שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

ניתוח כלכליסט

לא רק טבע-מיילן: משחק הכיסאות של תעשיית הפארמה

החזית של טבע מול מיילן ושל האחרונה מול פריגו מעסיקה מזה זמן את שוק התרופות העולמי. כעת, מצטרף לעניין משולש ייצרי נוסף, עם לא מעט קווים מקבילים - אנת'ם רוצה לרכוש את המתחרה, הומנה, תמורת 54 מיליארד דולר

מיקי גרינפלד 16:0621.06.15

שוק התרופות והבריאות הסוער, שידע בשנה האחרונה מיזוגים ורכישות, הצעות רכישה שנענו ברצון ובסירוב, ועוד כהנה וכהנה - ממתין בימים אלה להכרעות בשני מאבקים מקבילים כמעט לחלוטין, מבחינת שווי החברות, הסכומים המדוברים, והדינאמיקה של האירועים.  

סאגת טבע מיילן פריגו היא הזירה שמוכרת לנו בישראל. זירת התנגשויות דומה באופן מפתיע מתנהלת ממש בימים האחרונים, בשוק ענקיות ביטוחי הבריאות האמריקאיות: Anthem (בתפקיד טבע) מעוניינת לרכוש את המתחרה Cigna, וזו מסרבת להצעה שהופכת לעוינת (בדומה למיילן שדוחה הצעה עויינת של טבע). Cigna עצמה מעוניינת במקביל דווקא לרכוש את Humana (כפי שמיילן רוצה את פריגו).

 

אנת'ם (סימול ANTM) יצאה בסוף השבוע בהצעת רכישה עוינת לסיגנה (CI), לאחר שלא הצליחה להגיעה להסכמה עם הנהלת סיגנה על תנאים לרכישתה. אנת'ם פרסמה לציבור הצעת רכישה בשווי של 54 מיליארד דולר, לפי שווי מניה של 184 דולר – כמעט 19% מעל שווי המניה בשוק, כ-155 דולר. כזכור, גם טבע הגישה למיילן הצעה שכללה בשעת ההגשה פרמיה של 20% על מחיר השוק של מניית מיילן.

 

סיגנה כאמור, מעוניינת לרכוש את המתחרה הומאנה (HUM), שמצידה החליטה להרוויח מהסערה של שוק ביטוחי הבריאות – והעמידה עצמה למכירה.

 

סיגנה סיגנה צילום: בלומברג

 

לא רק הסיפור המשולש דומה, גם שווי החברות המעורבות בשני המשולשים אינו שונה מהותית. בחזית של חברות התרופות, טבע נסחרת בשווי שוק של 57 מיליארד דולר, מיילן עם 35 מיליארד דולר ופריגו 27 מיליארד דולר. ובמשולש המקביל: אנת'ם נסחרת בשווי של כ-44 מיליארד דולר, סיגנה עם 40 מיליארד דולר והומאנה 30 מיליארד דולר.

 

וזה עוד לא נגמר. הוול סטריט ג'ונרל דיווח בסוף השבוע, כי בין הסיבות המרכזיות לכישלון ההצעה שהגישה את'נה לסיגנה עומדת דירשתו של מנכ"ל סיגנה דיוויד קורדאני (David Cordani) להתמנות כמנכ"ל החברה הממוזגת – דרישה שנדחתה על ידי את'נה. כשחוזרים להתבטאויות מיילן מגלים סיבות שונות לסירוב לטבע (הרצון להישאר עצמאיים, סיבות מקצועיות לגבי השילוב ועוד), אך גם במקרה זה נפוצו שמועות לפיהן יו"ר מיילן רוברט קורי מוכן יהיה לקבל את הצעת טבע אם ימונה לראשות החברה הממוזגת. מנכ"לית מיילן עצמה אמרה כי מיזוג עתידי בין החברות יהיה אפשרי רק אם הנהגת מיילן תוביל את החברה.

 

 

 

מספר החברות המעורבת

עד כאן הדמיון. אחד ההבדלים הבולטים בין שני הסיפורים נוגע למספר החברות המעורבות. מול משולש חברות הפארמה, שלישיית מבטחות הבריאות מתנהלות בזירה רחבה שכוללת עוד חברה אחת לפחות - בינתיים.

 

על פי דיווחים, בהומאנה מביעה עניין גם חברה חשובה אחרת, Aetna ( סימול AET), שהגישה ככל הנראה פנייה בעניין (שווי השוק של אאתנה עומד על 43 מיליארד דולר) - לא ברור אם זו עירבה סכומים.

 

בהצעה זו של אאתנה מגלה השוק עניין מיוחד, שכן אאתנה עצמה קרובה למכירה לגדולה מכולן - UnitedHealth (סימול UNH), חברת ביטוחי הבריאות הגדולה בארה"ב, בעלת שווי שוק של 114 מיליארד דולר. כך, אם אאתנה אכן תרכוש את הומאנה, ותירכש במקביל על ידי יונייטד הלת', ההשלכות על שוק ביטוחי הבריאות יהיו מרחיקות לכת - פגיעה בתחרות היא כמעט וודאית, ובשוק מעריכים שבמקרה כזה הרגולטורים האמריקאיים ישקלו התערבות.

 

UnitedHealth UnitedHealth

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x