$
שוקי חו"ל

דראגי הקפיץ את אירופה: הבורסות בגרמניה ובבריטניה - בשיא כל הזמנים

הבורסה בפרנקפורט עלתה ב-1% וננעלה מעל ל-11,500 נק' לראשונה בהיסטוריה. פוטסי בלונדון טיפס ב-0.6%. דראגי: "תוכנית ההרחבה הכמותית באירופה - החל מראשית השבוע הבא"

מיקי גרינפלד 18:4805.03.15

בורסות אירופה המרכזיות ננעלו היום (ה') בעליות, על רקע ההודעה המוניטרית של הבנק האירופי המרכזי - שהותיר את הריבית ללא שינוי. מוקדם יותר נסגרו הבורסות הגדולות של אסיה במגמה מעורבת עם ירידה חזקה בבורסות הסיניות לאחר הורדת תחזית הצמיחה בסין. הבורסה בפרנקפורט עלתה ב-1% וננעלה מעל ל-11,500 נק' לראשונה בהיסטוריה. פוטסי בלונדון טיפס ב-0.6% - לשיא כל הזמנים.

במסיבת העיתונאים שקיים הבנק המרכזי באירופה, אמר נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, כי תוכנית ההרחבה הכמותית עליה הודיע לפני כחודש תחל ב-9 במרץ 2015 ותסתיים בספטמבר 2016. "נרכוש בכל חודש 60 מיליארד יורו ונמשיך אחרי ספטמבר 2016 - במידה ויהיה לכך צורך", אמר דראגי.

 

היורו נסחר בירידה של ב-0.5% לרמה של 1.102 דולרים - רמת שפל של 11 שנה.

 

פוטסי דאקס קאק ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

כאמור, הבנק האירופי המרכזי (ECB) הודיע כצפוי כי הריבית תישאר ללא שינוי: הבנק הותיר את הריבית בגוש היורו על 0.05%, ואת הריבית על הפקדונות על מינוס 0.2%. ההחלטות התקבלו בישיבת מועצת הבנק הכוללת 25 חברים והמתכנסת בפרנקפורט. זוהי ההודעה המוניטארית הראשונה של הבנק מאז ההסכם שהושג בין אירופה ליוון על הארכת תוכנית החילוץ, ולאחר שבהודעת המדיניות המוניטארית הקודמת הכריז הבנק על תוכנית הרחבה כמותית נרחבת בהיקף של 1.2 טריליון יור.

  

הבורסה במוסקבה הודיעה היום על השעיית המסחר במט"ח ובמתכות יקרות. להחלטה לא ניתן הסבר, ורק בשעה 11:30 שעון ישראל יצאה מוסקבה בהודעה לפיה המסחר יחודש בשעה 9:40 שעון לונדון, קרי בשעה 11:40 שעון ישראל.

 

ביוון דווח כי שיעור האבטלה עלה לראשונה מאז ספטמבר 2013. שיעור האבטלה בדצמבר עמד על 26%, מול 25.9% בחודש נובמבר. בדצמבר 2013 עמד שיעור האבטלה על 27.3%. במספרים מדובר ב-1.2 מיליון מובטלים. בגוש היורו עמד שיעור האבטלה בדצמבר על 11.3%.

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

ירידות בבורסות הסיניות

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת: מול עלייה של 0.2% בבורסה של טוקיו, ההאנג סנג בהונג קונג איבד 1.1% והבורסה בשנגחאי ירדה ב-1%. ברקע לירידה בבורסות הסיניות, תחזית הצמיחה שפרסם היום ראש הממשלה בסין, לפיה התוצר המקומי צפוי לעמוד השנה על 7%, שפל של 15 שנה.

 

"הכלכלה הסינית נמצאת בתקופת מעבר והממשל מחוייב לביצוע רפורמות ולמהלך כולל של ביעור השחיתות. מהלכים אלה חיוניים לסין בטווח הארוך, אף שהם פוגעים במומנטום של הצמיחה בטווח הקצר", אמר טאו דונג (Tao Dong), הכלכלן הראשי באסיה (ללא יפן) בחטיבת קרדיט סוויס בהונג קונג. בעניין ההשלכות של הרפורמות אמר ג'ים אוניל (Jim O’Neill), לשעבר יו"ר חטיבת ניהול נכסים בגולדמן זאקס, כי "יעד הצמיחה משקף הכרה במציאות, ובחירה של הממשל להעדיף את האיכות על הכמות".

 

הבורסה בהונג קונג דיווחה היום כי רשמה בשנת 2014 עלייה של 13% ברווח הנקי ל-5.17 מיליארד דולר הונג קונגי, 666.4 מיליון דולר ארה"ב. החברה המפעילה את הבורסה רשמה בשנה החולפת עלייה דומה של 13% גם בשורה העליונה של ההכנסות, שהסתכמו ב-9.8 מיליארד דולר הונג קונגי. מחזור הפעילות בבורסה טיפס בתקופה זו ב-11% לרמה של 69.5 מיליארד דולר הונג קונגי.

 

 

הבורסה בשנגחאי הבורסה בשנגחאי צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x