$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ארקין מגייס 200 מיליון דולר לקרן חדשה להשקעות בביומד

על פי הערכות, הקרן החדשה של קרן ההון סיכון אקסלמד קיבלה התחייבויות של עשרות מיליוני דולרים מהמשקיעים הקיימים של אקסלמד ואף מארקין עצמו. הקרן תשקיע בחברות ביומד ישראליות חדשות לצד השקעה גם בחברות ותיקות יותר

מאיר אורבך וניר צליק 07:5227.05.15

ההסתערות על תעשיית הביומד הישראלית נמשכת. קרן הון הסיכון אקסלמד של מורי ארקין מגייסת בימים אלו קרן חדשה של מעל ל־200 מיליון דולר, כך נודע ל"כלכליסט".

 

על פי הערכות, הקרן החדשה קיבלה התחייבויות של עשרות מיליוני דולרים מהמשקיעים הקיימים של אקסלמד ובראשם ארקין.  

לפני כשבוע נחשף ב"כלכליסט" כי קרן נוספת מגייסת השקעות לתעשיית הביומד הישראלית. קרן טרי ונצ'רס הישראלית גייסה כ־70 מיליון דולר לקרן חדשה שתבצע השקעות בחברות מתחום מדעי החיים.

 

הצליחה בהשקעה בוולקנו, פספסה עם מדיקל קומפרשן

אקסלמד, שהוקמה ב־2009 על ידי אורי גייגר וארקין, ביצעה 18 השקעות בחברות מכשור רפואי עד היום. הקרן מתמקדת בהשקעות בחברות שמפתחות תרופות למחלות שאין להן פתרון רפואי קיים, כמו סוכרת ומחלות לב, וכן בהשקעות על בסיס גלובלי בחברות בוגרות העשויות לשמש כפלטפורמה לחברות ישראליות. כיום אקסלמד מנהלת כ־150 מיליון דולר בקרן אחת שמורכבת משתי פעילויות: השקעה בחברות צעירות בשלבים ראשוניים והשקעה בחברות בשלבי צמיחה. גם הקרן החדשה צפויה לכלול השקעות בחברות צעירות ובחברות בשלבים מתקדמים יותר.

 

בין ההשקעות הבולטות של הקרן נמצאת חברת אנדוצ'ויס, שמוזגה עם חברת הביומד הישראלית פיר מדיקל ב־2013. בתחילת החודש הגישה אנדוצ'ויס תשקיף לגיוס של 115 מיליון דולר בנאסד"ק לפי שווי של כ־400–600 מיליון דולר. חברה נוספת שבה מושקעת הקרן היא אקסלנז ביוסיינס, שפיתחה מכשיר המסייע לאיתור מחלות מעיים באמצעות נשיפה. הקרן גם רשמה כמה אקזיטים בשנים האחרונות, בהם מכירת חברת OIS האמריקאית, שמוזגה ב־2009 עם MediVision הישראלית, ל־MergeHealthcare לפי שווי של 30 מיליון דולר. בנוסף, הקרן היתה שותפה למכירת חברת הציוד הרפואי וולקנו לפיליפס ב־1.2 מיליארד דולר ב־2014.

 

בין ההשקעות הפחות מוצלחות של אקסלמד ניתן למנות את חברת מדיקל קומפרשן. החברה, שפיתחה מכשיר לשיפור זרימת הדם, לא הצליחה לקבל שיפוי ביטוחי בארה"ב וחלום החדירה של החברה למדינה נגנז בטווח הנראה לעין.

 

עלייה של 55% בהשקעות בחברות ביומד ב־2014

מחקר של איגוד התעשיות המתקדמות בישראל (IATI) במשותף עם חברת המחקר IVC קבע כי במהלך 2014 נרשם שיא בהשקעות בחברות ביומד ישראליות בשלוש השנים האחרונות. ההשקעות בחברות הסתכמו ב־801 מיליון דולר – עלייה של 55% לעומת 2013, שבה גייסו החברות בתחום 516 מיליון דולר.

 

מורי ארקין מורי ארקין צילום: בועז אופנהיים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x