 טריליון דולר.

 

לי גאנג ליו, הכלכלן הראשי בקבוצת הבנקאות של אוסטרליה וניו זילנד (Australia & New Zealand Banking Group), מעריך כי השוק ימצא בסופו של דבר את הרמה המתאימה לו. "אם חברה רשומה חושבת שהמניות שלה נסחרות מתחת לשווי שלהן, היא יכולה לרכוש מחדש מניות. אולם רכישות מסוג זה לא צריכות להתבצע בעקבות הוראות מלמעלה", אמר. "אני מאמין שהשוק צפוי לרשום עוד ירידות".

 

הממשלה ככל הנראה תנקוט בצעדים נוספים כדי לתמוך בשוק, כמו הפחתת מס הבולים. ביום שישי הודיע הרגולטור הסיני כי בכוונתו לשנות את החוקים על מנת לעודד השקעות זרות בשוק. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x