$
שוקי חו"ל

גל ההנפקות המשניות: הוגשו תשקיפים לגיוס 4 מיליארד דולר

האחרונה לזנק על העגלה של ההנפקות המשניות של חברות ישראליות בוול סטריט היא אימפרבה, שרוצה למכור מניות בשווי 123 מיליון דולר ומנייתה צנחה אתמול ב־11% בנאסד"ק

ניר צליק 08:0612.03.15

שוק ההנפקות המשניות בנאסד"ק רותח: מאז תחילת השנה הוגשו תשקיפים להנפקות משניות בארה"ב בהיקף העולה על 4 מיליארד דולר. עם הישראליות שהסתערו על ההנפקות המשניות נמנות מובילאיי, חברת התוכנה לסיוע בנהיגה, שמבקשת למכור מניות בשווי חצי מיליארד דולר וחברות אבטחת המידע סייבר־ארק, שרוצה למכור מניות בשווי 236 מיליון דולר, ואימפרבה של שלמה קרמר, שמעוניינת למכור מניות בשווי 123 מיליון דולר. האחרונה הגישה שלשום תשקיף ואתמול צנחה מנייתה ב־11% במהלך המסחר בנאסד"ק בתגובה לדילול הצפוי של בעלי המניות.  

ההנפקות המשניות נחשבות קלות יותר לעיכול עבור המשקיעים משום שתמחור החברות המנפיקות כבר ידוע, ולכן עיקר הדיון הוא על מידת ההנחה שתתקבל מול חתמי ההנפקות. הישראליות שכבר השלימו הנפקות משניות השנה כוללות את אלקוברה, שגייסה 26 מיליון דולר לפי שווי של כ־80 מיליון דולר; וביוליין, שגייסה בסוף השבוע האחרון 25 מיליון דולר לפי שווי של כ־100 מיליון דולר.

 

חלק נכבד מהישראליות שהנפיקו ב־2014 מתקרבות לסיום תקופת החסימה של המניות, כך שסביר להניח שחלקן יגישו תשקיפים לקראת הנפקה משנית בקרוב. עם אלה נמנות חברת פיתוח התרופות פואמיקס, חברת אבטחת המידע ורוניס, חברת הפארמה נוירודרם ו־ReWalk. אלה עשויות לצאת למהלך כזה כששווי השוק של כל אחת מהן גבוה משוויין בהנפקה.

 

 

 צילום: איי אף פי

עבור החברות, תנאי הסף להנפקה משנית הוא מחיר המניה. אם המחיר גבוה מזה שלפיו הונפקה החברה, ההנפקה המשנית הופכת לריאלית; אם נמוך יותר, מרבית החברות מעדיפות לוותר. מובילאיי, שמחיר מנייתה עומד על כ־39 דולר, הצהירה כי לא תבצע הנפקה משנית לפי מחיר הנמוך מ־40 דולר למניה. זאת לאחר שהחברה הונפקה לפי מחיר של 25 דולר.

 

במרבית החברות המפרסמות תשקיף לפני הנפקה משנית ניכרת ירידה מיידית במניה. לפיכך, התוכניות עלולות להיגנז. כך קרה לסייבר־ארק, שאיבדה במסחר ביום שלישי 5% בצל התשקיף שהגישה. גם חברת פיתוח האתרים וויקס סבלה מאירוע דומה בשנה שעברה, כשהגישה תשקיף לקראת הנפקה משנית.

 

זירת ההנפקות הראשונות דווקא מדשדשת מתחילת 2015. עד כה רק אחת הצליחה להשלים הנפקה ראשונית - צ'ק קאפ, שפיתחה גלולת אבחון למחלות מעיים וגייסה 12 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ו־12 מיליון דולר בהנפקה לפי שווי של כ־70 מיליון דולר. מאז תחילת 2015 גייסו 26 ישראליות בהנפקות ראשוניות כ־4 מיליארד דולר. זאת לעומת 64 חברות שגייסו 10.6 מיליארד דולר באותה תקופה ב־2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x