$
בורסת ת"א

אבוג'ן חושפת את מספר הגנים שהועברו למונסנטו

היקף ההשקעה של מונסנטו באבוג'ן לאורך השנים מסתכם בכ-100 מיליון דולר. עיקר פעילותה של אבוג'ן מתבצע באמצעות הסכמים עם יצרניות הזרעים הגדולות בעולם

ניר צליק 16:5904.02.15

אבוג'ן, חברת שיפור הצמחים הישראלית, הקימה תוכנית חדשה בשיתוף עם מונסהטו לאופטימיזציה של גנים, במסגרת שיתוף הפעולה של החברה עם מונסנטו שנחתם ב-2008 והורחב בשנת 2013 כאשר גם בהנפקת החברה בוול סטריט לפני כשנה השתתפה אבוג'ן. היקף ההשקעה של מונסנטו באבוג'ן לאורך השנים מסתכם בכ-100 מיליון דולר.

 

 

ההסכם של השתיים נועד לזיהוי ופיתוח גנים של אבוג'ן עבור מונסנטו בגידולים כגון תירס, סויה וכותנה, וקנולה, ושיפור העמידות של הגידולים לתנאי יובש, מליחות, כמו גם ניצול טוב יותר של הדשנים.

  

עופר חביב, נשיא ומנכ"ל אבוג'ן, אמר ל"כלכליסט", כי "זו הפעם הראשונה שאנחנו מפרסמים כמה גנים עברו מאבוג'ן למונסנטו – כ-1,000 גנים שנמצאים בצינור העתידי של מונסנטו בצינור העתידי של הפיתוח. הנקודה השנייה היא כי שיתוף הפעולה שלנו עם מונסנטו מלא, ויש העברת מידע בין שתי החברות".

 

קטיף כותנה (אילוסטרציה) קטיף כותנה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

  

מה דעתך על מניית אבוג'ן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
התוכנית של אבוג'ן לאופטימיזציה של גנים כוללת בין יתר מרכיביה כלים חישוביים מתקדמים המיועדים לתמוך בהגדרת דפוס הביטוי האופטימלי לגנים הנבחרים בצמח המטרה, בהערכת יכולת הגנים להתבטא באופן עקבי בזנים שונים של צמח המטרה, וכן בזיהוי צירופי גנים המשפרים את ביצועי הצמח.

  

עיקר פעילותה של אבוג'ן מתבצע באמצעות הסכמים עם יצרניות הזרעים הגדולות בעולם. ההסכם המהותי ביותר שלה הוא עם חברת מונסנטו. לאבוג'ן הסכמים מהותיים נוספים עם החברות באייר, פיוניר (חברה־בת של דו־פונט) וסינג'נטה.

  

מערכת זו של הסכמים מובילה לכך שחברות הזרעים מכסות את כל העלויות התפעוליות הנובעות מהפיתוחים שמבוצעים במסגרת ההסכם. על פי רוב, אבוג'ן מבצעת עבור חברות הזרעים רק את שלב זיהוי הגנים הכוללת בדיקה ראשונה (ולידציה) של הגנים בצמחי מודל והעברת הידע לחברות שעמן היא עובדת לצורך המשך הפיתוח.

 

עד עתה אבוג'ן העבירה לחברות הזרעים מאות של רצפי גנים הנבחנים כעת על ידיהן. משך הבחינה צפוי לארוך שנים רבות (על פי רוב, בין שבע שנים ל־15 שנה). אם תושג הצלחה מסחרית בעקבות איתור אותם גנים, אבוג'ן צפויה לקבל תמלוגים עתידיים בשיעור חד־ספרתי של אחוזים מההפרש בין מחיר הזרע המשודרג לזרע רגיל. אבוג'ן מקווה שהפעילות הנוכחית תספק לחברה זרם הכנסות עתידי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x