$
בורסת ת"א

המומחה בסאני: לא בטוח שהסדר החוב עדיף על פירוק

המומחה, רו"ח יואב כפיר, ממליץ לחכות עם ההכרעה האם ללכת להסדר חוב או לפירוק החברה. הנכסים בחברה מכסים 33% מהחוב

גיל קליאן 15:3910.02.15

המומחה לבחינת הסדר החוב בסאני - פעם חברת האחזקות של אילן בן דב, והיום חברה מרובת חובות ומעוטת נכסים - לא מרוצה מהצעת ההסדר שמונחת כיום על השולחן, וטוען כי אין עדיפות להסדר על פני פירוק החברה. המומחה שמונה על ידי בית המשפט, רו"ח יואב כפיר, כותב בחוות דעת שפורסמה היום (ג') כי "בהשוואת חלופת ההסדר לחלופת הפירוק נראה כי אין מובהקות חד משמעית לטובת מי מהחלופות".

 

סאני היתה פעם חברה ששולטת בסקיילקס - כאשר סקיילקס שלטה בעבר בזיכיון לייבוא מכשירי הסלולר של סמסונג, לצד השליטה בחברת הסלולר פרטנר. בעקבות הסדר החוב בסקיילקס, איבדה סאני את השליטה בסקיילקס, ונותרה למעשה עם אחזקות מיעוט בפרטנר ומניות מיעוט במובילאיי. נכסים אלה רחוקים מאוד מלהחזיר את היקף חוב האג"ח של החברה.

 

לפי המצב כיום בחברה, החוב למחזיקי האג"ח עומד על 283 מיליון שקל, בעוד הנכסים כוללים מניות מובילאיי של 56 מיליון שקל, מניות פרטנר בשווי 29 מיליון שקל, ומזומן של 9 מיליון שקל. בסך הכל מדובר על נכסים של 94 מיליון שקל, שמהווים 33% בלבד מהיקף החוב.

 

חנות של פרטנר. כבר אין שליטה חנות של פרטנר. כבר אין שליטה צילום: סיון פרג'

  

כפיר מסביר כי ההיגיון של ההסדר - כלומר הסיבה כי הולכים להסדר ולא לפירוק, היא הנחת המוצא כי ניתן לייצר ערך מהפסדי העבר של סאני. כפיר רואה את הבסיס הזה להסדר כ"לוט בערפל", שכן לטענתו אין שום חוות דעת בנושא שתראה כי אכן ניתן לייצר נכס מהפסדים אלה.

 

כפיר ממליץ לדחות את ההכרעה בשאלה האם ללכת להסדר או פירוק. בתקופת הדחייה מציע כפיר לבעל התפקיד בחברה, עו"ד גיא גיסין, לממש ולחלק לבעלי החוב את התמורה על מניות פרטנר, ובמקביל לאתר משקיע שיזרים לחברה כסף או ירכוש את פעילותה. מהלך כזה, לדברי כפיר, יכלול גם פיצוי כלשהו כנגד אותם הפסדים, וייספק ערך מיידי למחזיקי האג"ח. "ככל שמהלך זה לא יצלח", כותב כפיר, "הרי שהבסיס להסדר נשמט וניתן יהא בצורה פשוטה לפרק החברה כשפירוק זה גם הוא יהא פשוט מאחר ונכסי החברה המרכזיים, מומשו וחולקו למחזיקי אגרות החוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x