$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

HSBC מעריך: בנק ישראל ישיק תוכנית הרחבה כמותית

לפי סקירה פנימית של הבנק על הכלכלה הישראלית, התוכנית תכלול רכישת אג"ח ממשלתיות בעד 70 מיליארד שקל ותושק במקביל להורדת הריבית מתחת לאפס; לאחרונה הושקה באירופה תוכנית דומה במטרה להאיץ את הצמיחה

שי סלינס 15:0619.03.15

בנק ישראל מתכנן להשיק תוכנית הרחבה כמותית בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים במקביל להורדת הריבית אל מתחת לאפס - כך עולה מסקירה פנימית של HSBC על הכלכלה הישראלית. לפי הבנק תוכנית ההרחבה הכמותית אותה מתכנן בנק ישראל להשיק לקראת הרבעון השני של 2015 - תהיה בהיקף של עד 70 מיליארד שקל והיא תכלול רכישה של איגרות חוב ממשלתיות.  

נכון לעכשיו ריבית בנק ישראל עומדת על רמת שפל של 0.1%, כאשר החלטת הריבית הבאה של הבנק היא ביום שני הקרוב.

 

התוכנית לרכישת איגרות חוב ממשלתיות בבורסה נמצאת על שולחנו של בנק ישראל כבר מספר שנים, והופעלה כבר פעם אחת. מדובר בתוכנית שהוכנה לראשונה על ידי הנגיד הקודם פרופ' סטנלי פישר בפברואר 2009, בשיאו של המשבר הכלכלי הגלובלי.

 

כמו הפד והבנק המרכזי של אירופה

המטרה העיקרית של התוכנית, אם אכן תושק, היא עידוד הפעילות במשק. בנוסף, רכישות אלה של איגרות חוב עשויות לגרום להמשך הפיחות בשער השקל.

 

מהלך ההרחבה הכמותית הידוע ביותר הונהג בשנים האחרונות על ידי הפדרל ריזרב בארה"ב בראשות יו"ר הפד הקודם בן ברננקי. הוא בוצע בשלושה סבבים, לאחר האסון הפיננסי של 2008, כשהאחרון הגיע לסיומו רק לפני כמה חודשים.

 

תוכנית ההרחבה הכמותית הראשונה בוצעה ביפן בתחילת שנות ה-2000, בניסיון להוציא את המדינה מהדפלציה, והבנק היפני המרכזי נוקט בשנתיים האחרונות בתוכנית דומה, וממניעים דומים. לאחרונה השיק הבנק המרכזי של אירופה תוכנית להרחבה כמותית בהיקף של למעלה מטריליון יורו.

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: אוראל כהן, בלומברג

 

אורי גרינפלד מפסגות התייחס לפני כחודשיים למשמעות של תוכנית הרחבה כמותית: "תיאורטית, להרחבה כמותית יש השפעה חיובית על האינפלציה דרך שלושה ערוצים שונים. הראשון, הגדלת כמות הכסף במשק מאפשרת לצרכנים להגדיל את הביקוש ובכך לאפשר העלאות מחירים. הערוץ השני דרכו הרחבה כמותית אמורה לייצר לחצים אינפלציוניים הוא ערוץ הריביות".

 

"רכישת אג"ח בהיקפים גדולים על ידי הבנק המרכזי אמורה, על פניו, ללחוץ את רמות הריביות ארוכות הטווח כלפי מטה ובכך לאפשר למשקי הבית והפירמות ליהנות מאשראי זול. הערוץ השלישי דרכו הרחבה כמותית תומכת באינפלציה הוא ערוץ המט"ח. כאשר בנק מרכזי מדפיס כסף, הערך של המטבע המקומי נחלש מול מטבעות אחרים ומוצרי הייבוא מתייקרים. תהליך זה הוא התהליך היחיד שעובד באמת כאשר בנק מרכזי מבצע הרחבה כמותית אך יש לו גם השלכות גלובליות", אמר גרינפלד.

 

מ- HSBC לא הועברה התייחסות לסקירה הפנימית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x