$
שוקי חו"ל

הפד: כל 31 הבנקים שנבדקו במבחני לחץ יעמדו במקרה של האטה חדה ומתמשכת

הבנק המרכזי בארה"ב פרסם את תוצאות המבחנים שנערכו לבנקים הגדולים במדינה, ולפיהן לראשונה מאז 2009 רמות ההון שלהם מספקות

בלומברג 09:3806.03.15
הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב הודיע אתמול (ו') כי לכל 31 הבנקים הגדולים שעברו מבחני לחץ יש מספיק הון כדי לכסות על הפסדים במקרה של האטה כלכלית חדה ומתמשכת.

 

 

 

זו הפעם הראשונה מאז החל הבנק המרכזי לבצע מבחני לחץ ב-2009, שלכל הבנקים הנבדקים יש מספיק הון. המבחנים השנתיים, שכוללים תרחישים היפותטיים ולא צפויים, מייצגים את המאמצים של הבנק המרכזי למנוע חזרה של המשבר הפיננסי של 2008, ונועדו למדוד את היכולת של הבנקים להתמודד עם טלטלות בכלכלה. "הבנקים הגדולים בארה"ב המשיכו לבנות את רמות ההון שלהם ולחזק את היכולת להלוות למשקי בית ולעסקים בתקופה של מיתון עמוק ותנודתיות בשווקים הפיננסיים", נמסר בהצהרה מהפד. התרחיש הקיצוני ביותר במבחנים השנה כלל מיתון עמוק בגוש היורו, בבריטניה וביפן, וצמיחה נמוכה מהממוצע במדינות המתפתחות באסיה.

 

 

בנק אוף אמריקה. יעמוד ביום גשום בנק אוף אמריקה. יעמוד ביום גשום צילום: בלומברג

 

בפד משתמשים במבחנים כדי לתמרץ את הבנקים לבנות עתודות הון. על בנקים שלא יעמדו בסיבוב הבא של המבחנים שיפורסמו בשבוע הבא, יוטלו הגבלות ברכישת מניות בותשלום דיבידנדים. בסיבוב השני נבדקה היכולת של הבנקים להתמודד עם הפסדים ובכל זאת לשלם דיבידנדים, לרכוש מחדש מניות או לבצע רכישות.

 

עם זאת, תהליך הפיקוח של הפד ספג לא מעט ביקורת מצד מחוקקים שטענו כי הבנק המרכזי מקורב מדי לבנקים הגדולים. יו"ר הפד ג'נט ילן מסרה השבוע בתגובה כי הבנק המרכזי עובד קשה כדי להימנע מהסיכון שהבוחנים של הבנק יתקרבו מדי לחברות שהם מפקחים.

 

מבין ששת הבנקים הגדולים בארה"ב, בנק אוף אמריקה היה היחיד שהשתפר בכל המדדים שנבדקו לעומת התוצאות של השנה שעברה. מנגד, יחס ההון של מורגן סטנלי נפל בשלוש בדיקות של תרחישים קיצוניים לרמה של 1% בלבד מעל המינימום הנדרש. ואילו גולדמן זאקס עבר ב-0.1% בלבד את יחס ההון המיניאלי לכיסוי סיכונים שנקבע על 8%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x