$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

ניו יורק ננעלה בירידות קלות: ילפ צללה ב-10%, BP עלתה ב-5%

בסיכום שבועי: נאסד"ק איבד 1.4%, S&P 500 ודאו ג'ונס נחלשו ב-1.2%; הכלכלנים חלוקים לגבי השפעת דו"ח התעסוקה על מועד העלאת הריבית

שי סלינס 23:0002.07.15

דיווח שוטף מהמסחר באירופה ובניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק פוטסי דאקס קאק

 

23:00 - וול סטריט ננעלה בירידות קלות

 

וול סטריט נעלה את יום המסחר האחרון של שבוע המסחר המקוצר בירידות קלות: דאו ג'ונס איבד 0.2% (1.2% בסיכום שבועי), נאסד"ק ירד ב-0.1% (1.4% בסיכום שבועי) ו-S&P 500 ננעל ביציבות (1.2% בסיכום שבועי). מדובר בשבוע שני ברציפות של ירידות בוול סטריט - זאת על רקע אי הוודאות באשר לתוצאות משאל העם שייערך ביוון ביום ראשון, בו יידרשו האזרחים לאשר לממשלה האם לקבל את הצעת הנושים של המדינה להמשך הסיוע בתמורה לביצוע צעדי צנע. גם דו"ח התעסוקה הפושר שפורסם היום השפיע על המסחר. מחר לא ייערך המסחר בשל חופשת יום העצמאות בארה"ב.

 

22:00 - הנפט נחלש

 

הנפט מסוג WTI נחלש ב-0.1% וננעל ברמה של 56.9 דולר לחבית. השבוע איבד הנפט 4.5%. ברקע למסחר: עלייה במלאים בארה"ב, ולראשונה ב-2015 גם עלייה במספר האסדות הפעילות להפקת נפט במדינה. מדובר בעלייה של 12 אסדות ל-640. הנפט מסוג ברנט עלה ב-0.1% ל-62 דולר לחבית. השבוע איבד הנפט מסוג זה 0.2% מערכו.

 

21:20 - הזהב בשפל מאז אמצע מרץ

 

הזהב איבד היום 0.5% וננעל ברמה של 1,163 דולר לאונקיה - שפל מאז ה-18.3. מדובר ביום שלישי רצוף של ירידות על רקע הערכות משקיעים כי קיים עדיין סיכוי להסכם בין יוון ונושיה. בשבוע המסחר המקוצר איבד הזהב 0.8%.

 

20:50 - ילפ מזנקת, BP ממשיכה בירוק

 

מניית ילפ צוללת ב-12% לאחר דיווח בבלומברג כי העסקה למכירתה מופסקת. לפני כחודש פורסם כי אתר ביקורות הצרכנים מחפש קונה כשהוא מסתייע בשירותי בנק ההשקעות גולדמן-זאקס. שוויה של החברה, הפועלת מסן פרנסיסקו, עומד כיום על 2.8 מיליארד דולר. בין המתעניינים בקניית החברה, על פי הדיווחים שלא אושרו רשמית על ידי אף אחד מהצדדים, אפשר למצוא את יאהו, אמזון, אתר התיירות פרייסליין וחברת האינטרנט היפנית רקוטן.

 

במקביל מניית BP ממשיכה לרשום עליות חדות של 5.6%.

 

19:30 - הכלכלנים חלוקים: האם הריבית תעלה בספטמבר?

 

תגובות נוספות בשוק להשפעה של דו"ח התעסוקה על מועד העלאת הריבית. ג'יי.פי מורגן: "אנחנו בטוחים עכשיו יותר מבבוקר שהריבית תעלה בספטמבר. BNP פאריבה: "הדו"ח לא נורא, הריבית תעלה בספטמבר". לעומתם בג'פריז סבורים כי המצב שונה: "חוסר הצמיחה בשוק העבודה מוריד באופן דרמטי את הסיכויים של העלאת ריבית בספטמבר".

 

19:00 - ירידות בנעילת המסחר בבורסות אירופה

 

קאק בצרפת איבד 1% מערכו, דאקס בגרמניה השיל0.7% ופוטסי בלונדון עלה ב-0.3%.

 

הלחץ על הבנקים היווניים מתגבר: סוכנות הדירוג פיץ' הורידה את דירוג הבנק הלאומי של יוון ושל יורובנק ארגסיאס מ-CCC ל-CC. מודי'ס הודיעה כי היא בחונת להוריד את דירוג הבנק הלאומי, בנק פיראוס, יורובנק ארגסיאס, אלפא בנק ואטיקה בנק.

 

שר האוצר של יוון יאניס ורופאקיס אמר היום שיתפטר מתפקידו אם מחנה ה"כן" ינצח במשאל העם ביום ראשון, ויוון תחתום בעקבותיו על הסכם חדש עם הנושים האירופאים שלה.

 

18:25 - "הדו"ח מקטין הסיכוי להעלאת ריבית בספטמבר"

 

אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של IBI בית השקעות: "דו"ח התעסוקה לחודש יוני היה פושר, והמחמירים אף יגדירו אותו כחלש. לצד זאת, הדו"ח לא הביא עימו בשורה חדשה, כך שהוא מאפשר למאמינים בהעלאת ריבית קרובה לדבוק בעמדתם כמו גם למאמינים שהעלאת הריבית עוד רחוקה. אנו אמנם סבורים כי הפד מעוניין מאוד להתחיל בהעלאת הריבית, אם כי הוא יתקשה לבצע מהלך זה ללא מגמה ברורה יותר של שיפור בקצב עליית השכר. משכך, הנתונים שבדוח מקטינים את ההסתברות להעלאת ריבית בספטמבר. עד להחלטת הריבית בספטמבר יפורסמו עד שני דוחות התעסוקה, ובדוחות אלו הנתון המרכזי בהשפעתו על החלטת הפד בחודש ספטמבר יהיה קצב הצמיחה בשכר".

 

ברק גרשוני, מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות: "מהדו"ח עולות שתי מסקנות ראשוניות לגבי הצעדים בהם יצטרך לנקוט הפדרל ריזרב במקרה של דו"ח נוסף כזה: 1. לדחות את העלאת הריבית הראשונה או השנייה, תלוי בשיקולים "הפוליטיים" שלו. נדע זאת רק בישיבה הבאה. 2. לתת הצהרת כוונת ברורה יותר מהי רמת אבטלה "טבעית" מבחינתו שמייצגת תעסוקה מלאה". 

 

 

מה תהיה הריבית בארה"ב בסוף 2016? מה תהיה הריבית בארה"ב בסוף 2016?

 

16:55 - קנס שיא ל-BP, המניה קופצת ב-5%

 

חברת הנפט BP תשלם סכום שיא של 18.7 מיליארד דולר פיצוי על הזיהום שגרמה במפרץ מקסיקו. את הסכום תשלם החברה הבריטית לארה"ב ול-5 מדינות נוספות לאחר שאלו תבעו אותה על הנזקים שגרמה ב-2010. BP תשלם את הפיצויים במשך 18 שנים לרשות הפדרלית בארה"ב ולמדינות טקסס, פלורידה, אלאבמה, מיסיסיפי ולואיזיאנה.

 

15:45 - דוח תעסוקה מאכזב - החוזים מגיבים בעליות

 

המשק האמריקאי הוסיף 233 אלף משרות בחודש שעבר, לעומת תחזיות האנליסטים לתוספת של 233 אלף משרות. שיעור האבטלה אמנם ירד ל-5.3% ועקף את התחזיות שציפו ל-5.4% - אולם הירידה נובעת בעיקר ממועסקים שיצאו ממעגל התעסוקה.

 

החוזים העתידיים עוברים מעלייה של עד 0.2% לעליות של עד 0.4%, על רקע העמדה בשווקים שככל שנתוני המאקרו החשובים פחות טובים, כך גדל הסיכוי להעלאת ריבית מצד הפד - העלאה שצפויה בין השאר, לחזק את הדולר, כמו גם להעלות את מחיר ההלוואות כמובן.

 

14:35 - K+S דוחה את הצעת הרכש של פוטאש ב-8.7 מיליארד דולר

 

ענקית האשלג הגרמנית K+S מתכוננת לדחות את הצעת הרכש של יצרנית הדשנים הקנדית פוטאש, בהיקף של 8.7 מיליארד דולר, כך לפי דיווח של בלומברג. לפי הפרסום החברה הגרמנית אמורה להכריז על הדחייה הרשמית עוד במהלך היום מהסיבה שהמחיר נמוך מדי. שתי החברות נחשבות למתחרות של כיל, כאשר פוטאש מחזיקה ב-13.85% מהחברה הישראלית.

 

13:30 - יציבות בשווקים: מחכים לדו"ח התעסוקה

 

בשל יום העצמאות האמריקאי, דו"ח התעסוקה לחודש יוני יפורסם היום בשעה 15:30. האנליסטים צופים תוספת של 233 אלף משרות, לעומת 280 אלף משרות שנוספו לשוק בחודש מאי. שיעור האבטלה צפוי לרדת ל-5.4% מ-5.5%. במקביל יפורסמו גם התביעות הראשוניות השבועיות לדמי אבטלה שצפויות שצפויות להישאר ללא שינוי על 270 אלף.

 

12:50 - יציבות בבורסות המובילות של אירופה

 

בינתיים ביוון, סקר שערך על-ידי חברת הסקרים Euro2day מראה שרוב היוונים יצביע בעד צעדי הצנע שמכתיב האיחוד האירופי. על פי הסקר, 47.1% מהיוונים יצביעו בעד צעדי הצנע ואילו 43.2% יצביעו נגדם. אותו הסקר מראה כי היוונים יצביעו באופן גורף בעד הישארות באיחוד האירופי, עם 75% אחוזים בעד השארת מטבע היורו.

 

הנתונים מראים כי לראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפריס, יש עוד הרבה על מה להילחם לאחר שהתעקש לשלוח את יוון למשאל העם. זאת למרות שהיה צפוי לסגת ממשאל העם ולהסכים לרוב דרישות החילוץ ביום שני בלילה.

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x