$
שווקי חו"ל

תהיה השפעה על כיל? פוטאש מציעה לרכוש את K+S ב-8.7 מיליארד דולר

ענקית הכרייה הקנדית הגישה למתחרה הגרמנית שלה הצעה רשמית בסכום ענק. אם K+S תקבל את ההצעה תיווצר חברת ענק שעשויה לנגוס ברווחי כיל

שירות כלכליסט 15:4226.06.15

ענקית הדשנים הקנדית פוטאש (Potash Corporation) הגישה הצעת רכישה ליריבתה הגרמנית K+S. אם תקבל החברה הגרמנית את ההצעה, תוכל פוטאש לשלוט בנתח משמעותי משוק האשלג העולמי - שבו פעילה כיל. המחיר שהציעה החברה הקנדית ל-K+S הוא כ-8.7 מיליארד דולר – או מעט יותר מ-40 יורו למניה – במזומן, כך על פי גורם המקורב לעניין. סכום הרכישה הוא אחד מהגבוהים ביותר בתעשיית הכרייה בשנים האחרונות.

 

בהצהרה רשמית הודיעה K+S לדירקטוריון החברה כי ישנה חברה קנדית "שעשויה להחליט – תוך תלות במספר גורמים ובכללם גילוי נאות - לרכוש את החברה". על פי גורם המקורב לעניין, סביר ש-K+S תדחה את ההצעה ותקבע כי היא לא מספיק גבוהה. החברה מפתחת כעת מכרה במערב מחוז ססקצ'ואן בקנדה ומאמינה שהצעתה של פוטאש אינה מביאה בחשבון סינרגיות אפשריות ואת השליטה הגלובלית שהעסקה תעניק לפוטאש.

 

פוטאש פוטאש צילום: בלומברג

 

פוטאש אישרה כי היא הגישה הצעה פרטית לרכישת K+S. "אין ודאות כי תוגש הצעה סופית ומה יהיו התנאים להצעה כזו", נאמר בהודעה מטעם החברה. ההצעה הקנדית מגיעה לאחר שב-2013, מבנה הקרטלים בשוק הדשנים הכימיים שבו פועלת פוטאש התרסק. ההתרסקות שלחה את מניותיה של פוטאש לירידה של 25% והביאה לירידה חדה ברווחיה.

 

עם פיתוחם של מכרות חדשים ב-5 השנים הבאות, צפויה עלייה משמעותית בהיצע. אלא אם כן הביקוש הגלובלי, במיוחד מכיוונן של סין ומהודו, ירשום עלייה חדה גם כן. משמעותו של מיזוג אפשרי בין שתי החברות הוא שהרוכשת הקנדית תחזיק ב-27% משוק הפוטאש (חומר דישון כימי) עד 2017, אז יסיימו כבר שתי החברות לפתח מכרות חדשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x