$
בורסת ת"א

בנק אלפא הרוסי לא הצליח לסנדל את ההלוואה שקיבל אלכסנדר גרנובסקי מהאחים ויליגר

בית המשפט המחוזי לא מיהר לתמוך בבנק, שביקש לבלום כל שינוי בנכסיו של איש העסקים עד שיוסדר החוב אליו. דיון נוסף נקבע ליום ראשון

גולן חזני 08:1202.03.15

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד לא ממהר לתמוך בתביעה של בנק אלפא הרוסי נגד אלכסנדר גרנובסקי - ונראה כי ההלוואה בסך 83 מיליון שקל שקיבל איש העסקים מהאחים ויליגר תועבר כמתוכנן היום או מחר. 

בנק אלפא דרש כי בית המשפט ימנע מגרנובסקי אפשרות לבצע שינוי כלשהו בנכסיו, ובכללם קבלת ההלוואה המדוברת, עד שיובהר חובו לבנק בסך 16 מיליון דולר.

 

השופט יעקב שפסר, שדן אתמול בתביעה, קבע אמנם דיון נוסף ליום ראשון, אבל במהלך הדיון ניתן היה להתרשם כי נכסיו של גרנובסקי בישראל, ובעיקר השליטה בבי.ג'י.איי שמחזיקה בשליטה בווילי פוד, אינם בסיכון. מנכ"ל בי.ג'י.איי ונציגו של גרנובסקי, יוסי שניאורסון, נכח בדיון.

 

בנק אלפא טוען לחוב של 16 מיליון דולר של גרנובסקי ומתבסס על פסק בוררות שניתן נגדו באוקראינה ומחייב אותו בתשלום החוב. הבנק מיוצג על ידי עורכי הדין גאי כרמי ואלון פומרנץ ממשרד ליפא מאיר.

 

להלוואה שהעניקו האחים צבי ויוסי ויליגר לגרנובסקי שתי מטרות. הראשונה, תשלום החוב של בי.ג'י.איי, החברה־האם של וילי פוד, למחזיקי האג"ח שלה; השנייה, תשלום חוב של גרנובסקי עצמו לנפתלי שני וקרן פורטיסימו עבור רכישת השליטה באמבלייז.

 

לטענת גרנובסקי, אם בית המשפט יוציא צו זמני נגדו, פורטיסימו, נפתלי שני ומחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי יממשו את בטוחותיהם וישתלטו על נכסיו בארץ. וכך לבנק אלפא ממילא לא יישאר רכוש לשים עליו את ידיו.

 

"בתרמית ובשחיתות"

גרנובסקי, המיוצג בידי עו"ד בועז בן צור, טוען כי פסקי הבוררות ניתנו באוקראינה "בתרמית ובשחיתות ובניגוד לכללי צד טבעי אוניברסליים". עוד הוא טוען כי מתווה העסקה שבעטיו תובע אותו הבנק היה תיאורטי וכלל לא הבשיל.

 

בנק אלפא הוא בשליטת המיליארדר היהודי־רוסי מיכאיל פרידמן, המקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בכתב התגובה לבקשה של בנק אלפא חושף גרנובסקי לכאורה טפח מהתרבות העסקית באוקראינה. "מוסד הבוררות שתחת ידיו יצאו פסקי הבוררות שבהם מנופף אלפא בנק אינו אלא מוסד בוררות שמייסדיו ומנהליו הבכירים הם עובדיו של המבקש", נטען. "כך שימש הבנק הן כתובע והן כבורר שהכריע בתביעותיו נגד גרנובסקי, מבלי שגילה את זיקתו למוסד הבוררות שבכיסו".

 

לדבריו, מדובר בארבע תביעות שהבנק הגיש למוסד לבוררות, אולם הוא עצמו כלל לא נטל את ההלוואות האלה אלא העניק להן ערבות. ההלוואות ניטלו בידי חברות שבשליטתו.

רוסיה משכה למטה

 

גרנובסקי נקלע לקשיים בעסקיו בעקבות המשבר הקשה שפרץ בין אוקראינה לרוסיה. בין היתר איבד איש העסקים שדה תעופה בשווי מאות מיליוני דולרים בעקבות סיפוח האי קרים לרוסיה.

 

יוסי שניאורסון מנכ"ל בי.ג'י.איי יוסי שניאורסון מנכ"ל בי.ג'י.איי צילום: טל שחר

 

 

מנכ"ל בי.ג'י.איי יוסי שניאורסון
בטל שלח
    לכל התגובות
    x