$
בורסת ת"א

חדשות טובות לבנקים: המוסדיים יוכלו להחזיק ביותר מ-5% מהמניות

האחזקה תתאפשר דרך חברות תעודות הסל. גורמים בענף תעודות הסל: מדובר במנגנון בעייתי ליישום וכלל לא בטוח שהוא באמת ישחרר את החסם. בעקבות ההחלטה - מניות הבנקים מחקו ירידות של 1% בבורסה

רחלי בינדמן 12:3631.05.15

הפיקוח על הבנקים ורשות ניירות ערך השלימו הסדרת המנגנון שיאפשר הרחבת פעילות תעודות הסל העוקבות אחר מדד ת"א-בנקים. מדובר בהסדרה שכבר יצאה לדרך באוגוסט 2014 כאשר המפקח על הבנקים ורשות ני"ע הציגו עמדה משותפת, הכוללת מתווה פעולה המתייחסת להנפקת תעודות סל "שקופות" העוקבות אחר מדדי הבנקים.

 

דודו זקן דודו זקן צילום: ענר גרין

 

עם זאת, למרות הבשורה שאמורה לשחרר את הפקק לרכישת מניות נוספות של בנקים על ידי הגופים המוסדיים (שעד כה יכלו לבצע את הרכישות באופן עקיף דרך רכישת חוזים עתידיים אם כי בהיקף מוגבל), לטענת גורמים בענף תעודות הסל המודל שמציעים הרשות והפיקוח מאד בעייתי ליישום וכלל לא בטוח שהוא באמת ישחרר את החסם.

 

כיום, יש מגבלה של החזקה של גופים לעד 5% בבנק בודד כאשר ההחזקה דרך תעודות סל, אף על פי שהיא פסיבית נכללת במכסה ומונעת מגופים המחזיקים בחברות תעודות סל גדולות כמו קבוצת פניקס-אקסלנס (בגלל האחזקה בקסם) או קבוצת מיטב-דש (בגלל האחזקה בתכלית) וקבוצת פסגות (בגלל האחזקה בפסגות סל) לרכוש אחזקות נוספות בחלק מהבנקים.

 

הרשות ובנק ישראל יצרו מתווה לפיה בתעודות השקופות תיוחס ההחזקה במניות הבנקים למשקיעים הסופיים, ולא למנפיק תעודת הסל. באופן זה מתאפשרת הנפקת תעודות על מדד ת"א בנקים, מבלי שהחזקה במניות הבנקים תיוחס לבית ההשקעות שהנפיק את תעודת הסל לצורך בחינת עמידה במגבלה הקבועה בחוק הבנקאות, לפיה לא ניתן להחזיק יותר מ-5% מאמצעי השליטה בבנק ללא קבלת היתר החזקה מנגידת בנק ישראל. במסגרת העמדה המשותפת נקבע, כי טרם הנפקת תעודות סל כאמור יש לגבש מנגנון להפעלת זכויות הצבעה בבנקים, מכוח ההחזקה של המחזיקים הסופיים בתעודות הסל השקופות.

 

בימים אלה הושלם אישורו של מנגנון ההצבעה במניות הבנקים המוחזקות על-ידי תעודות סל שקופות, מנגנון שגובש על ידי איגוד תעודות הסל. על פי המנגנון, יפרסם מנפיק תעודות הסל, בתיאום עם הנאמן, תוך שני ימי עסקים ממועד פרסום זימון האסיפה, הודעה לציבור בדבר קיום האסיפה של הבנק. מחזיק בתעודת הסל השקופה אשר יבקש להצביע באסיפה יעביר לנאמן את הצבעתו עד 72 שעות לפני מועד האסיפה. הנאמן ירכז רשימה של הצבעות המחזיקים ויצביע על פי רשימה זו באסיפה. עוד נקבע כי מחזיק יכול לחזור בו מהצבעתו או לשנותה עד 24 שעות לפני מועד האסיפה. אם המחזיק בתעודת הסל בחר שלא להצביע, הנאמן ומנפיק תעודת הסל השקופה אינם רשאים להפעיל את זכות ההצבעה או לקבל ייפוי כח לשימוש בזכות זו.

 

אישור מנגנון ההצבעה משמעו הסרת המחסום האחרון לקראת הנפקה של תעודות סל שקופות העוקבות אחר מדד מניות הבנקים, דבר אשר יהווה הקלה רגולטורית שתאפשר לבתי השקעות המנפיקים תעודות סל להמשיך ולהציע לציבור תעודות סל העוקבות אחר מדד זה, מבלי שיוגבלו על-ידי הצורך בקבלת היתר מבנק ישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x