$
בורסת ת"א

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים: "התייעלות בבנק זו דרך חיים"

הבנק דיווח על עלייה של 7.5% ברווח הנקי ל-2.74 מיליארד שקל ב-2014. הרווח משקף תשואה להון של 9% לעומת תשואה להון של 9.2% ב-2013. קינן: "תהליך ההתייעלות בא מתהליך של עוצמה ולא כמו בבנקים אחרים כי אנחנו חייבים"

תומר ורון 10:5010.03.15
בנק הפועלים הפריש 196 מיליון שקל על רקע האשמות של הרשויות האמריקאיות כי הבנק סייע ללקוחותיו להתחמק מתשלום מסים. הבנק מציין בדוחותיו ל-2014 כי מעל לשלוש שנים לא היה קשר רציני עם הרשויות האמריקאיות ולכן מציין הבנק כי הוא אינו יודע להעריך את החשיפה.

 


 

בנק הפועלים סיים את שנת 2014 עם רווח נקי של 2.74 מיליארד שקל – עליה של 7.5% בהשוואה לשנה שלפני, רווח המשקף תשואה להון של 9% לעומת 9.2% ב-2013.

 

מלבד ההפרשה בנושא האמריקאי, הבנק ביצע הפרשה של 390 מיליון שקל לתוכנית פרישה מוקדמת. תוכנית ההתייעלות החדשה של בנק הפועלים שואפת להוציא בפרישה מוקדמת כ-800 עובדים בשנתיים הקרובות.

 

דירקטוריון הבנק החליט על תשלום דיבידנד בשיעור של כ-15% מרווחי הרבעון הרביעי של שנת 2014, בסך של 70 מיליון שקל. סך כל חילק הבנק דיבידנד בסך 412 מיליון שקל מהרווח הנקי של 2014.

 

מנכ"ל הפועלים, ציון קינן, קיבל מהבנק בשנת 2014 שכר בעלות של 8.5 מיליון שקל. יאיר סרוסי, יו"ר הבנק, קיבל שכר בעלות של 7.9 מיליון שקל.

 

"התייעלות זו דרך חיים"

 

יו"ר הבנק, יאיר סרוסי, דיבר במסיבת העיתונאים מייד לאחר פרסום הדו"ח ואמר: "הריבית האפסית כמובן מקשה מאוד על פעילות הבנקים אך היא בינתיים לא מצליחה להמריץ את האשראי העסקי במשק כי יש עוד פרמטר שהוא אי ודאות. ככל שהודאות תהיה יותר ברורה – נחזור לצמיחה של 4-5% שזה הפוטנציאל של המשק הישראלי".

 

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ציון קינן, מנכ"ל הבנק על האשראי הצרכני: "אנחנו רחוקים מאוד מהבנצ'מרק העולמי. האשראי הצרכני הוא מנוע צמיחה מאוד משמעותי עברונו. זה חלק ממגמה לבנית תיק אשראי מפוזר יותר. אנחנו רואים פה פוטנציאל צמיחה מאוד משמעותי".

 

על התייעלות אמר קינן: "התייעלות בבנק זו דרך חיים. יש לנו מתודלוגיה סדורה בנושא ומחפשים איפה שיש פונקציות כפולות בנושא. תהליך ההתייעלות בא מתהליך של עוצמה ולא כמו בבנקים אחרים כי אנחנו חייבים. אנחנו נציע תוכנית פרישה למאות עובדים וזה מגיע מתוך דיאלוג עם הועד. התייעלות זה לא רק כח אדם ואנחנו נצמצם גם במקומות האחרים". 

 

מוקדם יותר היום יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו ובו הגיב על הדו"חות הכספיים של בנק הפועלים ב-2014 שפורסמו הבוקר. בפוסט כותב כחלון: "בנק הפועלים מפרסם הבוקר את דו"חותיו השנתיים. קשה שלא לחוש זעם על הסתירה שבין רווחי עתק של הבנק הגדול בישראל, אחד מהבנקים בדואופול הבנקאי, לבין הכוונה של הבנק לפטר 600 עובדים: לא מדובר בהתייעלות. מדובר בחזירות.

  

ציון קינן ציון קינן

 

ההפרשות בארה"ב

בעקבות דרישה של רשות ניירות ערך סיפק הבנק גילוי רחב של עמוד וחצי על התהליך בו הוא נמצא אל מול האמריקאיים. הבנק כותב כי במהלך החודשים ינואר ופברואר 2015 קיימו נציגי הבנק פגישות ראשוניות עם נציגים של מחלקת השירותים הפיננסיים של מדינת ניו-יורק ועם נציגים בוושינגטון של משרד המשפטים של ארצות-הברית ומסרו להם, לבקשתם בשלב זה, התייחסות כללית בעל-פה בדבר הפעילות הבנקאית של קבוצת הבנק עם לקוחות אמריקאים, ושונותו של הבנק מבנקים אחרים.

 

בתחילת חודש מרץ מסרה הרשות הפיננסית של ניו יורק, גוף שאחראי ל-130 מיליון דולר מהקנס הכולל ששילם בנק לאומי, צו גילוי מסמכים המתייחס לחקירתה בעניין פעילות קבוצת הבנק מול לקוחות אמריקאים. הפועלים כאמור נתן גילוי בדוחותיו השנתיים על הפרשות שביצע בעבר ללא גילוי וזאת ביצע בעקבות הוראת המפקח על הבנקים. ברבעון השני של 2014 הפריש הבנק 52 מיליון שקל ללא גילוי ואילו ברבעון השלישי הוסיף עוד 55 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x