שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בנק לאומי נכנס לתחום ההלוואות האינטרנטיות

המיזמים באינטרנט מקשרים בין מלווים ולווים פרטיים בצורה ישירה - וגובים בדרך כלל עמלה מינורית על פעילות התיווך והחיתום

תומר ורון 19:3213.05.15
אחרי הבנק האינטרנטי, בנק לאומי נערך גם להקמת מערכת הלוואות P2P. מדובר בפלטפורמה אינטרנטית המחברת בין מלווים פרטיים ללווים פרטיים בצורה ישירה. בבנק בוחנים לאחרונה את התשתית הנכונה לכניסה לשוק ובוחנים מספר מודלים כמו גם את התזמון הנכון לכניסתו.

 

מדובר בתחום פופולרי מאוד בעולם כאשר רק לפני מספר חודשים חברת ההלוואות האינטרנטיות "לנדינג קלאב" יצאה להנפקה לפי שווי של 5.4 מיליארד דולר וכיום נסחרת לפי 6.3 מיליארד דולר. גם בישראל תחום זה התחיל להרים את ראשו וכיום נמצאות בשוק מספר חברות כמו E-loan שבית ההשקעות מיטב דש החל להשקיע בה לאחרונה, בלנדר, טאריה ו-BTB. כניסת לאומי לתחום צפויה לגרום לקניבליזציה למודל ההכנסות הקיים של הבנק אך בלאומי הפנימו שהעולם הטכנולוגי וכן התוכנית של כחלון להכניס שחקנים דיגטליים חדשים, מחייבים אותם להיכנס לזירה.

 

 

יו"ר בנק לאומי דוד ברודט יו"ר בנק לאומי דוד ברודט צילום: נמרוד גליקמן

 

מדובר בהחלטה עסקית שלוקחת הנהלת בנק לאומי שמצביעה על מידת האיום שחשים הבנקים מהמיזמים האינטרנטיים. החשש בבנקים הוא שהמערכות של חברת ההלוואות האינטרנטיות הן שלב אבולציוני בדרך לחיה מספיק חזקה שתוכל להתמודד איתם על המגרש הקמעונאי.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
המיזמים האינטרנטיים שוחקים בתפקידו של הבנק כמתווך פיננסי ועל כן גם במודל ההכנסות של הבנק. המיזם מקשר כאמור בצורה ישירה בין הלווים למלוום ולרוב לוקח עמלה מינורית על פעילות התיווך והחיתום. החשש בבנקים הוא שהמערכות של חברת ההלוואות האינטרנטיות הן שלב אבולציוני בדרך לחיה מספיק חזקה שתוכל להתמודד איתם על המגרש הקמעונאי.

 

הבנקים שולטים ביד רמה באשראי הקמעונאי, שהפך למוקד האסטרטגיה שלהם. כוח המיקוח החלש שיש בידי משק בית או עסק קטן מאפשר לבנקים לבקש מחיר גבוה יותר, ולפיכך ליהנות ממרווחי אשראי נאים.

 

בשנים האחרונות, עם צלילת שיעורי הריבית בעולם, פער זה הגיע לממדים אדירים: לקוחות משלמים ריבית שיכולה להגיע לממדים דו־ספרתיים ומנגד מקבלים ריבית אפסית על הפיקדונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x