$
בורסת ת"א

שותפויות גז ונפט בישראל יוכלו להשקיע בפרויקטים בחו"ל

הבורסה ורשות ני"ע הודיעו הבוקר על השינוי בתקנון - יאפשר לשותפויות לפזר סיכונים ולנצל את הידע המקומי בהשקעות מחוץ למדינה

רעות שפיגלמן 12:3721.06.15

הרשות לני"ע והבורסה מתירות לשותפויות ישראליות העוסקות בחיפושי גז ונפט, הנמצאות בשלבי החיפוש והפיתוח, להשקיע כספים בקידוחים ובפרויקטים מעבר לגבולות המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל.

 

האישור נכנס לתוקף כבר היום. הוא מתייחס הן לשותפויות קיימות והן לשותפויות חדשות שיכולו לקום רק לצורך השקעה בפרויקטים בחו"ל.

 

בבורסה מציינים שהאפשרות להשקיע את כספי הציבור בפרויקטים בחו"ל תאפשר לשותפויות לנצל את הידע והניסיון שצברו בפרויקטים בישראל בהשקעות מחוץ למדינה, וכן לפזר את הסיכונים הכרוכים ברמת אי הוודאות הגבוהה בקידוחים.

 

עד כה, האפשרות להשקיע כספים בקידוחים מחוץ לישראל במסגרת של שותפות מוגבלת הוגבלה בתקנון הבורסה עבור שותפויות הפועלות בתחום הנפט והגז (וגם עבור ושותפויות העוסקות בתחום הסרטים). במקור נקבעו הגבלות אלו כדי לעודד מתן הטבות מס לציבור המחזיק ביחידות השתתפות בשותפויות.

 

בפברואר השנה הושלם המהלך של משרד המשפטים ושל הרשות לני"ע לתיקון פקודת השותפויות ולעדכון מנגנוני הממשל התאגידי בשותפויות המוגבלות, על מנת להבטיח הגנה לציבור המשקיעים המעורב בפרויקטים עם רמת אי ודאות גבוהה.

 

לאחר פרסום ההודעה של הבורסה היום, תוציא  הבורסה טיוטה להערות הציבור. לאחר שתקבל הערות מהציבור תבחן האם דרוש תיקון נוסף למהלך.

 

שותפיות דלק קידוחים ואבנר מחזיקות 15% ממאגר אפרודיטה (כל אחת) שבקפריסין (יתר האחזקות במאגר נמצאת בידי נובל אנרג'י). שתי החברות הישראליות, הנשלטות על ידי קבוצת דלק, קיבלו בעבר אישור חריג לאחזקה במאגר, למרות מיקומו מחוץ למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל. האישור ניתן לנוכח העובדה  ששדה הגז לוויתן (שבו אבנר ודלק קידוחים מחזיקות בכ23% כל אחת) גובל במאגר אפרודיטה, וגבולות המאגר המדויקיים עשויים לבוא במגע עם אפרודיטה.

 

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x