שוקי חו"ל

"האפשרות של העלאת ריבית בארה"ב ביוני הקרוב - ירדה מהפרק"

שפל של יותר משנה בתוספת המשרות למשק האמריקאי שלח את הדולר לירידה חדה והקפיץ את האג"ח הממשלתיות. כעת סבורים הכלכלנים כי הפד ייאלץ לדחות את העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם; גרינפלד, פסגות: "לא בטוח שמדובר בשינוי מגמה בשוק העבודה האמריקאי"

שי סלינס 12:3205.04.15

דו"ח התעסוקה של ארה"ב שפורסם ביום שישי האחרון פספס בגדול את תחזיות השוק, ושלח את הכלכלנים בעולם להערכה מחדש לגבי מועד העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם. 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות אומר כי לא בטוח שמדובר בשינוי מגמה בשוק העבודה האמריקאי בפרט ובכלכלה בכלל. "ראשית, קצב תוספת המשרות הגבוה של החודשים הקודמים למרץ היה חריג בכל קנה מידה ולא היה צפוי להמשך גם כך. שנית, בכל שנה יש תקופה שבה הנתונים חלשים כך שייתכן ומדובר על איזושהי סטייה סטטיסטית ותו לא".

 

"בכל מקרה, אין ספק שהנתונים מורידים מהשולחן את האפשרות שהפד יעלה את הריבית כבר ביוני. הצמיחה ברבעון הראשון של השנה צפויה להיות גם היא חלשה מאוד כך שלכל המוקדם הריבית תחל לעלות בספטמבר ולהערכתנו רק בדצמבר", אומר גרינפלד.

 

לאחר פרסום דו"ח התעסוקה הדולר נחלש בעולם ומול השקל בפרט. מול המטבע הישראלי נסחר השטר הירוק תמורת 3.92 שקלים התחזק היורו לרמה של 1.09 דולרים.

 


 

גם כלכלני הלמן אלדובי מעריכים כי לא נראה העלאת ריבית בארה"ב בקרוב. "אנו מעריכים כי העלאות הריבית בארה"ב יחלו לקראת סוף השנה הנוכחית, עם זאת, אנו צופים כי הפד יעשה זאת בצורה מתונה, איטית ומדודה על מנת לא לזעזע את השווקים הפיננסיים".

 

ליאור קידר, סמנכ"ל ההשקעות בברק בית השקעות אמר הבוקר כי "שוק ההון הישראלי הוא השוק הראשון בעולם שמגיב לדו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי האחרון בארה"ב. הדבר משפיע על הציפיות בשוק ביחס להעלאת הריבית בארה"ב, ומקטין את הסיכויים כי הריבית תתחיל לעלות כבר בחודשים הקרובים. בתגובה לנתונים החלשים נפל שערו של הדולר בשיעור חד כנגד היורו וגם כנגד השקל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x