$
מט"ח וסחורות

"הסכם עם איראן יוריד את מחירי הנפט ביותר מ-10%"

למרות שעדיין לא נחתם הסכם בין איראן לשש המעצמות ומלוזאן נמסרו דיווחים סותרים על ההבנות שהושגו, אנליסטים מעריכים כי חתימת הסכם תוזיל חבית נפט בכ-5 דולר. הבוקר נסחר הנפט באסיה בסביבות 54 דולר לחבית

שירות כלכליסט 11:1601.04.15

דיווחים סותרים הבוקר (ד') על אודות הסכמות שהושגו בשווייץ: שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר הלילה כי איראן ושש המעצמות הצליחו להגיע להסכם כללי וראשוני על כל הנושאים המרכזיים במסגרת שיחות הגרעין בלוזאן שבשוויץ, גם שר החוץ האיראני הצטרף לקריאות החגיגיות של לברוב, אבל גורמים אחרים בשיחות מיהרו להכחיש את ההצהרות וארה"ב הודיעה כי "הסוגיות לא פתורות".

 

בינתיים אנליסטים מזהירים כי הסכם כזה יוביל לירידה נוספת של יותר מ-10% במחירי הנפט. "הסכם יגרום לירידה מיידית במחירים לנפט מסוג ברנט, של עד 5 דולר לחבית", מעריך סגן נשיא HIS אנרג'י אינסייט, ויקטור שום. "הסכם יהווה פריצת דרך, אך הוא יוסיף עוד לעודף ההיצע בשוקי הנפט, ויהיה בעל פוטנציאל להוריד את מחירי הברנט ל-30 דולר לחבית". לדעתו שותף גם אנליסט הסחורות של סוסייטה ג'נרל, מייקל וויטנר.

 

 

הפקת נפט באיראן הפקת נפט באיראן צילום: רויטרס

 

במסחר הבוקר באסיה, ירדו מחירי הנפט מסוג ברנט על רקע העיכוב בהסכם. החוזים העתידיים עמדו על 54.90 דולר לחבית, ירידה של 0.4% מאתמול.

 

עם זאת, האנליסטים מודים כי המועד המדויק וכמות הנפט שאיראן תורשה לייצר לשווקים תלויה בניסוח המדויק של הסכם המסגרת. כמו כן, עוד לא ידוע אם הסנקציות יוסרו בהדרגה או בבת אחת, כפי שדורשים באיראן. בכל מקרה, באיראן מעוניינים להתחיל ולהרוויח במהירות מעתודות הנפט שלהם, שלפי ההערכות טיפסו לרמה של 35-30 מיליון חביות. 

 

לפי ההערכות, אם וכאשר איראן תחזור לייצור נפט בקצב של 2 מיליון חביות ביום, כפי שעשתה בעידן טרום הסנקציות, סעודיה תגביר אף היא את הייצור כדי לשמור על נתח השוק שלה, מהלכים שלהערכת האנליסטים יורידו את מחיר הברנט לסביבות 30 דולר לחבית. "סעודיה תילחם כדי לשמור על נתח השוק שלה", מדגיש שום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x