$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

כלל והפניקס יתמכו במינוי עודד שריג ליו"ר מגדל

זאת בניגוד לעמדה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר; גם בתי ההשקעות הגדולים פסגות ומיטב-דש מתנגדים למינויו לתפקיד של מי ששימש המפקח על שוק ההון באוצר

רחלי בינדמן 12:4316.02.15

חברת הביטוח הפניקסבניהולו של אייל לפידות וכלל ביטוח בניהולו של איזי כהן מתכוונים לתמוך במינוי של עודד שריג ליו"ר מגדל - כל נודע ל"כלכליסט". זאת לקראת אסיפת בעלי המניות שתתקיים ביום רביעי בה ידרשו לאשר את מינויו של שריג לתפקיד, חרף התנגדותה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. 

בניגוד לפניקס ולכלל, דווקא בתי ההשקעות הגדולים מיישרים קו עם סלינגר כאשר ל"כלכליסט" נודע כי בתי ההשקעות פסגות, מיטב-דש, ואנליסט יתנגדו למינוי. עם זאת, בשיחות עם גורם בכיר באחד מבתי ההשקעות נאמר כי "ההצבעה היא לא בלב שלם ולא משיקולים מקצועיים פרופר אלא בעיקר מלחץ ופחד ברמת הנראות מצד הפיקוח. עם זאת, יש כאן בכל זאת בעיה במינוי שכן לפי המגבלות של סלינגר הוא לא יוכל להיות מעורב כמעט בכלל בפיקוח על מגדל ביטוח".

 

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מכיוון שמדובר בחברת החזקות שאינה כפופה לפיקוח של אגף שוק ההון באוצר, אין לסלינגר סמכות לפסול את המינוי. אלא שהיא הבהירה בלשון ברורה כי היא מתנגדת למינוי וופסלה הכוונה המקורית של אליהו למנותו לתפקיד מנכ"ל בעלת השליטה במגדל, אליהו ביטוח. הסיבה העיקרית להתנגדותה של סלינגר נובעת מהחשש מפגיעה באמון הציבור על רקע העובדה ששריג היה עד לפני שנה וחצי המפקח על הביטוח שהעניק היתר שליטה לאליהו במגדל.

 

אף על פי שהאסיפה דורשת רוב רגיל של בעלי המניות ולפיכך לבעלי מניות המיעוט, בעיקר גופים מוסדיים המתחרים במגדל, אין כוח השפעה (אליהו מחזיק ב-70% מזכויות ההצבעה באסיפה), להצבעה שלהם בנושא מינוי שריג יש משמעות רצינית ברמה ההצהרתית. הצבעה בעד המינוי כמוה כהתרסה כנגד המפקחת סלינגר.

 

אייל לפידות, יתמוך במינוי אייל לפידות, יתמוך במינוי צילום: אוראל כהן

 

חברת הייעוץ אנטרופי המספקת המלצות לגופים המוסדיים באשר לאופן הצבעה באסיפות כלליות, המליצה להם לתמוך במינוי, אף על פי שעל פי תנאי המינוי ייאסר על שריג עד אוגוסט 2016 (אז תם הצינון שהטילה עליו סלינגר) להיות מעורב בניהול חברת הבת (100%) מגדל ביטוח, הנכס המרכזי של מגדל החזקות, ולפיכך חלק לא מבוטל מסמכויותיו נעקרות.

 

מכיוון שמדובר בהצבעה הנוגעת לחברת ביטוח מתחרה, לפי כללי הרגולציה, על חברות הביטוח להעביר ממילא את ההכרעה לועדות ההשקעה שלהן הכוללות רוב של דירקטורים חיצוניים בלתי תלויים.

 

מי שיושב בועדת ההשקעות של ביטוחי המנהלים של כלל והכריעו את אופן ההצבעה התומכת במינוי הם עידו דיסנצ'יק, יו"ר הועדה, אברהם מירון ויצחק גנור שהם דירקטורים חיצוניים ואריה אייזנבך. בועדת ההשקעות של ביטוחי המנהלים של הפניקס יושבים היו"ר יעקב רוזן, זאב מילבאואר וזיו גיל (נציג חיצוני).

 

הפניקס התמודדה עם מערכה לא פשוטה עם סלינגר אשר דרשה מדירקטוריון הפניקס לבחון מחדש את תמיכתם בחבילת התגמול למנכ"ל אייל לפידות, שהחלה בעלות של כ-14 מיליון שקל ואף זימנה את הדירקטורים לפגישה במשרדה בה ביקרה אותם על תמיכתם בחבילת השכר הגבוהה שלטענתה לא עלתה בקנה אחד עם כללי תגמול בכירים שפרסמה. גם לאחר שהדירקטוריון ביצע שורה של הפחתות לחבילה, סלינגר העבירה מסרים ברורים לגופים המוסדיים שהחזיקו במניית הפניקס שלא לתמוך בחבילת השכר, זאת עד אשר הופחתה לרף עלות של 3.5 מיליון שקלים, התקרה המוצעת בטיוטת חוק שקידם שר האוצר באותה עת יאיר לפיד, אך טרם נכנסה לתוקף.

 

סלינגר אף השתמשה בכלים לא קונבנציונלים כמו לדוגמא כאשר דרשה ביוני האחרון מהגופים המוסדיים לשלוח לה הסברים מדוע תמכו בחבילת השכר של מנכ"ל בנק מזרחי אלדד פרשר בעלות של 6.3 מיליון שקל, אף על פי שלא עלתה בקנה אחד עם רוח החקיקה שגיבש לפיד. באשר לכלל, נזכיר כי בתחילת פברואר נכנסה לתפקיד מנהלת ההשקעות הראשית, ענת לוין ששימשה כיו"ר מגדל ביטוח ומנכ"ל מגדל החזקות עד לפני חצי שנה לתקופה של כחצי שנה.

 

לוין, עם זאת, לא קיבלה את ההכרעה לתמוך במינוי שכן כאמור ההכרעה הועברה לועדות ההשקעה. לא ברור עדיין כיצד יצביעו חברות הביטוח מנורה והראל ואם גם הן יישרו קו בתמיכה במינוי ובכך יפתחו אולי, חזית מול סלינגר. שלשום נחשף ב"כלכליסט" כי חברות הביטוח פתחו במערכה חסרת תקדים מול סלינגר כאשר דרך התאחדות חברות הביטוח שלחו לה מכתב חריף הדורש ממנה לחזור מה מנייר עמדה שאוסר עליהן לתגמל סוכנים כפונקציה של דמי הניהול שמשלם הלקוח בטענת חוסר סמכות ואף איימו לפנות בנושא לבג"צ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x