$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

"מלחמת ההשמצות של שרגא בירן חייבה את התפטרותי"

אחרי שנלחם על השליטה בקבוצת אלון מול שותפו ובן משפחתו, הודיע אתמול דודי ויסמן כי התפטר מתפקידיו כמנכ"ל רבוע כחול ויו"ר מגה

נורית קדוש וגולן חזני 08:1816.03.15

חודשיים אחרי שדירקטוריון קבוצת אלון החליט להדיח את דודי ויסמן מתפקידו כמנכ"ל חברת ההחזקות אלון קבוצת דלק, ולמנות תחתיו את אביגדור קפלן, הודיע ויסמן כי התפטר מתפקידיו כמנכ"ל רבוע כחול ויו"ר החברה־הבת (100%) מגה. ויסמן ימשיך עם זאת לכהן כדירקטור בחברות הקבוצה וימשיך בתפקידיו באלון US, חברת הדלק של אלון בארה"ב.  

התפטרותו של ויסמן באה על רקע מערכת היחסים העכורה בינו לבין שותפו ובן דודו של אביו, שרגא בירן שפעל במהלך השנה האחרונה להדיח את ויסמן מתפקידיו בחברה ובעקבות החלטת מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון מהשבוע שעבר שלא למנות נציגות מטעמם למשא ומתן מול החברה. החלטה זו דנה לכישלון את ההצעה של ויסמן לקנות לפי שווי של 850 מיליון שקל את אחזקותיו של בירן באלון רבוע כחול.

 

התפטרותו של ויסמן מנוגדת לכוונתו להילחם על מקומו בקבוצה שמחזיקה בחוב של 2.2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ושל 450 מיליון שקל לבנק הפועלים. אתמול אמר ויסמן ל"כלכליסט": "שרגא בירן עסוק כבר חודשים במלחמת השמצות. מערכת היחסים מולו הגיעה להידרדרות מוחלטת שחייבה את המהלך הזה מצידי. לא בירן ולא הקיבוצים הביאו אי פעם אגורה שחוקה להון העצמי של אלון. החברה הזו קמה מהשקעה של 10.5 מיליון דולר של אפריקה ישראל, שגם היא הוחזרה, וחילקה לאורך השנים 1.3 מיליארד שקל דיבידנדים. זו הפכה לחברת ענק עם הכנסות של 40 מיליארד שקל ו־EBITDA של 2.5 מיליארד שקל. אחרי כל זה עוד יש לו טענות שאני לא מוכן לשלם לו את מה שדרש עבור חלקו בחברה".

 

מנגד, טען בכיר בקבוצה: "ברגע שהמחזיקים החליטו שהם לא ממנים נציגות שתנהל מו"מ עם קבוצת אלון, הם נתנו למעשה הסכמה להסדר חוב ולדודי לא נותר מה לעשות עוד. אם דודי לא היה מתפטר, היו מפטרים אותו בישיבת הדירקטוריון בעוד יומיים, כפי שהדיחו אותו מתפקיד המנכ"ל". עוד טענו בקבוצה כי ויסמן אמור לעזוב בקרוב מיתר תפקידיו בקבוצה.

 

 

התפטרותו של ויסמן צפויה להוביל לשרשרת תגובות בחברות התפעוליות שבקבוצה ובראשן מגה: "הבעלים יכולים להחליט כעת על שינוי כיוון, למכור את העסק ולשנות את האסטרטגיה שויסמן הוביל בשנים האחרונות" טוען בכיר אחר בקבוצה. "זה לא דודי ויסמן שמגה היתה מפעל חייו, אלא אנשים מעולם הכספים שמסתכלים על השורה התחתונה". ביילסול של בירן וויסמן מחזיקה ב־53% מקבוצת אלון וארגוני הקיבוצים מחזיקים ביתר המניות (47%). ויסמן הודיע על התפטרותו לעמית בן־יצחק, יו"ר אלון קבוצת הדלק.

 

בקבוצת בירן העבירו מסר אתמול כי לא צפויה עריפת ראשים בחברה, וכי המנהלים יישארו בתפקידם. עוד הוסיפו כי המטרה הנה להבריא את מגה ולא למכור אותה, וכי ההבראה תיעשה בשיתוף המנכ"ל הנוכחי מוטי קרן, כדי להחזיר את מעמדה של מגה כגורם מוביל בתחום הקמעונאות. אלון מצויה כאמור במו"מ מול מחזיקי האג"ח שלה לשינוי תנאי החוב של 2.2 מיליארד שקל. ויסמן תקף גם בחזית הזו: "בירן והקיבוצים עשו את ההצגה מול מחזיקי האג"ח רק בגלל שהם רוצים למשוך את הכסף, למכור את החברות וללכת הביתה. אין מבחינתי שום בעיה אמיתית עם מחזיקי האג"ח".

 

שרגא בירן ודודי ויסמן שרגא בירן ודודי ויסמן צילום: אוראל כהן עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x