$
בורסת ת"א

שפיר: ד"וח הריכוזיות בענף המחצבות עשוי להשפיע עלינו לרעה

המהות העיקרית של הדו"ח היא העברת סמכויות הניהול והפיקוח על המחצבות בישראל מרשות מנהל מקרקעי ישראל לאגף המחצבות במשרד התשתיות

אורן פרוינד 15:5227.04.15

שפיר הנדסה, חברת התשתיות של האחים שפירא הנסחרת בת"א בשווי של 2.5 מיליארד שקל, מחזיקה בארבע מחצבות פעילות באזורי ירושלים, וואדי ערה והשומרון. אתמול, יום לאחר הגשת הדו"ח הסופי של הועדה לבחינת הריכוזיות בענף המחצבות בישראל בראשות רם בלינקוב, ההנהלה של שפיר הנדסה דיווחה למשקיעים שלה בבורסה כי הדוח עשוי להשפיע עליה לרעה.  

המהות העיקרית של הדו"ח היא העברת סמכויות הניהול והפיקוח על המחצבות בישראל מרשות מנהל מקרקעי ישראל לאגף המחצבות במשרד התשתיות, אולם השפעתו על שפיר הנדסה נוגעת דווקא לגבי מסקנות שהגיע הדו"ח בדבר הריכוזיות הקיימת באזורים מסוימים בישראל בתחום המחצבות.

 

הדו"ח קבע כי יש לבחון את הריכוזיות בשוק המחצבות לפי אזורים, ולא לפי פריסה ארצית, כלומר חברות שיש ברשותן מספר רב של מחצבות באזור מסוים ייחשבו ריכוזיות והמדינה תוכל, על פי המלצת הוועדה, לשלול רישיון של מחצבה בתמורה להארכת זיכיון של מחצבה אחרת, או הענקת רישיון למחצבה באזור חדש.

 

לשפיר יש שתי מחצבות שנופלות באזור ריכוזי שמצאה הוועדה - אזור ירושלים והסביבה. שם היא מחזיקה במחצבות עציונה וזנוח, שהינן שתי מחצבות מהותיות עבורה. הדו"ח קובע כי שפיר מחזיקה ב-91% מסך העתודות המאושרות באזור ירושלים ובכ-55% מסך העתודות המאושרות והעתידיות לחציבה. לפי הנתונים האלו, במידה שהממשלה תאמץ את המסקנות של הדו"ח, שפיר תיאלץ לוותר על מחצבה אחת בתמורה למחצבה אחרת במקום אחר או הארכת זיכיון למחצבה אחרת. עוד קובע הדו"ח כי אם הצדדים לא יגיעו להבנה תוך חצי שנה, המדינה תלאים את המחצבה לפי מחיר שייקבע על ידי בית משפט. גם היכולת של שפיר הנדסה לזכות במכרזים חדשים במחצבות בישראל תהיה קשה מאוד לאור האחזקות האחרות שלה.  

 

הנתיב המהיר של שפיר בכביש 1 הנתיב המהיר של שפיר בכביש 1

 

מה דעתך על מניית שפיר הנדסה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
בתרחיש הזה, שפיר הנדסה עלולה לקבל תמורה בגין אחת המחצבות שלה, אולם לאבד רווחים של עשרות מיליוני שקלים בשנה בגין אובדן המחצבה. למרות שהחברה ציבורית, היא אינה מדווחת על הרווחים וההכנסות של המחצבות שלה. ארבעת המחצבות מופיעות בדוחות הכספיים שלה תחת מגזר התעשייה שהינו המגזר המצליח והמהותי ביותר של החברה. בשנת 2014 הוא רשם הכנסות של 1.45 מיליארד שקל (43% מסך ההכנסות השנתיות) ורווח של 271 מיליון שקל, יותר מחצי מהרווח השנתי של כל המגזרים שהסתכם ב- 402 מיליון שקל בשנת 2014. יחד עם זאת, מגזר התעשייה כולל בתוכו גם 14 מפעלי בטון ושלושה מפעלי אספלט, ולכן הרווח של מחצבה אחת מוערך על גורמים בתעשייה בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

 

הדרך עוד רחוקה 

המשקיעים בבורסה בתל אביב לא התרגשו יתר על המידה מההודעה של החברה והמניה יורדת בשיעור מתון יחסית. הסיבה היא שהדרך ליישום הדוח עוד רחוקה. בלינקוב אמנם הגיש את המסקנות לשר אריאל, אולם משרד האוצר ומשרד רשות מנהלי מקרקעי ישראל מתנגדים לדו"ח. מנהלי מקרקעי ישראל לא מעוניין לוותר על סמכויות ומשרד האוצר מתנגד כיוון שהמהלך דורש תקנים נוספים והוצאות נוספות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x