$
שווקי חו"ל

המשבר ביוון

איי.די.או משהה את ההנפקה בגרמניה בשל המשבר ביוון

זרוע הנדל"ן למגורים של שיכון ובינוי אמורה הייתה להנפיק היום בפרנקפורט לפי שווי של 625 מיליון יורו

אורן פרוינד 12:3329.06.15

חברת איי.די.או מקבוצת שיכון ובינוי הודיעה היום כי היא משהה את הנפקת המניות הראשונית המתוכננת שלה בבורסת פרנקפורט בשל אי-הוודאות במצב כלכלת יוון.

 

ההודעה של החברה מגיעה לאחר שהמשקיעים בתל אביב נרתעו אתמול מההנפקה ומניית החברה איבדה אתמול 5.75% מערכה לשווי של 1.65 מיליארד שקל. גם האג"ח של החברה רשמו אתמול ירידות שערים של עד 1.5% והשלימו ירידה של 3.6% בשבוע האחרון (סדרה ז'). 

המשקיעים בתל אביב חוששים כי טווח המחירים (20–25 יורו למניה) שפרסמה איי.די.או בתשקיף להנפקה הוא גבוה מדי, בין היתר בעקבות התפוצצות השיחות בין יוון לשותפותיה האירופיות ומצבה הרעוע של המדינה שמשליך על כל השווקים באירופה. בינתיים איי.די או לא הודיעה על שינוי במועד ההנפקה או בטווח המחירים שהיא מבקשת. במועד הגשת התשקיף ציינה איי.די.או כי המניה תחל להיסחר ב־30 ביוני, מה שמשאיר לה את היום לביצוע ההנפקה. עם זאת, לאור המצב ביוון, ייתכן שהחברה תידחה את מועד ההנפקה לימים שקטים יותר.

 

בתשקיף החברה נכתב כי השווי ינוע בטווח שבין 500 ל־625 מיליון יורו. מקורבים לחברה אמרו כי שלמה זוהר, מנכ"ל איי.די.או שנמצא בימים אלו ברוד שואו באירופה, מתעקש על שווי של 580 מיליון יורו לפחות. מדובר בפרמיה של 15% על שווי החברה בבורסה בתל אביב. איי.די.או גרופ נסחרת לאחר הירידות של אתמול בשווי של 1.65 מיליארד שקל. בהוספת החוב (740 מיליון שקל) ונטרול המזומן שבקופה (240 מיליון שקל) מקבלים שווי של 2.1 מיליארד שקל לחברה — כ־505 מיליון יורו (לפי שער יורו של 4.25 שקלים).

 

 צילום: אוראל כהן

 

איי.די.או גרופ תנפיק את החברה־הבת שלה (בבעלות מלאה) איי.די.או פרופרטיז שמרכזת את כל הפעילות שלה למעט אחזקה בשלוש סדרות אג"ח בהיקף של 715 מיליון שקל בבורסה בתל אביב ומזומנים בקופה בהיקף של 270 מיליון שקל.

 

הנפקת איי.די.או פרופרטיז תהיה בתמורה של לפחות 400 מיליון יורו ותכלול הצעת מכר. כלומר, חלק מהכסף שיגויס בהנפקה ייכנס לתוך חברת איי.די.או פרופרטיז (החברה המונפקת) במסגרת הקצאת מניות, וחלק מהכסף ייכנס לתוך החברה־האם איי.די.או גרופ במסגרת הצעת המכר.

 

מהתשקיף עולה כי החברה תנפיק מניות בהיקף כולל של עד 21 מיליון מניות כאשר עד 10 מיליון מניות יהיו בדרך של הקצאה לחברה־הבת ועד 11 מיליון מניות יוצעו למשקיעים בדרך של הצעת מכר. בהתאם לכך, הסכום המקסימלי שייכנס לחברה עבור הקצאת המניות יהיה 250 מיליון יורו בעוד הסכום המקסימלי שיהיה בהצעת המכר יהיה 275 מיליון יורו.

 

בדצמבר האחרון רכשה החברה 5,800 דירות במערב ברלין בשטח כולל של 400 אלף מ"ר ובסכום כולל של 2 מיליארד שקל — עסקה שהגדילה את מספר היח"ד בבעלותה של החברה מכ־8,200 יח"ד לכ־14 אלף יח"ד בשווי כולל של כ־5.5 מיליארד שקל.

 

הבורסה בפרנקפורט הבורסה בפרנקפורט צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x