$
מט"ח וסחורות

בשוק מעריכים: הסכם עם איראן יפיל את מחיר הנפט

שר הנפט האיראני אמר אתמול כי לאחר הסרת הסנקציות תכפיל המדינה תוך חודשים את תפוקת הייצור. מנהל השקעות: "לקראת תפוגת החוזים לחודש אפריל הנפט עשוי לצלול ל-40 דולר". היום במסחר הנפט מסוג WTI צולל ב-2.6% אל מתחת ל-43 דולר לחבית

מיקי גרינפלד 13:4017.03.15

אנו עומדים בפני גל ירידות נוסף בנפט - כך מעריכים גורמים בשוק כשברקע האפשרות להסכם פשרה עם איראן בעניין הגרעין - שיביא להסרת הסנקציות הבינ"ל.  היום במסחר הנפט מסוג WTI צולל ב-2.6% אל מתחת ל-43 דולר לחבית.

העסקה, שארה"ב מתאמצת להשיג עם איראן עד סוף החודש, אינה עוסקה רק ביכולות הגרעין של המדינה, אלא גם בנפט. כלכלת איראן נסמכת בכבדות על ייצוא נפט, אולם הסנקציות שהוטלו עליה שיתקו את היכולת של המדינה למכור את הנפט שהיא מפיקה בשווקים העולמיים. כיום איראן מייצאת רק 1.3 מיליון חביות של נפט ביום, זאת לעומת ייצוא של 2.5 מיליון חביות נפט באמצע 2012, אז הוטלו הסנקציות.

 

כל הסכם עם איראן קרוב לוודאי שיאפשר לה לחזור לייצא כמות גדולה יותר של נפט. הבעיה היא שכבר עכשיו יש יותר מדי נפט בעולם. מחירי הנפט מסוג קרוד WTI צנח מיותר מ-100 דולר לחבית בקיץ שעבר למתחת ל-43 דולר השבוע – הרמה הנמוכה ביותר מזה שש שנים. הוספת איראן למדינות המייצאות ככל הנראה תוביל לירידה נוספת במחירים. אלה הן חדשות רעות לאיראן, שזקוקה שמחירי הנפט יסחרו מעל ל-130 דולר לחבית על מנת לאזן את התקציב שלה, כך לפי הערכות של דויטשה בנק. "יש פה מלכוד 22. ככל שהם ייצאו יותר, כך מחירי הנפט ימשיכו בירידות", הסבירה ל-CNN ברנדה שפר, חוקרת אורחת באוניברסיטת ג'ורג'טאון.

 

"השפעה ישירה על התפוקה"

עוד אין שום ערובה שהיושג הסכם בין המערב ואיראן, אך גם אם כן, יעבור זמן עד שהסנקציות יוסרו ואיראן תוכל להגדיל את הייצור. השבוע חודשו השיחות בין ארה"ב ואיראן, ובבית הלבן טענו כי ישנו סיכוי של 50% להשגת הסכם.

 

סוחרים בשוק מציינים בימים האחרונים שהסכם פשרה על מדיניות הגרעין עם איראן צפוי להביא להגדלת התפוקה העולמית, ובכך להורדה נוספת במחיר הנפט - זאת לנוכח העובדה שבמסגרת הסכם יוסרו הסנקציות הבינלאומיות על המדינה, ובכלל זה יבוטלו המגבלות על היצוא האיראני - כולל יצוא הנפט. "להסכם עם איראן תהיה השפעה ישירה של הגדלת התפוקה", אמר האנליסט דיוויד האפטון (David Hufton) מ-London brokerage PVM.

 

שר הנפט האיראני ביז'אן זאנגאנה אמר אתמול כי המדינה יכולה להכפיל במהירות את תפוקת הנפט שלה לאחר ההגעה להסכם: "במקרה שהסנקציות על איראן יבוטלו, נוסיף תוך חודשים מיליון חביות לתפוקה היומית שלנו", אמר השר לסוכנות הידיעות האיראנית.

 

במקביל, יועץ ההשקעות טאריק זאהיר (Tariq Zahir) מ-Tyche Capital Advisors אמר אתמול כי אנו עשויים לראות עד סוף השבוע ירידה של הנפט לסביבה של 40 דולר לחבית, לנוכח התפוגה הקרובה של החוזים על הנפט לחודש אפריל. "אל תתפלאו אם ככל שנתקרב לתאריך התפוגה בשישי הקרוב נראה מכירות חזקות של הסחורה", אמזר זאהיר, שהוסיף כי "ירידה מתחת ל-40 דולר כבר השבוע היא בהחלט על הפרק".

 

אם אכן תחזיתו של זאהיר תתממש, מדובר יהיה בירידה שבועית של 10% במחיר הנפט - שיעור ירידה דומה למה שנרשם בסחורה בשבוע שעבר. 

 

זאהיר מבסס את תחזיתו על כמה נימוקים. בין היתר, לטענתו בכל פעם מחדש, לקראת תפוגת החוזים החודשיים נוטה השוק לתנועות חזקות, וזו צפויות הפעם לכוון לירידות, כשברקע הפרסום הצפוי השבוע של עדכון מנהל האנרגיה האמריקאי (Energy Information Administration), שיכלול ככל הנראה מידע על עלייה משמעותית נוספת במלאי הנפט בארה"ב.

 

עוד טוען זאהיר כי ישיבת הבנק הפדרלי הנפתחת היום, ושצפויה להסתיים מחר עם הסרת המילה "סבלנות" מההודעה הרשמית של הבנק, עשויה לחדש את ההערכות בשוק בדבר החלטה קרובה של הפד על העלאת ריבית ביוני הקרוב (או לא רחוק משם). התגובה הצפויה של השווקים תהיה התחזקות הדולר, וכמו בדרך כלל, התחזקותו של המטבע האמריקאי משתקפת בירידה במחירי הנפט.

 

מכלית נפט מכלית נפט צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x