$
שווקי חו"ל

פוטאש רוצה יותר מכיל - או בכלל לא

מנכ"ל ענקית האשלג הקנדית אמר כי אם החברה לא תוכל להגדיל את אחזקתה בכיל היא תשקול את המשך אחזקתה בה. מנכ"ל כיל סטפן בורגס: "עליה לפנות ישירות לממשלה ולחברה לישראל"

רעות שפיגלמן 17:4024.05.15

פוטאש הקנדית, בעלת המניות השנייה בגודלה בכיל (14%), הזהירה ביום חמישי האחרון מפני מכירת אחזקותיה בחברה. בתגובה להודעה איבדה מניית כיל, הנסחרת לפי שווי שוק של 35.6 מיליארד שקל, 1.38% מערכה. כיל נעלה את המסחר ב-NYSE ביום חמישי.

 

מנכ"ל פוטאש יוכן טילק אמר, כי אם החברה לא תוכל להגדיל את אחזקתה בכיל, היא תשקול אם בכלל להמשיך להחזיק בה. טילק אמר את הדברים בכנס משקיעים של בנק אוף מונטריאול (BMO) שנערך בניו יורק. טילק, שנכנס לתפקיד כמנכ"ל פוטאש בחודש יולי האחרון, בוחן את פורטפוליו ההשקעות שלה. בתחילת מרץ רכשה פוטאש 9.5% מהון המניות של של חברת הדשנים הברזילאית הרינגר תמורת 55.7 מיליון דולר. טילק הוסיף כי הוא רואה השקעה אסטרטגית בחברות הדשנים Sinofert Holdings ו־Arab Potash.

 

יצרנית הדשנים הקנדית, פוטאש יצרנית הדשנים הקנדית, פוטאש צילום: בלומברג

 

מנכ"ל כיל סטפן בורגס אמר בתגובה להצהרות של מנכ"ל פוטאש, כי אם זו מעוניינת להגדיל את אחזקותיה בכיל, "עליה לעשות זאת ישירות מול ממשלת ישראל ומול החברה לישראל". בורגס הוסיף כי משקיעים רבים פנו לכיל בנוגע לרכישת חלקה של פוטאש.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 0% 100%

 

אין זו פעם ראשונה בה פוטאש מאיימת לכווץ את אחזקתה בכיל. בדצמבר 2014, על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, מנכ"ל פוטאש ציין בפני אנליסט בכיר בבנק ההשקעות הקנדי CIBC כי בכוונת החברה לשנות את תיק האחזקות שלה, וכי ייתכן שהחלק שתמכור קשור לאחזקתה בכיל.

 

עד סוף 2013 ניהלה פוטאש מגעים למיזוג עם כיל, בין היתר ממסקנות נוכח הידוק הרגולציה על כיל בנושא מיסוי האשלג והפוספט. באפריל 2013 הגישה החשבת הכללית במשרד האוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו לשר האוצר דאז יאיר לפיד חוות דעת שעיקרה התנגדות למיזוג זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x