$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

הגמל עשה ברבעון תשואה של שנה שלמה

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות, שרכבו על מניות הנדל"ן המניב, רשמו בינואר־מרץ 2015 עלייה ממוצעת של 4.2%, כמעט כמו התשואה שהניבו ב־2014 כולה, שהסתכמה ב־5.8% בממוצע

אורן פרוינד 07:3427.04.15

הרבעון הראשון של 2015 היה מוצלח במיוחד עבור תעשיית הגמל וההשתלמות, שרשמה בינואר־מרץ עלייה ממוצעת של 4.2%, כמעט כמו התשואה שהניבו הקופות והקרנות ב־2014 כולה, שהסתכמה ב־5.8% בממוצע.  

הריבית שירדה במרץ לשפל היסטורי של 0.1%, ולצדה ההרחבה הכמותית באירופה והרגיעה הזמנית בין רוסיה ואוקראינה, דחפו את השווקים בישראל ובעולם לעליות שערים. הנהנה העיקרי בישראל מהריבית הנמוכה בישראל היה סקטור הנדל"ן, ובעיקר הנדל"ן המניב. מניות ענקיות הנדל"ן כמו עזריאלי ומליסרון זינקו ביותר מ־30% בינואר־מרץ. מדד נדל"ן־15 רשם עלייה של 19% במהלך התקופה, כאשר 5% מהעלייה הגיעה במרץ לבדו. בהשוואה, מדדי ת"א־25 ות"א־100 עלו במרץ ב־5.5% וב־7% בהתאמה והשלימו עלייה של 10% בינואר־מרץ. חברות הנדל"ן המניב ניצלו את הריבית הנמוכה למיחזור חובות ישנים ויקרים בחובות זולים.

 

ג'רי קוטישטנו ג'רי קוטישטנו צילום: דקלה בסיסט שפריר

 

 

פוטנציאל הנדל"ן התממש

 

מי שזיהה את המגמה הזו עוד בחיתוליה הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם, שמנהליו הדגישו בחודשים האחרונים את הפוטנציאל האדיר שטמון בחברות הנדל"ן המניב. פוטנציאל זה אכן התממש ואלטשולר שחם חזר להוביל את טבלת הגמל וההשתלמות לאחר כמה חודשים שבהם התקשה להשיג תשואה עודפת על פני המתחרים.

 

אלטשולר שחם גמל כללית מובילה את טבלת הגמל הכללית אחרי שרשמה במרץ תשואה של 1.26% ותשואה מצטברת של 5.69% בינואר־מרץ, וקרנות ההשתלמות של בית ההשקעות רשמו תשואה של 1.16% במרץ ותשואה מצטברת של 5.59% בשלושת החודשים הראשונים של 2015.

 

 

"עדיין לא מיצינו את כל המהלך של העליות בחברות הנדל"ן", אמר ל"כלכליסט" דני ירדני, מנהל השקעות בגמל ובהשתלמות של אלטשולר שחם. "אנו מחפשים חברות עם נכסים טובים ובטוחים שיש להן תזרים מזומנים ודאי. מרב הדגש שלנו הוא על חברות הקניונים מכיוון שעדיין לא רואים ירידה בפדיונות שם. יש אזורים שזה כן קרה, כמו באר שבע שנפתחו שם שטחי מסחר לא פרופורציונליים לגודל האוכלוסייה, אבל בתמונת המאקרו, הקניונים ממשיכים להראות צמיחה. בחברות המשרדים שיעורי ההיוון יותר גבוהים לאור ההיצע הגדול שעתיד להגיע בשנתיים הקרובות, והשוק הזה נראה יותר פגיע ולכן אנו מעדיפים להתמקד יותר בתחום המסחר והקניונים".

 

אלטשולר שחם נהנה גם מעלייה בשוקי אירופה. "שליש מהחשיפה שלנו בחו"ל זה לגוש היורו, בעיקר לגרמניה. חברות יצואניות ממדינות אירופה נהנות מהיורו החלש וזה תרם לנו מאוד. יש לנו גם חשיפות לשוק האמריקאי, סקטור האנרגיה והמגזר הפיננסי".

 

 

השוק הסיני עדיין קורץ

 

גם קופות הגמל של אי.בי.אי חוו רבעון מוצלח עם עלייה מצטברת של 4.62% בתשואה של ינואר־מרץ. קרנות ההשתלמות של אי.בי.אי רשמו עלייה מצטברת של 4.5% באותה תקופה, והביאו את בית ההשקעות למקום הראשון מבין הקופות הבינוניות. לדברי ג'רי קוטישטנו, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות, "בחלק המנייתי היה לנו טוב ברבעון כי היתה לנו אחזקה גבוהה בשוקי המניות שמחוץ לארה"ב. היתה לנו אחזקה באירופה, יפן, מזרח אסיה ובפרט בסין".

 

קוטישטנו לא מתרשם במיוחד מההמלצות שהושמעו לאחרונה בקרב אנליסטים בינלאומיים לצאת מהשוק הסיני. "השוק הסיני עדיין הרבה יותר זול מכל שוק מערבי. יש פה מידה של צדק שהוא יותר זול, אבל אנו נמשיך להיות שם כי אנו רואים תהליכים חיוביים שקורים שם. דוגמת תמיכת הממשל בבנקים ובנדל"ן ותחילתה של פתיחות למשקיעים זרים שהתבטאה באיחוד בורסות בין שנגחאי להונג קונג. כמו כן צפויים תהליכים מוניטריים כמו הורדת ריבית. שוק המניות הסיני הוא רק בהתחלה של המחזור החיובי. זה שוק שעלה חזק והוא רק בהתחלה שלו".

 

אמיר גיל אמיר גיל צילום: אריאל שרוסטר

 

אי.בי.אי נהנה גם הוא מהעלייה בסקטור הנדל"ן המניב. "בישראל נהנינו מסקטורים שלא מושפעים מרגולציה, כמו נדל"ן מניב, חברות יצואניות שלא מושפעות מרגולציה כמו אלביט מערכות וטבע, והיינו חשופים פחות לסקטורים שמושפעים מרגולציה, כמו בנקים, ביטוח, קמעונאות ויצרניות מזון".

 

בהתייחסות לשוק האג"ח אמר קוטישטנו: "תחזיות האינפלציה שלנו קדימה הן מהנמוכות בשוק. אני חושב ש־2015 תיגמר באינפלציה שלילית, ולכן אנו יותר שקליים מאשר צמודים, ואין לנו אפילו בטווח התחזית של חודשים קדימה איזושהי עליית ריבית צפויה בישראל. גם אם הריבית תעלה בארה"ב, הריבית בישראל תעלה הרבה אחרי זה".

 

הראלי בשוק המניות

 

את המקום השני בטבלת התשואות בגמל לחודש מרץ תפסה קופת הגמל של פסגות, עם תשואה של 1.17% ותשואה מצטברת של 4.46% בינואר־מרץ 2015. לדברי אמיר גיל, סמנכ"ל השקעות פסגות גמל ופנסיה, "תשואות מרץ כמו גם תשואות הרבעון כולו הושפעו בעיקר מהמשך הראלי בשוקי המניות. השינוי הבולט בהקשר הזה לעומת 2014 הוא תשואת החסר הבולטת שהניבו מדדי המניות האמריקאיים מול אלה האירופיים. ההחלטה על הסטת השקעות מנייתיות לכיוון אירופה ויפן שנהנות עדיין מתהליכי תמרוץ אגרסיביים מצד הבנקים המרכזיים, תרמו לנו מאוד".

 

בהתייחסו לשוק המניות הישראלי אמר גיל כי הוא "בלט מאוד לטובה, בעיקר לאחר הפחתת הריבית האחרונה בפברואר, וביתר שאת לאחר הבחירות באמצע מרץ. תרומה נוספת, אולי מעט פחות צפויה, הגיעה מהמשך תהליך ירידת התשואות בשוק האג"ח לשפל חסר תקדים. ברור שלמתרחש בשוק החוב העולמי ישנה כאן השפעה גדולה על רמת התשואות בישראל, וייתכן שביחס לנתונים הכלכליים המקומיים הן נראות נמוכות מדי. עם זאת, חזרת מגמת הייסוף בשער הסל ותהליכים אנטי־אינפלציוניים, שבעינינו הם ארוכי טווח, גורמים לנו להעריך שיהיה זה מוקדם מדי לצפות לשינוי מגמה בקרוב. אם נשקלל גם את רמת הנזילות הנמוכה ואת פערי הדירוג, נראה לנו שהאטרקטיביות של שוק האג"ח העולמי הולכת ועולה ביחס לזו של שוק האג"ח הישראלי".

 

אופציית סיכון עדיפה

 

לדברי קוטישטנו, במבט קדימה, "מניות בישראל או במערב אסיה הן האופציה העדיפה ללקיחת סיכון על פני מניות מארה"ב, אירופה, יפן ומזרח אסיה. אנחנו עדיין נגד שווקים מבוססי נפט וסחורות, כמו ברזיל, רוסיה אוסטרליה וקנדה. אנו חושבים שהדולר ימשיך במגמת ההתחזקות ובאג"ח אנחנו שקליים ולא מפחדים ממח"מ בינוני ארוך". לדעת ירדני, במבט קדימה, "אולי יורידו ריבית או שיבצעו הרחבה כמותית, אולם בכל מקרה הריבית לא עומדת לעלות וזה מה שחשוב. מזה אנו מבינים שיש פוטנציאל לעליות נוספות כשמסתכלים עלינו לעומת שווקים אחרים.

 

מדד העקביות של קבוצת קלי: המדד בוחן את משך הזמן שבו הושגה תשואה גבוהה מהממוצע. לדוגמה: קופה אשר השיגה ב-18 מתוך 36 חודשים תשואה מעל לממוצע, תקבל ציון 50%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x