$
שווקי חו"ל

אהלן וסהלן: החל מהיום, זרים יכולים להשקיע בבורסת סעודיה

זאת במטרה להפחית את תלות הכלכלה ברווחי הנפט. עם זאת, נכון לעכשיו מינימום הביטחונות מצד גופים מוסדיים עומד על 5 מיליארד דולר וניסיון בהשקעות של 5 שנים לפחות

שירות כלכליסט 11:1115.06.15

סעודיה פותחת היום (ב') לראשונה את שערי הבורסה שלה לזרים. זאת לאחר שהבורסה המקומית של סעודיה נחשבה עד כה לשוק מניות שהוטלו עליו הגבלות מרובות.

 

המהלך מגיע על רקע מאמציה של הכלכלה הגדולה במזה"ת להפחית את התלות שלה ברווחי נפט, שמייצגים 90% מהכנסות הממשלה. סיבה נוספת נובעת מהאצה בקצב השימוש ביתרות המט"ח, על רקע ההוצאות המוגברות בעקבות הלחימה בתימן ותכנית תמריצים שהושקה בניסיון להרגיע את חוסר היציבות החברתי.

 

המהלך מעורר גלים בעולם בשל מעמדה של סעודיה בקרב העולם הערבי – הבורסה שלה גדולה יותר מהבורסות של 6 מדינות המפרץ הפרסי ביחד. עד השבוע, הדרך היחידה שבה משקיעים זרים היו יכולים לרכוש מניות סעודיות הייתה דרך שטרי השתתפות (participatory notes) המיועדים רק לזרים ותעודות סל ( ETF).

 

 

בורסת סעודיה בורסת סעודיה צילום: בלומברג

 

עם זאת, ההחלטה האם הזרים יוכלו להשקיע ישירות בבורסה תלויה בכמות הכסף שהם מנהלים ומספר השנים שבהן הם עוסקים בהשקעות. רשות שוק ההון של סעודיה הגבילה את המסחר הישיר למשקיעים מוסדיים שמנהלים נכסים בשווי מינימלי של 5 מיליארד דולר ובעלי ניסיון של 5 שנים לפחות. המשקיעים הזרים – הן תושבים והן לא תושבים – יוכלו להחזיק עד 49% מהמניות של חברה אחת. במקביל, משקיע זר שזכה לאישור להשקיע יוכל להחזיק עד 5% מהמניה של חברה. אולם ישנן 6 חברות שנחשבות לגמרי מחוץ לתחום של הזרים, לארבע מהן נדל"ן במכה או במדינה, זאת מכיוון שהכניסה לערים הללו מורשית רק למוסלמים. חברה נוספת ברשימה האסורה היא חברת ספנות, ככל הנראה כי מדובר באחת התעשיות שהוגדרו כאסורות לזרים.

 

מדד טדאוול הסעודי עוקב אחר 170 חברות. הוא טיפס ב-1.3% ביום ראשון לפני הפתיחה לזרים, זו העלייה היומית הגדולה ביותר שרשם מזה חודשיים. מאז תחילת השנה טיפס המדד ב-16%, השיעור הגבוה ביותר מקרב הבורסות במזה"ת. הבורסה בסעודיה פתוחה מימי ראשון ועד חמישי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x