$
בורסת ת"א

השלכות המשבר ברוסיה: דירוג האשראי של אפריקה ירד בדרגה אחת

מידרוג הורידה את דירוג האשראי לאחר שביום חמישי האחרון הודיעה החברה כי היא צפויה לרשום הפסד של 863–783 מיליון שקל בדוחות הכספיים של 2014

אורן פרוינד 16:0603.03.15

אחרי אזהרת הרווח, מגיעה הורדת הדירוג. דירוג האשראי של אפריקה ישראל ירד היום בדרגה אחת ל-Baa3 בעקבות השפעות המשבר ברוסיה על החברה הבת (65%) אפי פיתוח ודרכה גם על אפריקה ישראל. הכלכלנים של מידרוג הורידו את דירוג האשראי של אפריקה ישראל לאחר שביום חמישי האחרון הודיעה החברה כי היא צפויה לרשום הפסד של 863–783 מיליון שקל בדוחות הכספיים של 2014 וירידה זהה בהון העצמי.

 

הכלכלנים של מידרוג ציינו כי "לאור המצב ברוסיה, חלה ירידה גם במחירי המניות של החברות הבנות המרכזיות, באופן שפוגע בגמישות הפיננסית בחברה. למעשה, ככל שבוחנים את שווי אחזקות אלו, בהתאם לשווי שוק ולא בהתאם להון העצמי הנגזר מהערכות השווי של הנכסים, ה-LTV (יחס פיננסי המשקף את שיעור המינוף של החברה) של אפריקה עומד על טווח שבין 95%-100%", התריעו במידרוג.

 

עיקר ההפסד של אפריקה ישראל (790-870 מיליון שקל) בשנת 2014 צפוי להירשם בדו"חות הרבעון הרביעי של השנה שיפורסמו בשבועות הקרובים. ההפסד נובע מהפעילות של אפי פיתוח, המנוהלת על לבייב עצמו, שצפויה להציג הפסד של כ-300 מיליון דולר (1.1 מיליארד שקל) ברבעון הרביעי של 2014 ומחיקה של 390 מיליון דולר (1.5 מיליארד שקל) בהון העצמי. ההון העצמי של אפי פיתוח צפוי לרדת מ-1.7 מיליארד דולר ל-1.3 מיליארד דולר בעוד שהחברה נסחרת בבורסת לונדון לפי שווי שוק של 360 מיליון דולר, שליש מהונה העצמי.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אוראל כהן

 

אפי פיתוח, ששני הנכסים העיקריים שלה הם קניון אפי מול ופרויקט הדירות אוזרקובסקיה, שניהם במוסקווה, נפגעה מקריסה של 50% בשער הרובל במהלך הרבעון האחרון ועליית הריבית ברוסיה לשיעור חריג של 15%. המצב הזה פוגע באפי פיתוח בשני דרכים. הראשונה נוגעת לשוכרים של אפי פיתוח, שמשלמים לה בחוזים שצמודים לדולר, כך שהיא מוגנת מפני הקריסה ברובל, אך הפיחות החד במטבע הרוסי גרם לכך שהשוכרים בנכסים שלה לא יכלו לעמוד בשכר הדירה הגבוה שלמעשה מבחינתם עלה ב 50% במהלך השנה, ואלו ביקשו וקיבלו הנחות בשכר הדירה. השנייה נוגעת לריבית הגבוהה ברוסיה, שהקטיה את שהעלתה את שיעורי ההיוון על הנכסים שלה ובכך הקטינה את שווים.

 

לאפריקה נותר עדיין מספיק חמצן לשנתיים הקרובות, עם יתרות נזילות של 1.3 מיליארד שקל שיספיקו לשרת את החוב שלה עד אפריל 2017. יחד עם זאת, במידרוג ציינו כי "בטווח הארוך, וככל שלא תחול התאוששות במצבה של רוסיה, הדבר עלול להשליך על יכולתה של אפי פיתוח לחלק דיבידנדים בהיקף משמעותי הנדרשים לצורך שירות החוב של החברה".

 

עוד ציינו במידרוג כי "המצב הכלכלי ברוסיה צפוי להשפיע באופן שלילי על שווים של נכסי אפי פיתוח, בנוסף להקשחת תנאי המימון הבנקאי. לפיכך, הדירוג משקלל את ההפחתות הצפויות בדוחות הרבעון הרביעי של אפי פיתוח ואפשרות להפחתות שווי משמעותיות נוספות חרף ההרעה בנראות קבלת דיבידנדים מאפי פיתוח, בטווח הקצר-בינוני לאור היקף הנזילות של החברה ומגוון המקורות הנוספים לשירות החוב, לחברה אין תלות ניכרת בשנים הקרובות בקבלת דיבידנדים מאפי פיתוח. אולם, להערכת מידרוג, בטווח הארוך קיימת לחברה תלות בהפקת תזרים משמעותי מפעילות זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x