$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שנה אחת ודי: גרנובסקי במו"מ למכירת וילי פוד

מאז שקנה את חברת המזון ב־290 מיליון שקל, המניה צנחה. כעת איש העסקים מנסה למכור את החברה ב-250 מיליון שקל ולמנוע הלוואה מהאחים ויליגר, שיותיר אותו בידיים ריקות

גולן חזני 06:5711.03.15

שנה בלבד לאחר שרכש את השליטה בחברת המזון וילי פוד, מנהל אלכסנדר גרנובסקי מגעים למכירתה. ל"כלכליסט" נודע כי במקביל לשיחות ראשונות שמקיימים איש העסקים ונציגו בארץ יוסי שניאורסון עם רוכשים פוטנציאליים, פנו השניים גם לבנקאי השקעות במטרה לאתר רוכש למניות החברה. ברקע למהלך ניצבים הקשיים שאליהם נקלעו עסקיו של גרנובסקי ברוסיה וכן הצורך הדחוף שלו במזומנים לתשלום חובותיו. 

במרץ 2014 רכש גרנובסקי את השליטה בווילי פוד מידי האחים צבי ויוסי ויליגר באמצעות חברת אמבלייז תמורת כ־268 מיליון שקל. מאז ירדה מניית החברה ב־35%. זאת בשקלול עלייה של 25% בחודש האחרון, שמקורה באפשרות שהחברה תחזור לידי האחים. הניסיון למכירה נעשה אף שגרנובסקי מופסד על הנייר 54% על השקעתו, שעמדה על 290 מיליון שקל והפכה ל־135 מיליון שקל.

 

על פי הערכות, גרנובסקי מבקש 180–200 מיליון שקל תמורת מניותיו. מדובר במכפיל 6 על ה־EBITDA (רווח תפעולי בניכוי פחת, הפחתות, מסים והוצאות מימון), כלומר שווי חברה של כ־150 מיליון שקל, שיחד עם 290 מיליון שקל בקופתה מסתכמים בשווי חברה של 440 מיליון שקל. עם זאת, ההערכות הן כי בסופו של דבר ימכור גרנובסקי את השליטה במחיר נמוך בהרבה.

 

בתחילה ניסה גרנובסקי להכניס שותפים, אהרון בלום ורמי קופטש, אך העסקה נפלה, והוא נאלץ ליטול הלוואה של 83 מיליון שקל מהאחים ויליגר. אם גרנובסקי לא יעמוד בתנאיה ולא יחזיר אותה בתוך שנתיים, הוא ייאלץ להעביר את מניות השליטה לידיהם. זאת עבור הלוואה שהיקפה פחות משליש מהמחיר שבו רכש את המניות, תמורתה משועבדות מניות השליטה באמבלייז.

 

בנוסף קיימות עילות לפירעון מיידי: בי.ג'י.איי, המחזיקה באמבלייז, מתחייבת להשאיר בקופת אמבלייז 35 מיליון דולר לפחות (בסוף הרבעון השלישי של 2014 היו לחברה 72 מיליון דולר). בנוסף, ההון העצמי המוחשי של וילי פוד יעלה על 250 מיליון שקל.

 

גרנובסקי נכנס לעסקים בישראל ב־2007. הוא בנה פירמידה באמצעות בי.ג'י.איי, שדרכה רכש 25% מאמבלייז, כשעוד 20% רכש באופן פרטי. דרך אמבלייז נרכשה השליטה בווילי פוד. המזומנים שייכנסו לקופת אמבלייז ממכירת וילי פוד יצטרפו ל־50 מיליון דולר שכבר מצויים בה. גרנובסקי ינסה למשוך דיבידנד גדול מאמבלייז לשם תשלום חובותיו, ולהימנע ממימוש ההלוואה. אלא שאמבלייז, הנסחרת בלונדון, אינה יכולה לחלק דיבידנד משום שאינה עומדת במבחן הרווח לחלוקה.

 

ההלוואה טרם הועברה ומצויה בנאמנות לאור תביעה של בנק אלפא הרוסי נגד גרנובסקי על 15 מיליון דולר. גרנובסקי נדרש לפרוע את יתרת האג"ח של בי.ג'י.איי בסך 22 מיליון שקל ואת ההתחייבויות בגין רכישתה.

 

בין גרנובסקי לאחים אין יחסי אמון ובנוסף הסכום שהם מוכנים לשלם נמוך לטעמו, ולפיכך הוא מתמקד באיתור רוכש. כמה גורמים מקומיים בתחום הקמעונאות וכן קרנות השקעה מקומיות הביעו עניין ראשוני ברכישה.

 

מגרנובסקי נמסר: "קיבלנו בשבועות האחרונים הצעות רבות בנוגע לרכישת וילי פוד. נכון לרגע זה, הנושא לא על סדר יומה של החברה".

 

אלכסנדר גרנובסקי אלכסנדר גרנובסקי צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x