$
מט"ח וסחורות

סעודיה: אם יהיה ביקוש - נוכל להעלות את תפוקת הנפט לשיא נוסף

אחרי שבמאי העלתה את תפוקת הנפט לשיא ועל רקע מגעים מול הודו, טוענת יצואנית הנפט הגדולה בעולם: "יש לנו הרבה מלאי, לא תראו קיצוצים מצדנו"

שירות כלכליסט 18:0212.06.15

סעודיה מוכנה להעלות את תפוקת הנפט בחודשים הקרובים לשיא חדש, זאת כדי לעמוד בעלייה בביקוש העולמי, בעוד שהצריכה המקומית מתגברת, כך על פי אחמד אל סאובי, בכיר בחברת הנפט הממשלתית.

 

בראיון שהעניק לרויטרס, טען אל סאובי, המשמש כמנהל השיווק בחברת ארמקו הסעודית, כי יצואנית הנפט המובילה בעולם כבר מנהלת שיחות עם קונים הודים פוטנציאלים לנפט הנוסף.

 

סעודיה העלתה את התפוקה במאי ל-10.3 מיליון חביות ביום, השיעור הגבוה ביותר שלה עד כה, זאת כתוצאה מעלייה בביקוש העולמי. כל החלטה להעלות את התפוקה בשוק המוצף גם ככה, תצביע על נחישותה של אופ"ק לשמור על נתח השוק העולמי שלה.

 

משקיעים בבורסת סעודיה משקיעים בבורסת סעודיה צילום: בלומברג

 

בנוסף, האסטרטגיה של סעודיה נתפסת כתגובה לירידה החדה במחירים בשנה האחרונה. "יש לנו הרבה מלאי...לא תראו שום קיצוצים מצד סעודיה", אמר אל סאובי לאחר פגישה בניו דלהי עם בכירים בתעשיית הנפט בהודו. לדבריו, הודו צפויה להיות מנוע הצמיחה העיקרי במחצית השנייה של השנה, בעוד שהביקוש לנפט בסין מתייצב.

 

דבריו של אל סאובי מייצגים שינוי בהתנהלות של המדינה, שכן באופן מסורתי סעודיה נוטה להפחית את ייצוא הנפט בחודשי הקיץ בשל הזינוק בביקוש המקומי בעקבות הטמפרטורות הגבוהות במדינה והצורך במיזוג תמידי.

 

"יש לנו מספיק עתודות ויש לנו מספיק ייצור כדי לעשות זאת. אנחנו נתאים עצמנו לצרכים. אם השוק ידרוש זאת, אנחנו נספק את הנפט", הוסיף. בשישי שעבר בקרטל אופ"ק החליטו להשאיר את מדיניות התפוקה ללא שינוי במשך שישה חודשים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x