$
שוקי חו"ל

ההערכות: העלאת הריבית בארה"ב תגיע רק בספטמבר

הפד החליט להותיר את הריבית על 0.25%, וכן הוריד את תחזית הצמיחה שלו לכלכלת ארה"ב לשנת 2015 - במהלך שחיזק הערכות כי העלאת הריבית תתאחר. ילן: "העלאת ריבית בפגישה הבאה באפריל אינה סבירה. אדגיש עם זאת - לא החלטנו על מועד על העלאת הריבית הראשונה. זה שהורדנו את המילה 'סבלנות' מההודעה שלנו, לא אומר שנהיה 'חסרי סבלנות'"

שירות כלכליסט 20:3318.03.15

אין הערב (ד') מהלכים דרמטיים מכיוון הפד - שבחר להותיר את הריבית על 0.25%.

 

עם זאת, הורדת תחזית הצמיחה של הפד הביאה לאופטימיות בשווקים - והעבירה באחת את וול סטריט מירידות לעליות. זאת, מתוך הנחה כי צמיחה נמוכה תדחה את העלאת הריבית. תחזית הצמיחה של הפד לכלכלת ארה"ב לשנת 2015 ירדה מ-2.6%-3% לתחזית צמיחה של 2.3%-2.7%. כמו כן עידכן הפד כי קצב העלאות הריבית יבא את הריבית בסוף 2015 לשיעור של 0.625%.

 

הספוקלציות למועד העלאת הריבית בארה"ב רבות - וכעת המשקיעים מייחסים משמעות להחלטת הפד להוריד את המילה "סבלנית" ביחס למתווה העלאות הריבית. כל אינדיקציה להקדמת המועד אמורה להוביל לירידות בשווקים, כאשר כל אינדיקציה לאיחור במועד אמורה להביא לפעולה הפוכה. כך, בוחנים המשקיעים כל מילה בדיווחים של הפד ובדבריה של יו"ר הפד, ג'נט ילן - משווים את מילותיה להצהרות קודמות ומנסים להסיק מכך מסקנות.

 

נתוני המאקרו מהם מנסים להסיק המשקיעים מה יהיה כיוון הריבית הם בעיקר נתוני האבטלה, המדד, הצמיחה, שער הדולר מול מטבעות אחרים ותנודתיות שוק המניות. ככל שהפרמטרים הכלכליים האלה מראים יותר תמונה של צמיחה ויציבות, כך גוברות ההערכות להעלאת ריבית מוקדמת יותר.

 

כעת - המשקיעים מנתחים כי מועד העלאת הריבית יהיה מאוחר יותר - וההערכות נעות לקראת העלאת ריבית של 0.25% בספטמבר. זאת, לעומת הערכות קודמות להעלאת ריבית ביוני. זאת, לאור ההתבטאות של הפד בהודעתו על קצב הצמיחה בארה"ב, שנחלש מעט. כאשר הפד מודאג מקצב הצמיחה, ההנחות בשוק הן שלא יזדרזו להעלות את הריבית - מה שאומר מבחינת המשקיעים העלאת ריבית לקראת ספטמבר או נובמבר.

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: בלומברג

 

ילן: "לא החלטנו על מועד העלאת הריבית"

ילן אמרה הערב: "העלאת ריבית בפגישה הבאה באפריל אינה סבירה. אדגיש עם זאת - לא החלטנו על מועד על העלאת הריבית הראשונה. זה שהורדנו את המילה 'סבלנות' מההודעה שלנו, לא אומר שנהיה 'חסרי סבלנות'". ילן אמרה כי יש שיפור בכלכלה, אבל יש עוד מקום לשיפור בשוק העבודה.

 

"האינפלציה ירדה מתחת ליעדים ארוכי הטווח שלנו, בעיקר על רקע מחירי האנרגיה היורדים. ככל ששוק העבודה ישתפר, האינפלציה תגיע חזרה ליעדי ה-2% השנתיים שלנו בטווח הבינוני. הוועדה תמשיך לעקוב אחרי התפתחות האינפלציה בקפדנות", הוסיפה ילן.

 

"זה תלוי בהתפתחות הכלכלה, אבל העלאת ריבית יכולה לקרות בכל מועד פגישה אחר אחרי אפריל, וזה תלוי בהערכות שלנו על התפתחות הכלכלה - והתקדמות ליעדים של תעסוקה מלאה ו-2% אינפלציה שנתית. כשנראה שיפור נוסף בשוק העבודה, ונהיה בטוחים כי האינפלציה תנוע חזרה מלאה, יהיה זה ראוי כי נשנה את יעדי הריבית".

 

כמו כן הודיע הפד כי היעד של "תעסוקה מלאה" יעמוד על אבטלה של 5%-5.2%, לעומת יעד קודם של 5.2%-5.5%.

 

ילן הוסיפה כי החולשה בכלכלה העולמית פוגעת בצמיחה של ארה"ב, וכי הדולר הגבוה גורם לירידה בשיעור האינפלציה וכן פוגע ביצוא של החברות האמריקאיות. בתשובה לשאלות מהקהל - אמרה ילן כי אין נתון אחד ובלעדי שיאותת על מצב בריא של הכלכלה, אך הדגישה שוב את חשיבות נתוני התעסוקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x