$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קבוצת אלון תפרע 100 מיליון שקל מיידית לפועלים

זאת אחרי שהגיעה להסדר חוב עם המוסדיים ומימשה מניות באלון USA ב־600 מיליון דולר. השעבוד על מניות רבוע כחול והערבות שמחזיק הפועלים יקטנו בהתאם

גולן חזני 07:4517.05.15

בעקבות הסדר החוב שאליו הגיעה עם הגופים המוסדיים ומימוש מניות אלון USA, תיאלץ קבוצת אלון לפרוע חובות גם לבנקים. ל"כלכליסט" נודע כי אלון תפרע כרבע מהחוב שלה לבנק הפועלים, שעומד על 430 מיליון שקל, מכספי מכירת המניות של אלון USA.

 

החזר הקרן אמור היה להתחיל רק בסוף השנה

עם אישור הסדר החוב והחתימה על מכירת מניות אלון USA, בהיקף של 600 מיליון דולר, פנה בנק הפועלים לאלון, שבשליטת שרגא בירן וארגוני הקיבוצים ובניהולו של אביגדור קפלן, ודרש לקבל נתח מהותי מהחוב כלפיו מתוך הכספים שהתקבלו ממכירת המניות. בין קפלן לבין הבנק והחטיבה העסקית שלו, בניהולו של יעקב אורבך, התנהל מו"מ אינטנסיבי, שבסיומו סוכם כי אלון תפרע לבנק 100 מיליון שקל מתוך החוב. הקרן של החוב, שתמורתה משועבדות מניות רבוע כחול, אמורה להתחיל להיות משולמת בסוף השנה, והסכום שייפרע כעת יופחת מהתשלומים העתידיים באופן יחסי. הבנק החזיק טרם הסיכום על הפירעון גם בערבות של אלון בהיקף של 150 מיליון שקל, שחלק ממנה יופחת עם התשלום.

 

עבור אלון מדובר בבשורות טובות, שכן התשלום עולה בקנה אחד עם אסטרטגיית הקטנת המינוף של הקבוצה. מגה קמעונאות היא רשת מדממת, שאלון קיבלה כמה פניות לרכוש אותה, והשעבוד שבידי הפועלים על מניותיה איננו שווה הרבה.

 

לפני כשבועיים, ולאחר משא ומתן שנמשך קרוב לשלושה חודשים, הצליחה קבוצת אלון להשלים את העסקה לשינוי שטר נאמנות ולארגון מחדש של חובותיה כלפי מחזיקי האג"ח מסדרה א' בהיקף של 2.1 מיליארד שקל. ההצעה זכתה לרוב של 77% מקרב המוסדיים וכללה פדיון מוקדם של כרבע מהחוב, חיזוק ביטחונות באמצעות מתן שעבודים על נכסי הקבוצה - כמו אלון חיפושי גז ושעבוד שלילי על מחצית מהאחזקה באלון USA, שבעתיד יוחלף במניות דלק US - קביעת קובננטים (אמות מידה פיננסיות), מגבלות של מינוף בקשר לחלוקת דיבידנדים וסעיפים נוספים. מחזיקי האג"ח ויתרו בתמורה על עילת הפירעון המיידי במקרה של הורדת דירוג לאג"ח ועל עמלת פירעון מוקדם.

 

עסקת מכירת אלון USA הושלמה

ביום חמישי האחרון הושלמה עסקה המכירה של אחזקותיה (48%) של אלון באלון USA לדלק US בתמורה כוללת של 600 מיליון דולר. התשלום מורכב ממזומנים בהיקף של 200 מיליון דולר, מתן הלוואת מוכר צמודת מדד ונושאת ריבית שנתית של 5.5% לדלק US בהיקף של 145 מיליון דולר, והקצאה לאלון של 9.5% ממניות דלק US בשווי 230 מיליון דולר. העסקה שיפרה באופן משמעותי את הנזילות של קבוצת אלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x