שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

מומנטה תשיק קופקסון גנרי זול ב-15% ממחיר הקופקסון של טבע

הודעת חברת התרופות מגיעה יום אחד בדיוק אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב שלפיה הפטנטים על הקופקסון אינם בתוקף

ניר צליק 15:4519.06.15

יום אחרי החלטת בית המשפט האמריקאי כי הפטנטים על הקופקסון אינם בתוקף, מזדרזת מומנטה, חברת התרופות שקיבלה אישור מה-FDA לגירסת הקופקסון הגנרית שלה במינון של 20 מ"ג, להודיע על השקתו. מומנטה תשיק את הגירסה במחיר של 173 דולר למזרק, או 63 אלף דולר לשנת טיפול, כאשר המחיר של הקופקסון כיום הוא 203 דולר למזרק או 74 אלף דולר לטיפול שנתי.

 

המשמעות היא כי טבע תיאלץ להוריד את המחיר לגירסה הניתנת פעם ביום אם היא תרצה להתמודד מול התחרות הגנרית בגירסה זו. טבע פיתחה גירסה הניתנת שלוש פעמים בשבוע שבינתיים אינה מתמודדת עם תחרות גנרית, אולם בקרוב צפוי להתחיל משפט פטנטים גם על גירסה זו מאחר והמולקולה המקורית שלה זהה לזו של הגירסה הרגילה. הפטנטים על גירסה זו תקפים עד 2030, לעת עתה.

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
20% 20% 60%

 

עם זאת, למרות שלכאורה מדובר בבשורות מרות עבור טבע, מניית החברה דווקא התחזקה אתמול ב-0.3% על רקע העובדה כי המשקיעים כבר צפו השקה של גירסה גנרית לקופקסון בתקופה הקרובה. למעשה, שתי חברות ביקשו אישור לגירסה גנרית, מומנטה ומיילן, כאשר לעת עתה רק מומנטה קיבלה את האישור והיא זו שצפויה להשיק בקרוב את הגירסה.

 

מנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל טבע ארז ויגודמן צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

 

עוד לפני שנה וחצי פסק בית המשפט האמריקאי כי הפטנטים על הקופקסון אינם בתוקף, מה שעורר חשש כי הגירסה הגנרית לקופקסון תושק מוקדם מהצפוי, והתניע הליך שינוי ארגוני מקיף בטבע. טבע הגישה ערעור על פסיקה זו ובינתיים עדיין לא הושקה גירסה גנרית של הקופקסון, כאשר בספטמבר הקרוב בכל מקרה יפוגו הפטנטים על הקופקסון. מצד שני, כל חודש של הקדמה יגרע עשרות מיליוני דולרים מהרווח של טבע.

 

כדי לחסום את התחרות הצפויה, טבע השיקה גירסה של הקופקסון הניתנת שלוש פעמים בשבוע בזריקה במקום כל יום והצליחה להעביר חלק נכבד מהחולים לגירסה זו. שאלה שעדיין לא קיבלה מענה היא כמה חולים יחזרו לגירסה הניתנת פעם ביום עם השקת התרופה הגנרית, אם היא תהיה זולה משמעותית והאם חברות הביטוח יפעילו לחץ על החולים לעבור לגירסה זו בשל המחיר.

 

טבע חזתה כי ב־2015 יהיו בספטמבר שתי גרסאות גנריות, והיא צפתה כי למרות שיהיו שתי גרסאות גנריות לקופקסון היא תרשום השנה הכנסות של 19–19.4 מיליארד דולר ורווח של 4.3–4.56 מיליארד דולר. הקופקסון אמור לתרום לטבע רווח של 2.6–2.8 מיליארד דולר, כאשר הכנסות הקופקסון צפויות להגיע השנה ל־3.5–3.7 מיליארד דולר לעומת 4.1 מיליארד דולר ב־2014.

 

טבע מסרה בתגובה כי היא "מחויבת לבחון כל כיוון משפטי כולל אפשרות ערעור נוסף. לטבע יש תחזית צמיחה וצבר מוצרים חזקים, הן בגנריקה והן במוצרי המקור. טבע הכינה תכניות לתחרות גנרית והשקה באמצע השנה של שני מוצרים, אשר שוקללה בתחזית השנתית שנמסרה, על אף שנכון לעכשיו רק בקשה אחת אושרה. זיכיון הקופקסון שלנו ממשיך להיות חזק, כולל ההשקה המוצלחת בארה"ב של קופקסון 40 מ"ג. 68% מהמטופלים של מוצר ה-20 מ"ג כבר עברו ל-40 מ"ג, באופן המחזק את הצורך והביקוש למוצר משופר זה. עסקיה של טבע חזקים מתמיד וכל אמירה המנוגדת לכך היא חסרת בסיס".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x