$
מט"ח וסחורות

שינוי מגמה בדולר אחרי חשיפת "כלכליסט" על הערכות להרחבה כמותית

הדולר עבר מירידות של עד 0.4% מול השקל לעלייה של 0.5% ונסחר כעת מעל 4 שקלים. הערכת HSBC: בנק ישראל ישיק תוכנית הרחבה כמותית

מיקי גרינפלד 16:2219.03.15

שינוי מגמה בדולר - אחרי שפתח את היום בירידות של כ-0.4%, עובר הדולר להיסחר בעליות של כ-0.5% מול השקל. זאת, לאחר חשיפת "כלכליסט" את הערכת HSBC, לפיה בנק ישראל יודע על תוכנית הרחבה כמותית משלו שתכלול רכישות אג"ח. כעת נסחר הדולר במחיר שמעל 4 שקלים. היורו עולה ב-0.8% לרמה של 4.3 שקלים.

 

מוקדם יותר היום, השער היציג של הדולר נקבע על 4.006 שקלים, ירידה של 0.3%. היורו היציג נקבע 4.2671 שקלים, ללא שינוי ניכר. 

בעולם מאבד היום היורו 1.5% מול הדולר ונסחר בסביבה של 1.068 דולרים - זאת לאחר שאתמול, לאחר הודעת הפד, נפל הדולר מול המטבע האירופי בתיקון חזק לאחור.

 

בחדר עסקאות המט"ח של אקסלנס אמרו כי "דרמה גדולה התחוללה אתמול על רקע החלטת הריבית בארה"ב וההצהרה שבאה אחריה. הדולר הגיב בעצבנות להחלטת הריבית וראינו תנודות של יותר משלושה אחוזים בדולר בלילה, כאשר הצמד הגיע עד רמה של 1.1 דולרים בשיא, אך הבוקר הוא נסחר ברמה של 1.07 דולרים. אנו מניחים שבחלוף הזמן רוב העניין יחזור ליוון וכי טווח המסחר עדיין נמצא סביב 1.0450-1.08, עם נטייה להתחזקות של הדולר".

  

הפד החליט להותיר את הריבית על 0.25%, וכן הוריד את תחזית הצמיחה שלו לכלכלת ארה"ב לשנת 2015 - במהלך שחיזק הערכות כי העלאת הריבית תתאחר. תחזית הצמיחה של הפד לכלכלת ארה"ב לשנת 2015 ירדה מ-2.6%-3% לתחזית צמיחה של 2.3%-2.7%. לאחר ההודעה העריכו גורמים בשוק כי העלאת הריבית (בשיעור של 0.25%) תתרחש בספטמבר. "העלאת ריבית בפגישה הבאה באפריל אינה סבירה. אדגיש עם זאת - לא החלטנו על מועד על העלאת הריבית הראשונה. זה שהורדנו את המילה 'סבלנות' מההודעה שלנו, לא אומר שנהיה 'חסרי סבלנות'", אמרה יו"ר הפד ג'נט ילן.

 

ב-FXCM אומרים הבוקר כי הצהרת המדיניות אמש של הפד "שפכה דלי של מים צוננים על ציפיות הריבית שנבנו בתקופה האחרונה לגבי הדולר. הבנק הפדרלי אמנם השמיט את הביטוי "גישה סבלנית", ואולם מנגד הוריד באופן משמעותי את תחזית הריבית, ובכך אותת לשוק כי העלאת הריבית צפויה להתבצע במועד מאוחר יותר מכפי שצפו".

 

בתקופה האחרונה, על רקע המשך השיפור בנתוני המקרו של ארצות הברית, הדולר הלך והתחזק בהתמדה, ומדד הדולר טיפס לשיא של 12 שנה. אמש, הצהרת הפד תקעה סיכה בבלון הספקולטיבי הזה וגררה תיקון חד, שעשוי להוביל את המטבע האמריקני מטה בתקופה הקרובה.

 

  צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x