$
מט"ח וסחורות

התקיפה בתימן: כיצד יצרנית נפט זניחה מצליחה לזעזע את השווקים?

חסימה אפשרית של מיצרי באב אל-מנדב הסמוכים לתימן, עשויים לשבש מעבר של 3.8 מיליון חביות נפט ביום ולפגוע בתפוקה העולמית. בנוסף, חוששים המשקיעים כי המלחמה עלולה לזלוג לשטחה של ערב הסעודית

שירות כלכליסט 12:3826.03.15

ערב הסעודית תוקפת בתימן ומקפיצה את מחיר הנפט העולמי. אולם, כיצד ייתכן שמדינה שתורמת פחות מ-0.2% מתפוקת הנפט העולמית, מצליחה לטלטל בצורה כל כך חדה את שוק הסחורות העולמי. 

בראשונה, תימן חולקת גבול עם ערב הסעודית – היצואנית גדולה בעולם של נפט גולמי. מצידו השני של האזור, ממוקמת נקודת ביקורת למיכליות המובילות נפט גולמי למערב דרך המפרץ הפרסי.

 

בנוסף חוששת ערב הסעודית מזליגת הלחימה לשטחה. "בעוד שאלפי חביות נפט מתימן לא משמעותיות, הרי שמיליוני חביות מערב הסעודית בהחלט מורגשות", אמר ג'ון ונטורה, ראש חברת ייעוץ בתחום הנפט מסינגפור. "ערב הסעודית חוששת מפני מצב שבו ההתקוממות תזלוג אל מעבר לגבול לתוככי שטחה".

 

ב-2013, למשל, הפיקה תימן כ-133 אלף חביות נפט בממוצע ליום, מה שמעמיד אותה כיצרנית הנפט ה-39 בגודלה בעולם. זאת על פי נתונים של המנהל למידע על אנרגיה של ארה"ב. "תימן אינה יצרנית נפט עיקרית אולם היא יושבת במיקום גיאוגרפי ואסטרטגי חשוב במזרח התיכון", אמר ריק ספונר, אסטרטג בכיר ב-CMC מרקטס בסידני.

 

 

 מטוס קרב טורנדו של חיל האוויר הסעודי מטוס קרב טורנדו של חיל האוויר הסעודי צילום: worldtribune.com

מיצרי באב אל-מנדב הם נקודת הביקורת הרביעית בגודלה בעולם למיכליות נפט, על פי במונחים של כמויות. המצרים ממוקמים בין תימן, ג'יבוטי ואריתריאה ומחברים את ים סוף למפרץ עדן ולים הערבי. ב-2013, למשל, עברו דרך המקום 3.8 מיליון חביות נפט ליום.

 

חסימה אפשרית של המצרים על-ידי כוחות המורדים עלולה למנוע מהמיכליות להגיע למפרץ סואץ ולקו הצינורותSUMEDׁ (המחבר בין מפרץ סואץ לים התיכון). מה שייאלץ את המיכליות לעקוף את אפריקה ויגרום לזמני משלוח ממושכים. הספינות המגיעות מאירופה ומצפון אפריקה לא יוכלו להגיע לשוקי אסיה דרך מצרים אלו. "היות שהמצב בתימן הסלים באופן דרמטי, הוא כעת נתפס כאיום עיקרי לספנות הבין-לאומית ולמעבר הנפט. ישנם דאגות שככל שתימן תהיה נטולת שליטה, כל יהפוך האזור למעוז פירטים שיאיים על איזור ים סוף", אמר תיאודור קראסיק, אנליסט גיאו-פוליטי מדובאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x