$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שווי אחזקות שר הרווחה בישראמקו: 50 מיליון שקל

חיים כץ מחזיק ביחידות של שותפות חיפושי הנפט והגז ישראמקו, שאותן רכש לפני גילוי גז במאגר תמר שהיא שותפה בו; כץ הוא ידיד אישי של אנשי העסקים המזוהים עם ישראמקו חיים צוף וקובי מימון; בדיקה שערכה בעבר רשות ניירות ערך בשאלה אם כץ רכש את יחידות ההשתתפות על סמך מידע פנים נסגרה ללא ממצאים והוא נוקה מהחשדות; כץ: "אגיש הצהרת הון למבקר המדינה כנדרש"

שי אספריל 06:4301.06.15

שר הרווחה חיים כץ מחזיק ביחידות השתתפות של ישראמקו בשווי עשרות מיליוני שקלים. ההערכות הן ששווי אחזקותיו הנוכחי הוא כ־50 מיליון שקל, כך נודע ל”כלכליסט”. 

 

 

כץ רכש את יחידות ההשתתפות במספר פעימות שונות לאורך השנים. רכישתו הראשונה בשנת 2003 נעשתה בהיקף של כ- 250 אלף שקלים ושוויה הריאלי כיום עומד על כ- 15 מיליון שקלים. התשואה הפנומנאלית על ההשקעה הראשונית ההיא נובעת מהזינוק בשער המתואם של יחידת השתתפות לפני 12 שנה (1.3-1.5 אגורות), לבין שערה כיום (80 אגורות). השער המתואם של כל מניה נסחרת מחושב על ידי הבורסה, ומטרתו היא לשקף את הערך הריאלי שלה, בין היתר על ידי שקלול ההטבות שניתנו לבעלי המניות לאורך התקופה.

 

בהמשך, ועד גילוי מאגר הגז תמר בינואר 2009, ביצע כץ רכישות נוספות. גם על רכישות אלה רשם השר החזר עצום, הואיל ושערה המתואם של יחידת השתתפות בשנים שלפני גילוי מאגר הגז עמד על 2-4 אגורות. בנוסף, רכש כץ יחידות השתתפות של ישראמקו, המחזיקה ב- 29% ממאגר תמר, גם לאחר גילוי מאגר הגז.

 

העובדה שכץ השקיע בישראמקו פורסמה בעבר, אבל ההיקף העצום של אחזקותיו מעולם לא נחשף, בין היתר משום שהצהרת ההון שלו לא פורסמה ברבים. כץ, שר הרווחה החדש, כיהן עד לאחרונה ובמשך 22 שנה גם כיו”ר ועד העובדים בתעשייה האווירית והוא ידיד קרוב של אנשי העסקים החשאיים המזוהים עם ישראמקו, קובי מימון וחיים צוף. השניים בנו רשת בינלאומית סבוכה של חברות פרטיות וציבוריות בתחום הנדל”ן, האמנות והתשתיות שחולשת על שורה של חברות ציבוריות ובהן איירפורט סיטי, נצבא, ישראמקו אינק. וישראמקו. האחזקות הללו נשלטות על ידי חברת יונייטד קינגסווי המאוגדת באיי הבתולה.

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

כבעליה של יונייטד קינגסווי רשום צוף, תושב הולנד וחברו מילדות של מימון. עם זאת, בשבוע שעבר הודיע שר האוצר משה כחלון כי לא יעסוק בסוגיית הגז בשל ידידותו עם מימון, ובכך למעשה רמז כי מימון מעורב בשליטה בחברות האנרגיה. לאחר דברי כחלון מסרו עורכי דינם של מימון וצוף ל”כלכליסט” כי “קובי מימון אינו בעל שליטה בישראמקו. מר מימון משמש כיום יועץ לחלק מהחברות בקבוצה”.

 

בעבר חקרה רשות ניירות ערך האם כץ רכש את תעודות ההשתתפות בישראמקו בהתבסס על מידע פנים, אבל חקירתה לא העלתה ממצאים שאישרו את החשד וכץ נוקה ממנו.

 

ביחס לאחזקות בישראמקו נמסר מטעמו של השר כץ כי “לשר מניות שקנה, כמו רבים אחרים, הרבה לפני מועד גילוי הגז. למרות היותו אמיד מנהל השר כץ אורח חיים צנוע ומחנך את ילדיו לעבודה ומצוינות. פעילותו הציבורית מעידה כי חיים כץ פרלמנטר מצטיין שהעביר בשנים האחרונות עשרות חוקים חברתיים שמטרתם שמירה על זכויות העובדים והגמלאים”.

 

ביחס לעובדה כי לא חשף את הצהרת ההון שלו ואת קשריו עם מימון וצוף, נמסר כי “השר כץ יגיש במועד וכמקובל את הצהרת ההון שלו למבקר המדינה. השר הדיר עצמו מכל מגע הקשור בהסדרת הגז בישראל וכל ניסיון לקשור אותו לכך הוא פופוליסטי. השר עסוק בענייני משרדו וכל תשומת ליבו מוקדשת לכך וגורמים אינטרסנטים מבקשים להפריע לפועלו”.

 

עוד על האימפריה המסתורית של קובי מימון קראו כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x