$
בורסת ת"א

"היו"ר איליה אישר עסקת נדל"ן שעה שהיה לו קשר עסקי עם קיבוץ צרעה"

ביקורת בחברת מנדלסון, המהווה את עיקר ההכנסות של קבוצת נץ, גילתה קשר בין בעל המניות שלמה איליה המכהן כיו"ר מנדלסון לבין הקיבוץ עמו התקשרה החברה ברכישת קרקע

אורן פרוינד 16:0208.02.15

הסכסוך בקרב בעלי המניות של קבוצת נץ, חברת ההשקעות בתשתיות ונדל"ן שניסתה לרכוש בשנת 2013 את השליטה בקונצרן אי.די.בי, עולה מדרגה. אחרי שהחליפו ביניהם מכתבים מעורכי דין לפני שבוע בנוגע להסכם שליטה חדש שחתמו שניים מבעלי המניות טוני אלישע וז'אק אמויאל בניגוד לרצונם של שאר בעלי המניות, פרשה נוספת מעמיקה את הקרע בקרב בעלי המניות. 

הבוקר (א') דיווחה ועדת הביקורת של חברת מנדלסון תשתיות, המהווה את עיקר ההכנסות של נץ, כי גילתה קשרים עסקיים בין בעל המניות שלמה איליה, תת אלוף (במיל.) המכהן גם כיו"ר דירקטוריון מנדלסון תשתיות, לבין קיבוץ צרעה, עמו התקשרה החברה בנובמבר 2013 בעסקה לרכישת קרקע של 25 דונם בתמורה ל-7.5 מיליון שקל לצורך הקמת מרכז לוגיסטי של מנדלסון. ועדת הביקורת טוענת כי איליה אישר את העסקה בכובעו כיו"ר דירקטוריון החברה שעה שהיה לו קשר עסקי עם קיבוץ צרעה, מבלי שעדכן את שאר חברי הדירקטוריון.

 

ועדת הביקורת טוענת שהקשר של איליה לקיבוץ צרעה הוא דרך פארק התעשייה צרעה שבסמוך לבית שמש. קיבוץ צרעה מחזיק ב-50% מהפארק התעשייתי והיתרה מוחזקת על ידי חברת דנישרא פארקים, חברה שאיליה מחזיק ממנה 50% מה שהופך אותו לשותף עסקי של קיבוץ צרעה. וועדת הביקורת אף טענה כי איליה משמש כדירקטור בחברת פארק צרעה.

 

לאחר קיום ישיבת ועדת הביקורת של החברה בנושא, פנתה הוועדה לאיליה בכתב בבקשה להודיע לה באופן מיידי האם קיימים קשרים כלשהם, בינו לבין קיבוץ צרעה והאם הוא קיבל טובה אישית מהעסקה. איליה, המכהן כיו"ר פעיל של החברה, בחר שלא להתעמת עם הוועדה פנים מול פנים אלא להשיב באמצעות עורך דינו. איליה טען כי כל הקשרים העסקיים שלו עם קיבוץ צרעה היו ידועים לחברה עוד בזמן שהתקשרה עם הקיבוץ מכיוון שלטענתו הוא פירט את הקשר העסקי שלו למנכ"לים המשותפים בחברה צבי איציק ושרגא בר עוד בטרם החלה החברה במשא ומשא להתקשרות בהסכם עם הקיבוץ. איליה טען בנוסף כי התקשרות החברה בהסכם עם קיבוץ צרעה לא הובאה כלל לאישור הדירקטוריון ואף לא אושרה על ידו.

 

המנכ"לים המשותפים שרגא ואיציק, שמחזיק בעצמו ב-2.33% מהמניות של נץ, מסרו לחברה כי המידע היחיד שנמסר להם על ידי איליה במהלך עסקת המקרקעין, היה כי איליה מחזיק בבעלותו מגרש בפארק צרעה בשותפות עם דנישרא פארקים, וכי בשום שלב של עסקת המקרקעין לא הזכיר מר איליה כי הוא שותף של קיבוץ צרעה בפארק צרעה.

 

מחברת נץ נמסר בתגובה: "החברה תמצה את הבירור העובדתי בנוגע לסוגיות שלעיל ותבחן בימים הקרובים, בשיתוף יועציה המשפטיים, את משמעות המידע שהובא לעיל והשלכותיו על החברה".

 

 צילום: בלומברג

 

נץ היא קבוצת השקעות השולטת בשלוש חברות בורסאיות: נץ מלונות, המחזיקה 50% ממלונות אפריקה, נץ ארה"ב, חברת נדל"ן מניב בניהולו של צבי איציק, ומנדלסון תשתיות, משווקת הצינורות שנרכשה מרוני אלרואי. החברה החלה את דרכה בשנת 2011, כאשר החליט צבי איציק לפרוש ממשרד רואי החשבון ברלב ולעשות עסקים בעצמו. איציק יצר קשר עם קבוצת בעלי הון שהיו אז לקוחות שלו במשרד: טוני אלישע, בעלים של רשת האופנה האירופאית והיפנית דה קופלס, מישל אמסלם, אחד ממשווקי הבשר הכשר הגדולים באירופה ושלמה אליה, תת אלוף בצה"ל מפקד יחידת יק"ל לשעבר ובעלים של כמה חברות חקלאיות ותקשורת לווינית באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x