$
בורסת ת"א

בעלי מניות המיעוט מאיימים על פירמידת השלדים של ירון ייני

מציעים לפרק פירמידה של 4 שלדים ל-3 חברות עצמאיות - כאשר השליטה בפרוטאולוג'יקס וגרינסטון תועבר למניות המיעוט

גיל קליאן 15:0026.05.15
הצעה חדשה מאיימת לקחת את השליטה ב-3 שלדים בורסאיים מידיו של ירון ייני. ההצעה נמסרה לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי על ידי חברה שמאגדת בעלי מניות מיעוט בשלדים פרוטאולוג'יקס וגרינסטון.

  

כיום מחזיק ייני בשליטה בחברות באמצעות פירמידת חברות בורסאיות. הפירמידה, שלה 4 שכבות, מתחילה באולטרה אקוויטי, שמחזיקה בגרינסטון, שמחזיקה בצמיחה, שמחזיקה בפרוטאולוג'יקס. ההצעה של בעלי מניות המיעוט כוללת שורה ארוכה של עסקאות, שבסופן יוותר ייני עם השליטה באולטרה, כאשר צמיחה תימחק ובעלי מניות המיעוט יקבלו לידיהם את גרינסטון ופרוטאולוג'יקס.
מה דעתך על מניית גיבוי אחזקות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

  

לצד ההצעה ה"ידידותית", בעלי מניות המיעוט מזכירים כי 4 החברות הציגו הפסדים מתמשכים, בין השאר בגלל עלויות תפעול כבדות והוצאות הנהלה גבוהות. כך טוענים בעלי המניות כי בגרינסטון, "הוצאות הנהלה וכלליות בשנים 2013 ו-2014 עמדו על 9.7 מיליון שקל לכל שנה, ובמצטבר על 19.4 מיליון שקל. לשם השוואה, בתקופת לידר (בעלי השליטה הקודמים של גרינסטון – ג"ק) עמדו ההוצאות הנ"ל על כ-5.1 מיליון שקל בשנה". עוד כותבים בעלי המניות כי "בעלי המניות מהציבור בחברות גרינסטון ופרוטאולוג'יקס דורשים להשתחרר מעול השליטה המעיק, אשר אינו אלא גורם נזק לחברות הקבוצה".

  

מבנה העסקאות לפירוק הפירמידה כולל כמה שלבים: הראשון, מכירת הפעילות הנוכחית של פרוטאולוג'יקס, הלוואה למימון פרויקט נדל"ן בברוקלין, לצמיחה תמורת 15 מיליון שקל. התמורה תשולם באמצעות מניות צמיחה בפרוטאולוג'יקס והיתרה תישאר כחוב.

 

ירון ייני ירון ייני צילום: בועז אופנהיים

  

בשלב השני, צמיחה תתמזג עם גרינסטון על בסיס ההון העצמי של החברות, כאשר הלוואת ברוקלין תחולק כדיבידנד בעין לגרינסטון. בשלב השלישי והאחרון – גרינסטון תמכור את הלוואת ברוקלין לאולטרה אקוויטי, תמורת 15 מיליון שקל, שתשלם באמצעות מניותיה בגרינסטון.

 

במקביל להצעה זו בעלי מניות המיעוט, דיווחה אולטרה אקוויטי על הצעה אחרת - במסגרתה משקיע רוצה לרכוש את מניות אולטרה בגרינסטון תמורת 7 מיליון שקל, המייצגים פרמיה של 50% על מחיר השוק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x